Aktuálně

 

08. 03. 2015

Indie: Chvála smělé víry

 

 
Vani

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 6. března 2015)

 

Mladá indická vdova nedávno zemřela na infarkt. Zůstává však ve vzpomínkách pro svou odvážnou víru – víru, která pomohla mnoha ženám ve věznici, včetně jedné z dozorkyň, nalézt svobodu v Kristu.

 

Vani bylo letos jednatřicet let a měla osmiletou dceru. Přibližně před deseti měsíci strávila kvůli zvěstování evangelia patnáct dní za mřížemi. O svou víru se nepřestala dělit ani ve vězení; hovořila o Kristu s více než 70 ženami a 14 z nich uvěřilo. Dokonce i dozorkyně ji povzbuzovala, aby ve vydávání svědectví pokračovala, neboť mohla na vlastní oči vidět radikální proměnu životů vězeňkyň, které přijaly Ježíše.

 

„Byla to skutečně velmi laskavá žena,“ prohlásil pracovník Hlasu mučedníků, který se s Vani osobně setkal začátkem letošního roku. „A také mnohem moudřejší, než by se dalo z jejího věku usuzovat.“

 

Vani byla uvězněna v návaznosti na obvinění z únosu a násilné konverze nezletilé osoby ke křesťanství. Krátce před zatčením pomohla jedné teenagerce a představila ji dalším křesťanům. Rodiče dívky nahlásili křesťanku na policii.

 

Ve vězení byla umístěna do malé cely bez oken s přibližně třiceti dalšími ženami. Spaly na tenké podložce na betonové podlaze. V osobním volnu tráveném na vězeňském dvoře se Vani denně modlila a četla z Bible. Nově obrácené křesťanky přímo ve věznici křtila.

 

„Stále dívkám říkala: ‚Pokud máte nějaký problém, prostě se modlete a Bůh vám pomůže‘,“ uvedl pracovník Hlasu mučedníků.

 

Ve vězení se Vani stala pro ostatní ženy v podstatě náhradní matkou. Jedna dívka Vani požádala o modlitby. Po společné modlitbě jí Vani řekla: „Dnes budeš propuštěna.“ Dívce bylo později skutečně oznámeno, že její případ byl zrušen. Jiná dívka byla odsouzena k deseti letům odnětí svobody. Vani se s ní modlila 12 dní a dívka byla propuštěna.

 

Po propuštění se Vani vracela do věznice každé dva měsíce, aby se ukázala před tamějším soudem. Nosila s sebou občerstvení a odpoledne trávila modlitbami s policistkami a uvězněnými ženami. Dozorkyně jí dokonce umožnila zavítat na vězeňský dvůr, aby se i zde mohla modlit a číst z Bible. Jedna dozorkyně uvěřila a pozvala Vani k sobě domů, aby se za ni modlila.

 

Vani pokračovala v návštěvách uvězněných žen až do své smrti. Křesťanskou víru šířila v době, kdy jsou věřící ženy v Indii stále intenzivněji pronásledovány: podle výroční zprávy o pronásledování vydávané organizací Evangelical Fellowship of India (Indické evangelikální společenství) byl nejvíce znepokojivým trendem v roce 2013 právě nárůst násilností namířených proti křesťankám.

 

Víra Vani překypovala radostí, ke které jsme vyzýváni v Jakubově epištole – radostí, že na nás přicházejí zkoušky.

 

„Vše co se v tomto roce stalo je dobré, protože mě to velmi přiblížilo k Bohu,“ řekla Vani v lednu našemu pracovníkovi.

 

Jejím oblíbeným biblickým oddílem byly verše z Filipským 4,6–7: „Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu. A pokoj Boží, převyšující každé pomyšlení, bude střežit vaše srdce i mysl v Kristu Ježíši.“

 

„Vani stále prohlašovala: ‚Ať půjdu kamkoli, Bible bude vždy se mnou‘, a také skutečně byla,“ pokračoval náš pracovník. „Když jste ji viděli s Biblí, vyzařovala jí z tváře radost.“

 

Během pobytu ve vězení Hlas mučedníků pomáhal Vani se zařizováním propuštění na kauci, placením nájmu, školními výdaji pro dceru a dalšími záležitostmi. Momentálně hledáme vhodné způsoby, jak bychom mohli její dceři pomáhat i po matčině úmrtí.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.