Aktuálně

 

23. 07. 2015

Vietnam: Státní orgány tvrdě potlačují příslušníky křesťanských menšin

 

 
Etničtí „montagnardé“ žijící na území vietnamské centrální vysočiny (Fotografie: Tommy Japan (cc), Barnabas Fund)

(Christian Examiner, Hlas mučedníků Austrálie)

 

Podle nedávno vydané zprávy organizace Human Rights Watch útisk vietnamských křesťanů („montagnardů“ / „lidí z hor“) dosáhl kritické úrovně. Ve studii nazvané Pronásledování náboženství „zlé cesty“: Týrání vietnamských montagnardů se uvádí, že křesťané tráví po zatčení dlouhé dny až měsíce ve vazbě. Mnozí ze zadržených, kteří se hlásí k oficiálně neuznané specifické formě protestantského křesťanství, byli navíc fyzicky zbiti.

 

Pravidelné vlny pronásledování nejsou pro příslušníky křesťanských menšin ve Vietnamu ničím novým. Podobné zacházení je obzvláště kruté na území centrální vysočiny, kde před Válkou ve Vietnamu i v jejím průběhu působili protestanští misionáři. Mnozí příslušníci etnických menšin praktikují evangelikální křesťanství dodnes.

 

Zatímco vietnamská ústava obsahuje záruku svobody náboženského vyznání, v praxi je tato svoboda omezována rozmary státních orgánů. Podle zprávy Human Rights Watch se pronásledování evangelikální křesťanské menšiny stalo součástí oficiální politiky v lednu 2013, kdy komunistická vláda schválila „Výnos 92“. Nová legislativní úprava významně postihla neregistrované náboženské skupiny, konkrétně zakazuje „manipulaci svobody vyznání a náboženství“ a definuje pojmy jako „protistátní propaganda“ nebo „ohrožení národní jednoty“.

 

Více informací o pronásledování ve Vietnamu naleznete na stránce Vietnam Country Report.

 

Modlete se, aby Bůh posiloval rozhodnost svého lidu ve Vietnamu, aby místní křesťané navzdory silné opozici zůstali pevně stát ve víře. Kéž stále zakoušejí nadpřirozený pokoj a ochranu, zatímco se snaží Boha milovat a radostně mu sloužit. Modlete se, aby na tyto věrné Kristovy následovníky vylil svého Ducha a mohl si je mocně použít k zasažení lidí, kteří jej dosud nepoznali jako svého osobního Spasitele – včetně těch v moci postavených.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.