Aktuálně

 

16. 01. 2015

Nigérie: Útoky v přední linii

 

 
Abúbakar Šekau vede Boko Haram v jeho bezohledném úsilí o nastolení islámského státu v severní Nigérii

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 15. ledna 2015)

 

Severonigerijská konference pro místní spolupracovníky Hlasu mučedníků byla tento týden přeložena na jiné místo kvůli obavám o samotné pracovníky i jejich rodiny. Obavy vyvolaly násilnosti islámských extrémistů, včetně několika sebevražedných bombových útoků v nedalekých osadách a rozsáhlý útok ve městě Baga, při kterém podle zpráv přišly o život až dva tisíce lidí.

 

Konference pořádaná ve dnech 12. a 13. ledna byla určena křesťanským vedoucím působícím v severních spolkových státech Yobe a Gombe, kde v současné době dochází k celé řadě útoků páchaných přívrženci islamistické skupiny Boko Haram. (Radikálové z Boko Haram od roku 2009 zavraždili již několik tisíc křesťanů.)

 

Po útocích ve městech Damaturu a Potiskum ve spolkovém státě Yobe ve dnech 9., 10. a 11. ledna byla zmíněná konference přesunuta do sousedního státu Bauchi. „Chvála Pánu,“ prohlásil jeden pracovník Hlasu mučedníků, „většině pozvaných se podařilo dostat z Yobe a mohli se konference zúčastnit.“

 

V pátek 9. ledna se obyvatelé Damaturu ve spolkovém státě Yobe museli uchýlit do úkrytů, když se v jižní části města ozvalo těžké dělostřelectvo. Příslušníci bezpečnostních složek zahájili útok proti vzbouřencům z Boko Haram, kteří od 1. prosince okupovali okrajové čtvrti. Výbuchy a sporadická střelba byly slyšet několik hodin.

 

Přibližně sto kilometrů na západ policisté v Potiskum 10. ledna dopadli člena Boko Haram v odcizeném automobilu. Podezřelého muže i vozidlo přepravili na oblastní policejní ústředí, když však policisté otevřeli kufr, došlo k explozi a dva z nich přišli o život.

 

Následující den při útoku sebevražedných atentátníků v Potiskum přišlo o život nejméně sedm lidí. Dvě mladé ženy přišly do čtvrti plné obchodů a v několikavteřinovém rozestupu odpálily nálože umístěné ve vestách. Kromě sedmi obětí utrpělo 48 dalších lidí zranění. Spolupracovník Hlasu mučedníků uvedl, že k explozím došlo před evangelikálním kostelem.

 

Díky přesunu konference do státu Bauchi se mohli křesťanští vedoucí zúčastnit akce v relativním bezpečí. V samotném závěru konference několika účastníkům z Gombe telefonovali příbuzní a informovali je o incidentu, při kterém sebevražedný atentátník vjel na motocyklu do hustě osídlené oblasti v Gombe a odpálil nálož, která zranila 20 osob. Přestože si tento útok z 13. ledna zřejmě nevyžádal žádné oběti na životech, jeden pastor obdržel zprávu o zranění člena svého společenství.

 

Účastníci konference se vrátili do svých domovů v Yobe a Gombe s plným vědomím teroristických útoků ve svém okolí, ale posíleni a vyzbrojeni do další služby.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.