Aktuálně

 

10. 04. 2015

Libye: „Jejich Bůh je i mým Bohem“

 

 
fotografie: YouTube

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. dubna 2015)

 

Poté, co v únoru 2015 přívrženci Islámského státu (IS) v Libyi zavraždili koptské křesťany, jména 21 obětí obletěla celý svět. Mučedníci byli uneseni v libyjském městě Syrta, kde pracovali.

 

Zpočátku panovalo přesvědčení, že všichni muži zavraždění za svou víru pocházeli z malých egyptských vesniček. Jméno a původ jednoho z nich, muže černé pleti, však zůstávaly záhadou. Mathewa Ayairgu nakonec poznali přátelé na videu, které Islámský stát zveřejnil. Podle agentury Ahram-Canadian News byl Mathew z Čadu; v lednu 2015 jej zajali příslušníci jedné z radikálních skupin operujících na území Libye a od té doby byl pohřešován. Radikálové tehdy unesli stovky lidí, muslimů i křesťanů.

 

Video zveřejněné 15. února zachycuje každého z mužů, jak v oranžovém úboru klečí na pláži a za zády mu stojí útočník v černém. Radikálové následně zajatcům uřezávají hlavy a na videu je jasně patrné, jak se mnozí z nich ve svých posledních chvílích modlí slovy „Pane Ježíši Kriste“.

 

Podle dostupných zpráv Mathew Ayairga nebyl křesťan. Když jej však několik okamžiků před smrtí extrémisté z IS vyzvali, aby se přihlásil k islámu, Mathew odmítl. Poté, co byl svědkem úžasné víry egyptských křesťanů, rozhodl se, že se i on stane Kristovým následovníkem.

 

V záběru se jeden z teroristů Mathewa ptá: „Zapíráš Krista?“

 

„Jejich Bůh je i mým Bohem,“ odpověděl Mathew a stal se jedním z 21 mužů, kteří pro svou víru v Krista položili životy.

 

Jména 21 mučedníků:

 

 1. Milad Makeen Zaky
 2. Abanub Ayad Atiya
 3. Maged Soliman Shehata
 4. Youssef Shukry Younan
 5. Kirollos Boshra Fawzy
 6. Bishoy Astafanous Kamel
 7. Samuel Astafanous Kamel
 8. Malak Ibrahim Sinyout
 9. Tawadros Youssef Tawadros
 10. Gerges Milad Sinyout
 11. Mina Fayez Aziz
 12. Hany Abdel Mesih Salib
 13. Samuel Alham Wilson
 14. Ezzat Boshra Naseef
 15. Luka Nagaty Anis
 16. Gaber Mounir Adly
 17. Esam Badir Samir
 18. Malak Farag Abrahim
 19. Sameh Salah Farouk
 20. Gerges Samir Megally
 21. Mathew Ayairga

 

zdroje Hlasu mučedníků, pravoslavná diecéze v Bombaji, koptská pravoslavná diecéze v Los Angeles

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
 • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
 • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.