Aktuálně

 

02. 02. 2015

Nigérie: Dívka vyvázla ze zajetí radikálů z Boko Haram

 

 

Teenagerka vzpomíná na měsíce strávené s únosci

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 30. ledna 2015)

 

Patnáctiletá dívka ze severní Nigérie může po dramatickém vysvobození znovu snít o budoucnosti – po sedmi týdnech strávených v zajetí islámských teroristů z Boko Haram, kteří ji loni v říjnu unesli z domova.

 

29. října 2014 krátce před polednem radikálové z Boko Haram zaútočili na město Mubi, ve kterém Abigail s rodinou žila. Matka dospívající dívky, Rebecca John, byla na návštěvě u sestry, když její dceru společně s několika dalšími mládežníky nájezdníci zajali. Dostali také Luckyho, dívčina bratra. Matka strávila následující dva měsíce v trýznivé nejistotě, zda je některé z jejích dětí ještě naživu. (Sama Abigail, když ji vlekli z domova, viděla „velmi mnoho těl mrtvých mužů“.)

 

Při útoku radikálové město obsadili, převzali ho pod svou zprávu, přejmenovali ho na „Madinatul Ismam“ neboli „Město islámu“ a připojili ho k několika dalším, která obsadili již dříve, v rámci budování severonigerijského chalífátu.

 

Při útoku muže zabili, ženy a děti zajali a odvedli do velkého domu. Večer jim dali najíst a chovali se k nim slušně. Druhý den ráno, hned po snídani, jim jeden ze členů Boko Haram „začal kázat islám“, vzpomíná Abigail.

 

Vyučování bylo náhle přerušeno, když nedaleko budovy dopadla puma shozená z armádního letadla. V dáli bylo slyšet druhé letadlo, a tak teroristé nahnali Abigail a ostatní do hlavní místnosti v budově. O chvíli později dům dostal přímý zásah. O život přišel jeden příslušník Boko Haram, pět žen a jedno dítě. Mnoho zajatců zranily střepiny.

 

„Několika nezraněným zajatcům se podařilo uprchnout,“ pokračovala Abigail. Sama však takové štěstí neměla. Únosci ji převezli na místní kliniku, kde na vlastní oči viděla, jak jedné ženě amputovali nohu. Abigail lékaři ošetřili zlomenou ruku.

 

Po ošetření únosci převezli Abigail na jiné místo, kde se pomalu zotavovala. „Zraněné zajatce se nesnažili obrátit na islám, stále nám však kázali a dali nám muslimská jména. Moje jméno změnili z Abigail na Zajnáb.“

 

Teroristé učili dívky recitovat verše z Koránu a pětkrát denně odříkávat muslimské modlitby. Mnohé z těch, kterým se podařilo uprchnout při leteckém útoku, byly zajaty znovu a pokud byly zdravé, musely se rituálně omýt a odříkat islámské vyznání víry.

 

Radikálové také každé ženě dali šátek. „Musely jsme šátky nosit na znamení toho, že žijeme v islámském chalífátu,“ dodala Abigail.

 

Velitelé skupinu znovu přemístili. Na novém místě Abigail a ostatní ženy nakonec strávily několik týdnů.

 

Zde se také k obětem únosu přidaly další ženy. Nejednalo se však o zajatkyně, připojily se k Boko Haram dobrovolně.

 

1. prosince se teroristé dozvěděli, že k jejich táboru postupuje oddíl nigerijské armády. Zpanikařili, opustili zajatce a uprchli. Většina žen a dětí se stále nacházela v příliš žalostném stavu, než aby pomýšlela na útěk. Jedna členka Boko Haram však „byla umíněná a zůstala s námi, aby nás hlídala. Přenášela zásoby jídla do jiného domu. Zamkla nás, abychom se nedostali ven,“ vypráví Abigail.

 

Když se však vojáci stále neobjevovali, unesené ženy se odhodlaly k akci. Dvě z dívek, které nebyly vážně zraněné, přelezly plot, kontaktovaly vojáky a řekly jim o ostatních zajatcích. Když se je členka Boko Haram vrátila zkontrolovat, vojáci ji zadrželi.

 

Abigail se v současné době nachází v péči lékařů a zotavuje se z utržených zranění. „Měla jsem velké bolesti,“ zmiňuje Abigail zlomenou ruku. Přesto je vděčná, že nedopadla mnohem hůř. „Obklíčili dům, ve kterém jsme byly zadržovány, ale díky Bohu nás neznásilnili, ani jednu z žen, které zajali v Mubi.“

 

Dívčina zranění pravděpodobně teroristům zabránila v úmyslu odvést ji do zalesněné oblasti Sambisa, kde by byla záchranná akce velmi komplikovaná. (Mnohé z 200 dívek zajatých v Chiboku v roce 2014 byly odvlečeny do lesa a o většině z nich od té doby nikdo neslyšel.)

 

Matka je vděčná, že má obě děti zpátky. Syn Lucky byl nalezen v pořádku 7. ledna. Po krátké rekonvalescenci Abigail, studentka státní střední školy v Jangu, znovu začala hovořit o své budoucnosti. „Mám strach se vrátit do Jangu nebo Mubi, ale chci dál chodit do školy.“ Doufá, že vystuduje práva a jednoho dne si otevře advokátní praxi ve městě Abuja nebo v Lagosu.

 

Hlas mučedníků, Nigérie

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.