Aktuálně

 

18. 03. 2015

Libye: Strach, který nikdy nekončí

 

 
fotografie: AP Photo / Hassan Ammar

(Persecution.com NewsRoom, 18. března 2015)

 

Představte si, že žijete v neustálém strachu – strachu tak intenzivním, že se bojíte vyjít z domu.

 

A právě takový strach je každodenní realitou pro stále větší počet egyptských křesťanů žijících v Libyi. Od letošního ledna, kdy přívrženci Islámského státu (IS) v této zemi brutálním způsobem zavraždili 21 křesťanů, je egyptským věřícím stále častěji vyhrožováno. Stále častěji jsou unášeni. Stále častěji přicházejí o život.

 

Jejich úzkost nepramení jen z něčeho, co se již stalo v minulosti, ale také z toho, co by se ještě mohlo stát. Zatímco jsou egyptští křesťané – zpravidla Koptové – unášeni a zabíjeni, objevují se zprávy, že IS nabízí místním muslimům 500 až 1000 libyjských dinárů (přibližně 10 až 20 tisíc korun) za poskytnutí informace, kteří z jejich sousedů se hlásí ke křesťanství. Všeobecně se už ví, kde tito křesťané žijí, neboť koptští věřící tvoří v některých oblastech až třetinu z celkového počtu obyvatel.

 

Dokonce i řidiči autobusů mají strach křesťany přepravovat – kvůli kontrolním stanovištím IS. Z tohoto důvodu často odmítají Kopty vozit a když už jim dovolí do autobusu nastoupit, musí zaplatit vyšší cenu za lístek, aby se dostali kam potřebují.

 

21 zavražděných křesťanů pocházelo z osady Samalut ve venkovském guvernorátu Minjá. Přívrženci IS je unesli na přelomu prosince a ledna nedaleko libyjského města Sirte. Náboženskou příslušnost svých nastávajících obětí zjistili z jejich identifikačních karet.

 

Počet koptských křesťanů v Egyptě je odhadován na 11 milionů – přibližně 15 procent z celkového počtu obyvatel. Egyptské úřady údajně vyplatily částku ve výši 100 000 egyptských liber (přibližně 340 tisíc korun) každé rodině zavražděného muže, navíc by jim mělo být do budoucna poskytováno bezplatné vzdělávání a zdravotní péče. Po tragédii byl v celé zemi vyhlášen sedmidenní státní smutek.

 

Mnoho křesťanů odešlo do Libye ve snaze nalézt práci, protože domácí ekonomika se v posledních letech hroutí. Egyptská vláda dělá vše co je v jejích silách, aby svým občanům usnadnila návrat domů – v řadě případů se však tito lidé bojí byť jen vyjít ze svého domu.

 

zdroje Hlasu mučedníků, www.masihyomasr.com, World Watch Monitor, Morning Star News

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.