Aktuálně

 

04. 07. 2015

Pákistán: Návrh reformy zákonů o rouhání

 

 
Křesťané přihlížejí, jak muslimští vedoucí po skončení jednání se zástupci městské rady odříkávají rituální modlitby. (Fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News)

 

Současná zákonná ustanovení týkající se ‚rouhání‘ znamenají pro pákistánské křesťany nejrůznější omezení a hrozby. Aktuální znění souvisejících paragrafů bývá zneužíváno k obtěžování příslušníků menšinových skupin a v mnoha případech se stává základem pro vyměřování přísných trestů. Nejméně 14 osob je v současné době odsouzeno k trestu smrti, 19 dalších si odpykává doživotní tresty odnětí svobody. Podle zprávy zveřejněné islámábádským Centrem výzkumných a bezpečnostních studií (Centre for Research and Security Studies) bylo od roku 1990 zavražděno již 52 lidí obviněných z rouhání. Průzkumy odhalují, že skutečnou příčinou obvinění často bývá osobní nevraživost, majetkové spory nebo náboženská nesnášenlivost.

 

Čtyřiadevadesátiletý velkostatkář z distriktu Nankana Sahib v provincii Paňdžáb, křesťan jménem Chaudhry Habil Qaiser, se před časem dostal do sporu ohledně nájemného. Člověk, který měl v nájmu jeho pole, jej následně obvinil z rouhání. Žalobce Maulvi Muhammad Bashir svá obvinění zpočátku šířil na veřejnosti a společně s pomluvami se v křesťanské vesnici šířily také obavy z možného útoku rozlíceného davu. Nakonec Maulvi nahlásil případ na policii a policisté iniciovali zahájení soudního sporu.

 

Chaudry je v celém okrese známý svou bezúhonností, soud rozhodl o jeho nevině a proces tak ukončil. Maulvi se nakonec omluvil, že se snažil maskovat finanční neshody za náboženský spor.

 

S přihlédnutím k častému zneužívání zákonů je na úrovni federace dokončován návrh zákona, který by měl podobnému zneužívání ustanovení týkajících se rouhání zamezit. Návrh se snaží znemožnit lidem brát zákon do vlastních rukou a definuje přísné tresty pro každého, kdo vznese obvinění z rouhání neoprávněně.

 

V rámci samostatného incidentu duševně nemocný mladý křesťan jménem Yaqoob Bashir údajně řekl místním muslimům, že spálil výtisk Koránu. Vyvolal tak srocení radikálů, kteří mu vyhrožovali upálením. Policisté odvezli Yaqooba do vazby, což mu podle názoru místních zachránilo život.

 

V současné podobě zákony proti rouhání neberou ohled na psychický stav osob, které se rouhání nemusely dopustit záměrně. Navrhovaná novelizace obsahuje ustanovení, podle kterých bude ve stanovených případech nutné při spáchání trestného činu prokázat „úmysl“.

 

Modlete se, aby Bůh pomohl sužovaným pákistánským křesťanům zachovat si pevnou víru, navzdory všem nepravdivým obviněním a pomluvám. Kéž je zmocní svatý Duch, stejně jako zmocnil našeho Spasitele, který byl rovněž nepravdivě obviněn z rouhání. Modlete se za moudrost pro všechny, kdo projednávají podrobnosti úprav souvisejících zákonů. V neposlední řadě se přimlouvejte také za všechny, kdo aktivně šíří lži a pomluvy o nevinných Božích synech a dcerách; z celého srdce proste, aby ‚žalobci bratří‘ dostali příležitost přijmout spásu zprostředkovanou tím, kdo zemřel za všechny – za křesťany i za muslimy.

 

Pokud se připojíte k modlitbám za pronásledovanou rodinu víry v Pákistánu, můžete svou modlitbu zveřejnit na naší Zdi modliteb na pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.