Aktuálně

 

24. 02. 2015

Kuba: Když se pronásledování stane realitou

 

 
Gabriel Leyva

Pronásledování je na Kubě stále velmi skutečné

 

(Persecution.com NewsRoom, 24. února 2015)

 

Přestože zprávy z poslední doby naznačují mnohá zlepšení v životech řadových obyvatel Kuby, státní orgány stále významně omezují svobodu Kubánců v celé řadě oblastí, včetně křesťanských bohoslužeb. Syn místního pastora je momentálně zadržován ve vojenské věznici pod záminkou, že se dopustil „protistátních aktivit“.

 

Devatenáctiletý Gabriel Leyva byl obviněn také z autorství písně hanobící režim a v současné době je zadržován ve vojenské věznici s nevelkými nadějemi na brzké propuštění. K jeho zatčení došlo pouhé čtyři měsíce před dokončením povinné základní vojenské služby. Pracovníci Hlasu mučedníků tvrdí, že obvinění jsou zcela bezpředmětná a že mladíkovo zatčení přímo souvisí s křesťanskými aktivitami jeho rodičů a jejich službou ve městě. Podle informací místních křesťanů se církev mezi obyvateli města těší oblibě a je pro všechny „mocným požehnáním“.

 

Když se zadržení dozvěděl Gabrielův otec, vypravil se do vojenské věznice syna navštívit. Jakmile však Gabriel začal vyprávět o své nevině, dozorci v místnosti vyskočili a zakryli mu ústa. Po zbytek návštěvy měl zakázáno mluvit.

 

Kubánský režim se brání veškerým formám disentu a na evangelikální křesťanství pohlíží s opovržením, zejména na neregistrovaná společenství a jejich členy. Obzvláště zranitelní jsou pastoři a jejich rodiny; mnozí již mají osobní zkušenost s bitím, konfiskací a/nebo ničením majetku, v některých případech i s pobytem ve vězení. Zatímco k dlouhodobému zadržování dochází méně často než v minulosti, počet krátkodobých trestů odnětí svobody minulý rok vzrostl.

 

V období od ledna do srpna 2014 obdržela nezávislá lidskoprávní organizace zprávy o 7188 případech svévolného zadržování – za stejné období v roce 2013 bylo podobných případů hlášeno jen 2900. Mnozí zatčení byli umístěni do vězeňských zařízení kvůli údajným „kontrarevolučním“ aktivitám. Evangelikálních křesťanů bylo v loňském roce zadrženo nejméně sedm, v některých případech i uprostřed kázání.

 

Zatímco samotné Gabrielovo uvěznění není ničím neobvyklým, umístění do vojenské věznice neobvyklé je. Většina zadržených křesťanů končí v některé z více než 200 věznic nebo pracovních táborů na ostrově, kde se křesťané setkávají s obhájci lidských práv, politickými disidenty a dalšími ‚delikventy‘. Ve vězení se téměř vždy setkávají s pohrdáním, přísnými tresty, nekvalitní stravou a nedostatečnou lékařskou péči. Rodiče nevědí, jak se Gabrielovi daří, ale obávají se, že by i on mohl být fyzicky bit a nucen k „doznáním“.

 

Zatímco se kubánští křesťané těší větším svobodám než v minulosti, zemi stále obestírá temnota z let komunistické nadvlády a autoritářského režimu. Přestože ústava obsahuje ustanovení chránící náboženskou svobodu, křesťanská společenství jsou bedlivě monitorována a veškeré aktivity jsou omezovány přísnými zákony a vyhláškami. Aktivní dohled orgánů mimo jiné znamená, že děti pastorů, podobně jako Gabriel Leyva, mohou být zadržovány na základě chabých nebo vůbec žádných důkazů. A pokud někdo na Kubě vede úspěšnou křesťanskou službu, riskuje ztrátu svobody své vlastní i svých dětí – taková je cena placená za výsadu sdílení Krista s druhými lidmi.

 

Na našem blogu naleznete přepis rozhovoru s Gabrielovým otcem, pastorem Herminiem Leyvou.

 

Zdroje: vlastní zdroje Hlasu mučedníků, HRW World Report 2015, USCIRF 2014 Annual Report

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


Maja M., Banská Bystrica (26.02.2015 20:34:19)
Pripájam sa k modlitbe za svojho brata v Pánovi.Prosím ťa drahý Ježiš,aby si dal Gabrielovi silu,pokoj Boží ktorý dokážeš dať len Ty,pošli svojich Božích anjelov,aby mu posluhovali,obími ho svojou láskou,nech vie,že si stále sním.Hovor k jeho srdcu skrze Svätého ducha.Ďakujem Ti Ježiš,že si moju modlitbu vypočul a oslávil si sa na mojom bratovi Gabrielovi.AMEN

Dušan B., Nové Zámky (26.02.2015 11:54:28)
Ďakujem ti Pane Ježišu , že si ten istý včera dnes i naveky ,ďakujem ti že si raz a na vždy porazil hriech a pôvodcu hriech Ty si ten víťaz Golgotský víťaz , Ty dávaš silu , nadej Ty si ten dobrý pastier a tak prosím daj silu i Gabrielovi ,aby vedel obstáť maj ho na svojich rukách ,aby pociťoval že nie je sám . Prosím Ježišu daj aby bol prepustený nakloň sa k nemu Pane ,aby bolo Tvoje meno oslávené . Otče v mene Ježiša Krista prosím . a ďakujem Ameň

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.