Aktuálně

 

16. 01. 2015

Nigérie: Útoky v přední linii

 

 
Abúbakar Šekau vede Boko Haram v jeho bezohledném úsilí o nastolení islámského státu v severní Nigérii

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 15. ledna 2015)

 

Severonigerijská konference pro místní spolupracovníky Hlasu mučedníků byla tento týden přeložena na jiné místo kvůli obavám o samotné pracovníky i jejich rodiny. Obavy vyvolaly násilnosti islámských extrémistů, včetně několika sebevražedných bombových útoků v nedalekých osadách a rozsáhlý útok ve městě Baga, při kterém podle zpráv přišly o život až dva tisíce lidí.

 

Konference pořádaná ve dnech 12. a 13. ledna byla určena křesťanským vedoucím působícím v severních spolkových státech Yobe a Gombe, kde v současné době dochází k celé řadě útoků páchaných přívrženci islamistické skupiny Boko Haram. (Radikálové z Boko Haram od roku 2009 zavraždili již několik tisíc křesťanů.)

 

Po útocích ve městech Damaturu a Potiskum ve spolkovém státě Yobe ve dnech 9., 10. a 11. ledna byla zmíněná konference přesunuta do sousedního státu Bauchi. „Chvála Pánu,“ prohlásil jeden pracovník Hlasu mučedníků, „většině pozvaných se podařilo dostat z Yobe a mohli se konference zúčastnit.“

 

V pátek 9. ledna se obyvatelé Damaturu ve spolkovém státě Yobe museli uchýlit do úkrytů, když se v jižní části města ozvalo těžké dělostřelectvo. Příslušníci bezpečnostních složek zahájili útok proti vzbouřencům z Boko Haram, kteří od 1. prosince okupovali okrajové čtvrti. Výbuchy a sporadická střelba byly slyšet několik hodin.

 

Přibližně sto kilometrů na západ policisté v Potiskum 10. ledna dopadli člena Boko Haram v odcizeném automobilu. Podezřelého muže i vozidlo přepravili na oblastní policejní ústředí, když však policisté otevřeli kufr, došlo k explozi a dva z nich přišli o život.

 

Následující den při útoku sebevražedných atentátníků v Potiskum přišlo o život nejméně sedm lidí. Dvě mladé ženy přišly do čtvrti plné obchodů a v několikavteřinovém rozestupu odpálily nálože umístěné ve vestách. Kromě sedmi obětí utrpělo 48 dalších lidí zranění. Spolupracovník Hlasu mučedníků uvedl, že k explozím došlo před evangelikálním kostelem.

 

Díky přesunu konference do státu Bauchi se mohli křesťanští vedoucí zúčastnit akce v relativním bezpečí. V samotném závěru konference několika účastníkům z Gombe telefonovali příbuzní a informovali je o incidentu, při kterém sebevražedný atentátník vjel na motocyklu do hustě osídlené oblasti v Gombe a odpálil nálož, která zranila 20 osob. Přestože si tento útok z 13. ledna zřejmě nevyžádal žádné oběti na životech, jeden pastor obdržel zprávu o zranění člena svého společenství.

 

Účastníci konference se vrátili do svých domovů v Yobe a Gombe s plným vědomím teroristických útoků ve svém okolí, ale posíleni a vyzbrojeni do další služby.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.