Aktuálně

 

17. 07. 2015

Nigérie: Boko Haram stupňuje útoky

 

 
Tato nigerijská žena utrpěla při jednom z útoků vážné popáleniny rukou.

(Christian Solidarity Worldwide, kontakty Hlasu mučedníků)

 

Oddíly Boko Haram, nechvalně proslulé teroristické skupiny působící v severní Nigérii, opět vystupňovaly brutální útoky, jejichž obětí se staly stovky nevinných místních obyvatel. Běsnění příslušníků této skupiny ve městech a vesnicích na severozápadě Nigérie (v oblasti žije také značný počet křesťanů) si od 29. května vyžádalo již více než 750 obětí. Poté co se jednotky Boko Haram pokusily získat přístup do Maiduguri, největšího města spolkového státu Borno, armádě se podařilo ofenzivu potlačit, i při tomto střetu však došlo k mnoha ztrátám na životech.

 

Nárůst počtu teroristických útoků může být do jisté míry vnímán jako reakce Boko Haram na sliby prezidenta Buhariho v předvolební kampani, že s aktivitami vzbouřenců zcela skoncuje do tří měsíců. Teroristická skupina, která se dnes označuje jako „západoafrická provincie Islámského státu“ v březnu 2015 přísahala věrnost IS a přihlásila se k výzvě, aby se „ramadán stal pro bezvěrce měsícem katastrof“.

 

Zdá se, že součástí strategie Boko Haram jsou také provokace muslimů k útokům na křesťany. 1. a 2. července přívrženci hnutí napadli několik mešit. 5. července pětice střelců vtrhla do další mešity ve spolkovém státě Plateau; chaotickou střelbu ukončilo odpálení sebevražedného útočníka. Později ten den večer jiný sebevražedný atentátník odpálil nálož v zaplněné restauraci. Ve stejný den zemřelo šest lidí (včetně pastora a matky s malým dítětem) při incidentu, kdy sebevražedný útočník odpálil nálož v kostele Redeemed Christian Church of God v osadě Potiskum ve spolkovém státě Yobe.

 

S přihlédnutím k historickému vývoji náboženských střetů v Nigérii mohou být útoky na muslimské a veřejné objekty projevem snahy Boko Haram o opětovné rozdmýchání starých nepřátelství. Naše zdroje hovoří o tom, že rozlícení muslimští radikálové v reakci na zmíněné incidenty vypálili anglikánský kostel sv. Michala, poškodili několik vozidel, vyrabovali celou řadu obchodů patřících křesťanům a také napadli budovu evangelikálního společenství Winning All Good News. „Boko Haram [svými činy] demonstruje naprostou neúctu k jakémukoli náboženskému vyznání, včetně toho, ke kterému se údajně hlásí, a k posvátnosti lidského života,“ uzavřel své vyjádření výkonný ředitel CSW Mervyn Thomas.

 

Starší zprávy a videoreportáže informující o zoufalé situaci v severní Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Neport.

 

Naše myšlenky a modlitby zůstávají s lidmi, kteří ztratili své blízké, domovy a majetek v důsledku těchto zvěrstev. Vyprošujme Boží pokoj a útěchu nejen napadeným křesťanům, ale všem Nigerijcům, kteří při nedávných incidentech přišli o své milované. Modlete se, aby místní křesťané zářili jako jasná světla a láskyplně sloužili všem lidem včetně muslimů, kteří trpí stejně jako všichni ostatní. Kéž je tímto způsobem mnohým Nigerijcům zjevena Ježíšova láska a poznají Boží plán spasení.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.