Aktuálně

 

24. 02. 2015

Kuba: Když se pronásledování stane realitou

 

 
Gabriel Leyva

Pronásledování je na Kubě stále velmi skutečné

 

(Persecution.com NewsRoom, 24. února 2015)

 

Přestože zprávy z poslední doby naznačují mnohá zlepšení v životech řadových obyvatel Kuby, státní orgány stále významně omezují svobodu Kubánců v celé řadě oblastí, včetně křesťanských bohoslužeb. Syn místního pastora je momentálně zadržován ve vojenské věznici pod záminkou, že se dopustil „protistátních aktivit“.

 

Devatenáctiletý Gabriel Leyva byl obviněn také z autorství písně hanobící režim a v současné době je zadržován ve vojenské věznici s nevelkými nadějemi na brzké propuštění. K jeho zatčení došlo pouhé čtyři měsíce před dokončením povinné základní vojenské služby. Pracovníci Hlasu mučedníků tvrdí, že obvinění jsou zcela bezpředmětná a že mladíkovo zatčení přímo souvisí s křesťanskými aktivitami jeho rodičů a jejich službou ve městě. Podle informací místních křesťanů se církev mezi obyvateli města těší oblibě a je pro všechny „mocným požehnáním“.

 

Když se zadržení dozvěděl Gabrielův otec, vypravil se do vojenské věznice syna navštívit. Jakmile však Gabriel začal vyprávět o své nevině, dozorci v místnosti vyskočili a zakryli mu ústa. Po zbytek návštěvy měl zakázáno mluvit.

 

Kubánský režim se brání veškerým formám disentu a na evangelikální křesťanství pohlíží s opovržením, zejména na neregistrovaná společenství a jejich členy. Obzvláště zranitelní jsou pastoři a jejich rodiny; mnozí již mají osobní zkušenost s bitím, konfiskací a/nebo ničením majetku, v některých případech i s pobytem ve vězení. Zatímco k dlouhodobému zadržování dochází méně často než v minulosti, počet krátkodobých trestů odnětí svobody minulý rok vzrostl.

 

V období od ledna do srpna 2014 obdržela nezávislá lidskoprávní organizace zprávy o 7188 případech svévolného zadržování – za stejné období v roce 2013 bylo podobných případů hlášeno jen 2900. Mnozí zatčení byli umístěni do vězeňských zařízení kvůli údajným „kontrarevolučním“ aktivitám. Evangelikálních křesťanů bylo v loňském roce zadrženo nejméně sedm, v některých případech i uprostřed kázání.

 

Zatímco samotné Gabrielovo uvěznění není ničím neobvyklým, umístění do vojenské věznice neobvyklé je. Většina zadržených křesťanů končí v některé z více než 200 věznic nebo pracovních táborů na ostrově, kde se křesťané setkávají s obhájci lidských práv, politickými disidenty a dalšími ‚delikventy‘. Ve vězení se téměř vždy setkávají s pohrdáním, přísnými tresty, nekvalitní stravou a nedostatečnou lékařskou péči. Rodiče nevědí, jak se Gabrielovi daří, ale obávají se, že by i on mohl být fyzicky bit a nucen k „doznáním“.

 

Zatímco se kubánští křesťané těší větším svobodám než v minulosti, zemi stále obestírá temnota z let komunistické nadvlády a autoritářského režimu. Přestože ústava obsahuje ustanovení chránící náboženskou svobodu, křesťanská společenství jsou bedlivě monitorována a veškeré aktivity jsou omezovány přísnými zákony a vyhláškami. Aktivní dohled orgánů mimo jiné znamená, že děti pastorů, podobně jako Gabriel Leyva, mohou být zadržovány na základě chabých nebo vůbec žádných důkazů. A pokud někdo na Kubě vede úspěšnou křesťanskou službu, riskuje ztrátu svobody své vlastní i svých dětí – taková je cena placená za výsadu sdílení Krista s druhými lidmi.

 

Na našem blogu naleznete přepis rozhovoru s Gabrielovým otcem, pastorem Herminiem Leyvou.

 

Zdroje: vlastní zdroje Hlasu mučedníků, HRW World Report 2015, USCIRF 2014 Annual Report

 

Zdroj: www.persecution.com

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Tom White: Akce Kuba

 

Po sedmnácti měsících vězení na Kubě vypráví autor vzrušující příběh církve trpící za "třtinovou oponou".

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) můžete podpořit zakoupením některého knižního titulu z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají zprávy z Kuby, mohla by vás zaujmout například kniha Akce Kuba, kterou si můžete objednat s využitím online formuláře.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 79 Kč.

 

Vaše modlitby


Maja M., Banská Bystrica (26.02.2015 20:34:19)
Pripájam sa k modlitbe za svojho brata v Pánovi.Prosím ťa drahý Ježiš,aby si dal Gabrielovi silu,pokoj Boží ktorý dokážeš dať len Ty,pošli svojich Božích anjelov,aby mu posluhovali,obími ho svojou láskou,nech vie,že si stále sním.Hovor k jeho srdcu skrze Svätého ducha.Ďakujem Ti Ježiš,že si moju modlitbu vypočul a oslávil si sa na mojom bratovi Gabrielovi.AMEN

Dušan B., Nové Zámky (26.02.2015 11:54:28)
Ďakujem ti Pane Ježišu , že si ten istý včera dnes i naveky ,ďakujem ti že si raz a na vždy porazil hriech a pôvodcu hriech Ty si ten víťaz Golgotský víťaz , Ty dávaš silu , nadej Ty si ten dobrý pastier a tak prosím daj silu i Gabrielovi ,aby vedel obstáť maj ho na svojich rukách ,aby pociťoval že nie je sám . Prosím Ježišu daj aby bol prepustený nakloň sa k nemu Pane ,aby bolo Tvoje meno oslávené . Otče v mene Ježiša Krista prosím . a ďakujem Ameň

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.