Aktuálně

 

26. 06. 2015

Irák: Obsazení Mosulu Islámským státem – rok poté

 

 
Mnozí křesťané připravení o domov se stále nacházejí v uprchlických táborech.

(Middle East Concern)

 

Když jednotky Islámského státu přibližně před rokem obsadily Mosul a okolí, křesťané dostali na výběr ze tří možností: 1) konvertovat k islámu, 2) vzdát se veškerého majetku a odejít z města, 3) nechat se zabít. Výhrůžky došly naplnění – přívrženci této nechvalně proslulé radikální skupiny skutečně napadli křesťanské vesnice a města na území takzvané Ninivské planiny, historického domova tisíců křesťanů a příslušníků dalších menšinových skupin. Početné zástupy místních obyvatel musely uprchnout ze svých domovů a hledat útočiště a bezpečí v oblastech ovládaných Kurdy a v okolních zemích.

 

Křesťané přišli o své domovy, o majetek, a naneštěstí také o naději pro svou budoucnost v Iráku. Většina jich v současné době žije v provizorních podmínkách v uprchlických táborech. Část z nich současně svírá nejistota, co se stalo s jejich pohřešovanými blízkými, unesenými jednotkami IS. Hrstka křesťanů, kteří zůstali v Iráku, je neustále ohrožována na životě.

 

Navzdory nebezpečí církevní vedoucí dělají vše co je v jejich silách, aby situaci zlepšili. Vybízejí zbývající členy svých společenství, aby v zemi zůstali a současně naléhají na irácké politiky, aby hledali řešení.

 

Četné kostely, kláštery a další starobylá posvátná místa v Mosulu byla obsazena islamisty, kteří je v současné době používají k jiným účelům. Kromě toho zde dochází k rozsáhlému znesvěcování, rabování a krádežím nábytku a obrazů, ničení kostelních křížů a náhrobních kamenů. Byly spáleny také vzácné starověké rukopisy.

 

Potenciální vojenská akce na znovudobytí Mosulu a okolí nemá potřebnou prioritu. Navíc neexistuje politický konsensus ohledně toho, co by se mělo udělat pro zlepšení bezpečnostní situace křesťanů, kteří v Iráku ještě zůstávají. Kanadský hlas mučedníků spolupracuje se spolehlivými místními partnery, kteří pomáhají zprostředkovat trpícím křesťanům tolik potřebnou hmotnou pomoc i povzbuzení.

 

Modlete se za osvobození všech oblastí obsazených IS, aby se početné skupiny křesťanských uprchlíků mohly v bezpečí vrátit do svých domů a měst. Modlete se za ochranu a brzké propuštění všech, kdo jsou drženi v zajetí. Ať jsou tito iráčtí křesťané zadržováni kdekoli, vyprošujte jim nadpřirozenou Boží lásku a milost, zatímco Bohu důvěřují, že naplní jejich každodenní potřeby. Pochopitelně jsou zapotřebí také pokračující přímluvy za členy IS. Bůh miluje každého člověka, kterého stvořil, a nechce, aby kdokoli skončil ve věčném zahynutí. Kéž rozšíří své milosrdenství a slitování také na tyto pachatele zla, aby mnozí z nich činili pokání a přijali spasení.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.