Aktuálně

 

24. 04. 2015

Keňa: Podezřelí z terorismu

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 23. dubna 2015)

 

Pro dvojici křesťanů z keňské Garissy začal ten den jako úplně obyčejná neděle. Nakonec však skončili ve vězení, kde strávili tři týdny.

 

Bezprostředně po skončení bohoslužby přišli ke „Kabdímu“ a „Chálídovi“ tři policisté v civilu. Ještě v kostele se museli svléknout do naha a policisté je důkladně prohledali. Potom oba křesťany odvedli do auta a vyrazili na místní policejní stanici.

 

Domnělé přestoupení nijak nesouviselo s jejich vírou, Keňa je převážně křesťanská země. Oba muži se stali obětí podezření plynoucího ze skutečnosti, že se jednalo o bývalé muslimy, navíc somálského původu.

 

Oba muži strávili ve vazbě 21 dní, zatímco policisté pokračovali ve vyšetřování podezření z terorismu. Domnívali se, že mají k dispozici klíčové informace o připravovaném útoku. Křesťané však veškerá obvinění odmítali a stále tvrdili, že prostě jen přišli do kostela.

 

„Ze začátku byli zoufalí, protože tušili, že se o jejich situaci nikdo nedozví,“ uvedl spolupracovník Hlasu mučedníků. „Obávali se, že již možná nikdy nezakusí svobodu. Poté si vzpomněli na jedinou stále přítomnou pomoc v nesnázích – svého Boha.“

 

Po útoku z 2. dubna, při kterém somálští teroristé napadli areál Garisské univerzity, systematicky vyhledávali křesťany a nakonec 152 lidí připravili o život a dalším téměř 80 způsobili zranění, zůstávají Keňané velmi ostražití. Podezřelí jsou pro ně všichni etničtí Somálci žijící v severovýchodní části země. Nová situace je dvojnásob obtížná pro somálské konvertity ke křesťanství, kterými navíc kvůli obrácení od islámu pohrdá i jejich nejbližší okolí.

 

Kabdí a Chálíd se začali ve vězení v tichosti modlit, aby zahnali strach. Dny plynuly a postupně si začali připomínat příběh Pavla a Silase ve vězení. Jejich modlitby se naplnily nadějí a přidaly také na hlasitosti. Začali zpívat. K písni se připojil další spoluvězeň, Jemenec, rovněž obviněný z terorismu. Zpívali a modlili se přibližně hodinu, když přišla pomoc.

 

„Do vězení dorazili jejich známí, přinesli jim jídlo a řekli jim, že se za ně modlili,“ uvedl spolupracovník Hlasu mučedníků. „Jemenec byl v naprostém šoku a prohlásil, že nyní již věří, že jejich Bůh může odpovídat na modlitby.“

 

Jemenec zopakoval slova písně, kterou slyšel od obou mužů. „Pokud Ježíš řekl ‚ano‘, kdo může povědět ‚ne‘?“

 

„Bylo skutečně úžasné slyšet příběh jejich zázračného vysvobození,“ pokračoval spolupracovník. „U soudu vydávali svědectví v přítomnosti muslimů a spoluvězňů obviněných z terorismu. Když se jich soudce zeptal, zda něco potřebují, požádali o Bibli a společenství, ve kterém by mohli uctívat Boha; ostatní žádali o Korán a místo, kde by se mohli scházet jako muslimové.“

 

Soudní přelíčení přenášely nejméně dvě místní televizní stanice. Oba muži byli v reportážích jednoznačně představeni jako keňští Somálci, kteří se obrátili od islámu ke křesťanství.

 

„Jejich fotografie i příběhy obrácení se objevily ve sdělovacích prostředcích včetně Internetu,“ poznamenal spolupracovník Hlasu mučedníků.

 

Oba muži se stále musí hlásit v kanceláři protiteroristické policejní jednotky (Anti-Terrorism Police Unit, ATPU) a čekat, až je soud zprostí obvinění, z vazby však již byli propuštěni. Hlas mučedníků jim zaplatil dva dny v hotelu, aby si mohli odpočinout.

 

Podle dostupných zpráv somálští muslimové v Keni někdy zneužívají nejistotu panující po útoku teroristů z al-Šabáb a udávají somálské křesťany, které nepravdivě označují jako teroristy. Pro tyto křesťany je velmi obtížné najít porozumění v křesťanských společenstvích – „ne-Somálci“ jim prostě nevěří. Podezíravosti čelí i jejich přátelé, včetně rodilých Keňanů.

 

Když přijde do kostela somálský křesťan pocházející z muslimské rodiny, čeká ho bezpečnostní prohlídka a podezíravost místních. Somálci jsou dokonce vyzýváni, aby nenosili svůj tradiční kroj.

 

„V Keni žijí necelé dvě stovky somálských křesťanů. Neustále bojují se strachem a musejí se skrývat před svým okolím,“ dodal spolupracovník HM. „Vyzýváme místní křesťany, aby navazovali přátelství s ostatními údy Těla Kristova, jak se však ukazuje, vůbec to není jednoduché.“

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.