Aktuálně

 

11. 01. 2015

Čína: Nést Jeho kříž

 

1, 2: Kříže některých kostelů stále tvoří nedílnou součást panoramatu Wan-čou.
3, 4: Jiné musely být na základě úředního rozhodnutí odstraněny.
5: Členové neoficiálního společenství umístili před svůj kostel velké kameny, aby zkomplikovali [nežádoucím návštěvníkům] přístup k budově.
6: Kříž museli odstranit i členové dalšího známého společenství ve Wen-čou (na fotografii u paty budovy).

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. 1. 2015)

 

V jediném čínském městě se v loňském roce stalo terčem zásahu státních orgánů nejméně 231 církevních budov. Představitelé režimu vedou dlouhodobou kampaň namířenou nejen proti neregistrovaným společenstvím, ale také proti členským sborům oficiálně povoleného Vlasteneckého hnutí Trojí soběstačnosti (Three-Self Patriotic Movement, TSPM). Cílem této kampaně se staly i kostely a modlitebny ve Wen-čou. V některých případech křesťané museli odstranit ze svých budov kříže (pokud tak neučinili dobrovolně sami, strhli kříže policisté), jindy jim úřady budovu zkonfiskovaly nebo dokonce nechaly srovnat se zemí.

 

Křesťanská komunita ve Wen-čou je značně proslulá a náhlá změna v postoji orgánů zůstává pro mnohé záhadou – zejména proto, že se místní úřady zaměřují i na oficiálně schválená společenství fungující pod hlavičkou TSPM. Pracovníci Hlasu mučedníků se vydali do ulic hledat odpovědi – situaci monitorovali deset měsíců. „Chtěli jsme zjistit, proč se kampaň zaměřuje také na společenství zastřešovaná TSPM,“ uvedl jeden z pracovníků.

 

Jedním z možných důvodů je nedávno zvolený nejvyšší představitel provincie a jeho potenciální snaha o získání přízně čínského prezidenta. Prezident Si Ťin-pching pochází z buddhistické rodiny, přestože otevřeně buddhismus nepraktikuje. Si Ťin-pching v minulosti zastával úřad guvernéra Če-ťiang, prezidentem se stal v roce 2012 a od té doby již několikrát prohlásil, že chce v Číně „oživit“ tradice buddhismu, taoismu a konfucianismu, aby upevnil „morální strukturu“ společnosti.

 

Současný guvernér Če-ťiangu si zřejmě prezidentova prohlášení bere k srdci. Krátce po oficiální projížďce městem v loňském roce si guvernér povšiml množství křížů tyčících se proti obloze, a tehdy kampaň proti křížům začala. Nařídil zástupcům společenství, jejichž kříže byly vidět z rychlostních komunikací a dalších významných dopravních tepen, aby je do určitého konkrétního data odstranili. Pokud by některé společenství odmítlo výzvu uposlechnout, měl být kříž odstraněn násilím.

 

Jeden církevní vedoucí v rozhovoru s našimi pracovníky uvedl, že byl vyzván, aby velký betonový kříž na budově svého společenství v noci neosvětloval. Vedoucí požadavku vyhověl a úředníci mu umožnili kříž na budově ponechat.

 

Když pracovníci Hlasu mučedníků projížděli městem, nemohli si nepovšimnout, že „většina kostelů s odstraněnými kříži (ať již dobrovolně nebo nikoli) patří společenstvím TSPM“.

 

Lidé obeznámení s místní situací v Číně by mohli očekávat, že se budou úřady soustředit spíše na neoficiální společenství. Oficiálně schválené sbory ve Wen-čou však nefungují stejně jako „standardní společenství TSPM, o kterých stále slyšíte,“ vysvětlil našim pracovníkům vedoucí jednoho z nich, pastor „Wu“.

 

Když zástupci oficiálního společenství San-Ťiang obdrželi v roce 2014 oznámení o plánované demolici své budovy (zdůvodněné tvrzením, že na objektu provedli rozsáhlejší úpravy, než jim umožňovalo vydané stavební povolení), členové neoficiálních společenství uspořádali demonstraci na podporu svých bratří a sester v Kristu ze společenství TSPM. Velmi neobvyklý krok demonstroval existenci úzkého vztahu mezi dvěma rozdílnými církevními skupinami, utužovaného již nejméně po dvě desetiletí.

 

Wu vysvětlil, že se společenství TSPM v jiných oblastech Číny podřizují „úřednímu zákazu“ zvěstování evangelia mimo prostory církevní budovy a také se vyvarují práce s nezletilými. „Tady ve Wen-čou 70 až 80 procent sborů TSPM dělá to samé jako my v neoficiálních společenstvích: mají mládežnické skupinky, slouží na vysokých školách a dětem nabízejí nedělní školu.“

 

Přestože byl uplynulý rok pro křesťany ve Wen-čou náročný, několik sborových budov bylo zcela nebo částečně zdemolováno a mnoho křížů odstraněno, místní křesťané se nenechají ovládnout strachem. Podle pastora Wu jsou křesťané „navzájem spojeni jako jedno tělo a jeden lid… právě díky podobným incidentům jsou společenství ve Wen-čou jednotná uvnitř i navenek.“

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.