Aktuálně

 

28. 02. 2015

Laos: Modlitba je zločin

 

 
Laoský křesťanský vedoucí na pohřbu utěšuje truchlící pozůstalé.

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 27. února 2015)

 

Pět křesťanských vedoucích v Laosu bylo obviněno z profesního (lékařského) pochybení kvůli modlitbám za nemocnou ženu, která posléze zemřela. Křesťanům byl vyměřen trest devíti měsíců odnětí svobody a peněžitá pokuta.

 

Sestra Kaithong, bratr Puphet, bratr Muk, bratr Hasadee a bratr Tiang slouží jako církevní vedoucí v provincii Savannakhet. Všech pět se od loňského června (kdy žena zemřela) nachází ve vězení. 2. února byli u soudu shledáni vinnými z „léčby bez oficiální licence, v důsledku které žena zemřela“, odsouzeni k odnětí svobody a pokutě. Křesťané neměli u soudu právního zástupce.

 

Problémy začaly 19. června 2014, kdy paní Chansee, tou dobou čerstvě obrácená ke křesťanství, vážně onemocněla a požádala o modlitby. Pět vedoucích z okolních vesnic se domluvilo, sestru navštívili a dva dny se na místě modlili za její uzdravení. Když se zdravotní stav nezlepšil, odvezli ji do místní nemocnice, kde jí lékaři udělali krevní testy, napojili ji na nitrožilní výživu a kyslík. Navzdory tomu paní Chansee krátce po propuštění z nemocnice zemřela.

 

Policisté příčinu úmrtí nevyšetřovali a místní orgány z něj obvinily křesťany. V den pohřbu, v neděli 23. června, navštívili rodinu zesnulé ženy policisté a snažili se všechny příbuzné přesvědčit, aby se křesťanské víry zřekli.

 

Bylo podáno odvolání k okresnímu soudu a křesťanští vedoucí společně s rodinou čekali na výsledek. Následující den odpoledne dorazili místní úředníci v doprovodu vojáků a všech pět křesťanských vedoucích zatkli. O několik hodin později úředníci přivedli buddhistické mnichy, kteří vykonali vlastní obřad a pohřbili tělo paní Chansee na vesnickém hřbitově, který křesťané nemohou používat.

 

S. Kaithong, br. Puphet, br. Muk, br. Hasadee a br. Tiang byli umístěni do místní věznice, kde jim dozorci nasadili okovy na ruce a nohy zamkli do klády. Podle soudního spisu křesťané údajně tvrdili, že „uzdraví každého nemocného bez jakékoli lékařské pomoci“. Spis zcela opomíjí skutečnost, že křesťané převezli paní Chansee do nemocnice.

 

Advokát, který křesťanům vypracoval odvolání k okresnímu soudu, jim po postoupení případu na úroveň provincie již nesmí pomáhat.

 

Všech pět křesťanů stále zůstává ve vězení a několik lidskoprávních organizací se jim snaží poskytnout právní pomoc.

 

Zdroje: Human Rights Watcher for Lao Religious Freedom, Radio Free Asia

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.