Aktuálně

 

10. 04. 2015

Libye: „Jejich Bůh je i mým Bohem“

 

 
fotografie: YouTube

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. dubna 2015)

 

Poté, co v únoru 2015 přívrženci Islámského státu (IS) v Libyi zavraždili koptské křesťany, jména 21 obětí obletěla celý svět. Mučedníci byli uneseni v libyjském městě Syrta, kde pracovali.

 

Zpočátku panovalo přesvědčení, že všichni muži zavraždění za svou víru pocházeli z malých egyptských vesniček. Jméno a původ jednoho z nich, muže černé pleti, však zůstávaly záhadou. Mathewa Ayairgu nakonec poznali přátelé na videu, které Islámský stát zveřejnil. Podle agentury Ahram-Canadian News byl Mathew z Čadu; v lednu 2015 jej zajali příslušníci jedné z radikálních skupin operujících na území Libye a od té doby byl pohřešován. Radikálové tehdy unesli stovky lidí, muslimů i křesťanů.

 

Video zveřejněné 15. února zachycuje každého z mužů, jak v oranžovém úboru klečí na pláži a za zády mu stojí útočník v černém. Radikálové následně zajatcům uřezávají hlavy a na videu je jasně patrné, jak se mnozí z nich ve svých posledních chvílích modlí slovy „Pane Ježíši Kriste“.

 

Podle dostupných zpráv Mathew Ayairga nebyl křesťan. Když jej však několik okamžiků před smrtí extrémisté z IS vyzvali, aby se přihlásil k islámu, Mathew odmítl. Poté, co byl svědkem úžasné víry egyptských křesťanů, rozhodl se, že se i on stane Kristovým následovníkem.

 

V záběru se jeden z teroristů Mathewa ptá: „Zapíráš Krista?“

 

„Jejich Bůh je i mým Bohem,“ odpověděl Mathew a stal se jedním z 21 mužů, kteří pro svou víru v Krista položili životy.

 

Jména 21 mučedníků:

 

 1. Milad Makeen Zaky
 2. Abanub Ayad Atiya
 3. Maged Soliman Shehata
 4. Youssef Shukry Younan
 5. Kirollos Boshra Fawzy
 6. Bishoy Astafanous Kamel
 7. Samuel Astafanous Kamel
 8. Malak Ibrahim Sinyout
 9. Tawadros Youssef Tawadros
 10. Gerges Milad Sinyout
 11. Mina Fayez Aziz
 12. Hany Abdel Mesih Salib
 13. Samuel Alham Wilson
 14. Ezzat Boshra Naseef
 15. Luka Nagaty Anis
 16. Gaber Mounir Adly
 17. Esam Badir Samir
 18. Malak Farag Abrahim
 19. Sameh Salah Farouk
 20. Gerges Samir Megally
 21. Mathew Ayairga

 

zdroje Hlasu mučedníků, pravoslavná diecéze v Bombaji, koptská pravoslavná diecéze v Los Angeles

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
 • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
 • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

 • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.