Aktuálně

 

12. 04. 2015

Keňa: Neveselé Velikonoce

 

 
K protikřesťanským násilnostem dochází v Keni stále častěji. Naposledy islamisté zaútočili na křesťanské studenty Garisské univerzity. Teenager na fotografii v roce 2012 přišel o rodiče – terčem útoku se tehdy stalo křesťanské společenství v Garisse, které jeho rodina navštěvovala.

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 9. dubna 2015)

 

Den předtím, než si téměř 80 procent ze 44 milionů obyvatel Keni na Velký pátek připomnělo Ježíšovo ukřižování, vtrhla čtveřice ozbrojených muslimských radikálů do areálu školy Garissa University College a začala na místních kolejích hledat křesťany.

 

Ozbrojenci patřili k teroristické skupině al-Šabáb s ústředím v sousedním Somálsku. Při útoku nakonec zavraždili 148 lidí a téměř 80 dalším způsobili vážná zranění.

 

Příslušníci bezpečnostních složek čtyři radikály zastřelili. Jeden z nich byl identifikován jako Abdirahim Mohammed Abdullahi – syn nejvyššího představitele oblasti Mandera hraničící se Somálskem. Abdirahim absolvoval právnickou fakultu na univerzitě v Nairobi a všichni v jeho okolí očekávali, že se stane advokátem. V roce 2013 však mladík zmizel a záhy se potvrdily otcovy obavy, že se jeho syn vypravil do Somálska. Abdirahimův příběh jen dokazuje rostoucí vliv radikálního islámu na keňskou mládež.

 

V reakci na útoky keňská společenství věnovala nedělní velikonoční bohoslužby památce obětí a celá země držela tři dny smutku. Dokonce i v této převážně křesťanské zemi, kde je obyvatelům zaručena svoboda náboženského vyznání, Keňané oslavovali zmrtvýchvstalého Krista ve strachu.

 

Média informovala o celé řadě velikonočních akcí, které nějakým způsobem reagovaly na útoky na keňské křesťany.

 

Podle zpráv agentury Associated Press (AP) biskup Joseph Alessandro v kázání adresovaném stovkám účastníků bohoslužby v katolickém kostele v Garisse zmínil jistou podobnost mezi Kristovými zkouškami a útoky v Garisse.

 

Zatímco lidé uvnitř kostela vzdávali Bohu chválu a zpívali písně, venku hlídali budovu ozbrojení příslušníci ochranky.

 

„Pokračujeme v modlitbách, aby nám Bůh pomohl a utěšil nás v tomto nelehkém období,“ uvedl v rozhovoru pro AP Dominick Odhiambo, jeden z účastníků bohoslužby.

 

V Nairobi příslušníci ochranka prohledávala osoby i vozidla, ve snaze odhalit případné výbušniny. Křesťané v Mombase vyklidili kostel a přivolali jednotku pyrotechniků, aby zkontrolovali podezřelé vozidlo zaparkované nedaleko kostela.

 

„Všichni jsou nervózní a nikdy nevíte, co se může stát příště, věříme však, že naším nejvyšším ochráncem je Bůh a [v tomto duchu se i] modlíme,“ uvedl sedmadvacetiletý Samuel Wanje pro AP.

 

Silné obavy přetrvávají také v Garisse, která se stále vzpamatovává z nedávného neštěstí. Místní obyvatelé stále mají v živé paměti vražedné útoky radikálů na křesťanská společenství v posledních letech.

 

„Jako křesťané musíme být odvážní. Naše víra je dostatečně silná na to, abychom znovu přišli do kostela,“ uvedla v rozhovoru pro AP Roseline Oduor z Garissy. „Procházíme něčím, čím procházel už Ježíš.“

 

Roselininy obavy nejsou bezdůvodné. Radikálové již na kostel jejího společenství v minulosti zaútočili.

 

„Když ten den přijde, smrti stejně neutečete. Nezáleží na tom, zda v tu chvíli budete někde pod stromem, v posteli, nebo kdekoli jinde.“

 

Krátce po útocích mnozí věřící nalezli v kostele dočasné útočiště.

 

„Bezpečno není nikde, ale do kostela můžete přijít, abyste se setkali s Bohem a nalezli zde útěchu,“ prohlásila jedna dívka v rozhovoru s reportérem agentury Reuters.

 

Podle zprávy zveřejněné na stránkách World Watch Monitor ve škole studovalo přibližně 800 studentů, z toho více než 500 nemuslimů. Jeden student na vlastní oči viděl, jak někdo hodil výbušninu do místnosti, ve které se modlilo nejméně 20 členů studentské skupinky „Křesťanské unie“, kteří se pravidelně scházejí ke studiu Bible a bohoslužbám.

 

Vysokoškoláci po celé Keni uspořádali během velikonočních bohoslužeb sbírky na podporu pozůstalých po obětech útoků.

 

Ciku Miriuki, oblíbená moderátorka keňské rozhlasové stanice Nation FM, napsala otevřený dopis představitelům al-Šabáb. V dopise, o kterém informoval portál World Watch Monitor, vysvětlila pravý význam Velikonoc.

 

„Jsem plná smutku za rodiny [studentů], které musí žít s touto ztrátou, netruchlím však za samotné studenty. Zemřeli nádhernou smrtí. Předpokládám, že jste si [radikálové z al-Šabábu] útok načasovali na Velikonoce záměrně. Právě o Velikonocích však Kristus položil svůj život za nás za všechny, ano, dokonce i za vás.“

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.