Aktuálně

 

01. 03. 2015

Niger: Bůh nás shledal hodné utrpení

 

 

(Persecution.com NewsRoom, 27. února 2015)

 

V souvislosti s útokem na redakci týdeníku Charlie Hebdo v Paříži muslimští demonstranti v Nigeru vyrabovali a vypálili více než 45 kostelů, modliteben, obytných domů a dalších budov patřících křesťanům. Nigerští křesťané se přesto již následující neděli sešli k bohoslužbám. Podle informací od našich spolupracovníků v některých případech křesťané dorazili k vypálené modlitebně pouhý den po útoku, přestože přišli o veškerý majetek.

 

Zveřejnění karikatury proroka Mohameda v mimořádném vzpomínkovém vydání francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo letos v lednu vyvolalo pobouření také mezi přívrženci radikálních islámských skupin v Nigeru, kteří využili příležitost k útokům na křesťany a jejich majetek. Nepokoje v hlavním městě Niamey a ve městě Zinder trvaly dva dny. Výtržníci ničili kostely, budovy používané k setkávání členů domácích církví, sirotčince a další objekty patřící křesťanům. Při násilnostech přišlo 10 lidí o život a nejméně 170 dalších utrpělo zranění.

 

Většinu pachatelů násilností tvořili mladíci ve středoškolském věku a jejich útoky byly patrně dobře organizované. Zatímco mešity a domy patřící muslimům (včetně obydlí bohatých muslimů, ve kterých se scházeli křesťané) zůstaly nedotčeny, islámští mládežníci zřejmě dobře věděli, které objekty patří křesťanům. Terčem útoků se staly dokonce i malé modlitebny na odlehlých místech daleko od hlavních komunikací. Výtržníci ničili Bible, zpěvníky, hudební nástroje a ozvučovací techniku a budovy zapalovali.

 

Jeden pastor řekl našim spolupracovníkům, Brettovi a Shelley Teagueovým, že vandalové nebyli místní, a že se muslimští sousedé snažili přispěchat křesťanům na pomoc s hadicemi a kbelíky.

 

Brent a Shelley mezi nigerskými křesťany žijí a pracují již patnáct let – tvoří součást týmu Assemblies of God zaměřeného na zakládání sborů. Přestože je Niger převážně muslimskou zemí, útoky na křesťanské budovy mnohé místní obyvatele šokovaly. Občané Nigeru mají svobodu ke změně vyznání, křesťané mohou oficiálně stavět kostely, modlitebny i školy. Přestože zde v minulosti docházelo k nepokojům a násilnostem, zpravidla nebyli jejich cílem křesťané. Misie Assemblies of God utrpěla škody ve výši 300 000 dolarů, pouhý zlomek celkové materiální újmy způsobené křesťanům po celém Nigeru.

 

Bezprostředně po útocích byli mnozí křesťané vyděšení a šokovaní, nicméně podle informací od Brenta a Shelley si nakonec uchovali naději a i nadále se scházejí k bohoslužbám. Zmínili jednoho teenagera z místního sboru, který na útoky na křesťany ve své vesnici reagoval slovy „myslím, že nás Bůh shledal hodné [utrpení]“.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.