Aktuálně

 

01. 02. 2015

Sierra Leone: Goliáš jménem ebola

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 29. 1. 2015)

 

Zatímco smrtící virus ebola stále pustoší zbídačenou západoafrickou zemi Sierra Leone, týmy evangelistů podporované Hlasem mučedníků využívají krizovou situaci jako příležitost ke sdílení evangelia společně s poskytováním praktické pomoci.

 

Několik našich evangelistů se připojilo k týmům, které šíří osvětu o ebole, cestují s nimi do venkovských osad a učí místní obyvatele zásadám ochrany před nákazou. Týmy se již setkaly s 80 náboženskými vedoucími představiteli z 20 denominací a 15 mešit ve vesnicích po celé zemi. V každé z nich rozdali ochranné pomůcky jako plastové kbelíky na mytí, mýdlo a chlór pro desinfekci.

 

Kromě těchto setkání pracovníci Hlasu mučedníků vysvětlili více než 50 křesťanským vedoucím, jak se mohou chránit před nákazou eboly při cestách do odlehlých oblastí a „držet se přitom Krista, ať se stane cokoli“. Přestože evangelisté nemohou zvěstovat evangelium veřejně, na těchto setkáních se společně modlili, aby Bůh „otevřel dveře pro naše pronásledovatele, aby si uvědomili potřebu přiblížení k víře, které se dosud protivili“.

 

Úřady zavedly řadu přísných opatření ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy. Lidé by neměli o víkendech cestovat na venkov, aby se virus z již zasažených měst dále nešířil. Společenství věřících mají zakázáno pořádat páteční modlitby, nedělní bohoslužby a další velká shromáždění. Spolupracovník nám zaslal také prosbu o modlitby za všechny, kdo byli před rozšířením epidemie pronásledováni vlastní rodinou, protože kvůli omezeným možnostem cestování je pro Hlas mučedníků obtížné sledovat jejich situaci. Navíc se tito lidé nyní nemohou scházet s ostatními křesťany.

 

Omezení jsou však pro boj s virem nezbytná. Spolupracovník Hlasu mučedníků k situaci napsal: „Ebola, která proti naší zemi povstala jako Goliáš ve dnech starobylého Izraele, [může] vyhladit polovinu obyvatel.“ Kromě rozsáhlých škod způsobených samotnou nákazou vyvolalo omezení pohybu obyvatel prudký nárůst cen a existují obavy, že tato skutečnost společně s nedostatečnými zásobami potravin může způsobit další úmrtí.

 

Sierra Leone je jednou ze tří nejpostiženějších zemí v západní Africe. Od loňského roku zde zemřelo na ebolu 3062 lidí a více než 10 000 jich bylo nakaženo – vůbec nejvíce ze všech zemí zasažených epidemií. Přestože existují určité náznaky, že se šíření nákazy v posledních týdnech zpomaluje, stále se objevují nové případy a každý den jsou hlášena další úmrtí.

 

Od doby, kdy týmy evangelistů začaly pracovat v postižených městech, tisíce obyvatel Sierry Leone absolvovaly školení a získaly ochranné pomůcky, které jim pomohou zůstat v bezpečí. Stále však existují oblasti, kde místní lidé přístup k poskytované pomoci nemají. Právě do těchto oblastí se Hlasem mučedníků podporovaní evangelisté rozhodli vydat „s informacemi o ebole a evangeliem naděje, které má moc proměnit každého jednotlivce i celou situaci, ve které se v současné době nacházíme,“ uvedl pracovník Hlasu mučedníků, který v oblasti působí.

 

zdroje Hlasu mučedníků, Světová zdravotnická organizace (WHO)

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.