Aktuálně

 

25. 07. 2015

Mexiko: Další potíže křesťanských rodin

 

 
Fotografie: Flickr / Joe Driscoll (cc)

(Christian Solidarity Worldwide)

 

Obecní zastupitelé z městečka Mariano Matamoros ve spolkovém státě Chiapas v rozporu se zákonem rozhodli o ukončení poskytování veřejných služeb třiceti křesťanským rodinám, včetně dodávek vody a vyvážení jímek. Jedná se o jeden z mnoha cílených útoků na evangelikální křesťany v oblasti v poslední době. Lidé, kteří křesťanským rodinám opakovaně působí potíže, jsou známí jako „tradicionalisté“ – jedná se o příslušníky mexických domorodých skupin, jejichž náboženské praktiky v sobě spojují starověké mayské rituály s katolickými obřady.

 

Problémy začaly v roce 2012, kdy místní tradicionalisté začali křesťany fyzicky napadat, snažili se je násilím obracet na svou víru a bez jakýchkoli zákonných důvodů je připravovat o soukromý majetek. Současně s násilnostmi se začaly na místních úřadech hromadit žádosti o zajištění ochrany náboženské svobody těchto rodin.

 

Přestože vláda spolkového státu přislíbila chránit práva křesťanů a zajistit navrácení nezákonně zabaveného majetku, sliby nebyly nikdy naplněny. Opoziční předáci následně vydali výnos, který místním evangelikálům zakazuje prodávat nebo kupovat pozemky. Situace těchto rodin není jen znepokojivá sama o sobě, ale navíc demonstruje selhání státu v oblasti ochrany náboženské svobody občanů.

 

Podobné plané sliby (o zajištění ochrany) si křesťané vyslechli v dalších sedmi osadách ve spolkovém státě, konečný termín přijetí konkrétních opatření byl stanoven na duben 2014. Nicméně ani v těchto případech úřady nedotáhly záležitosti do konce. Zatímco jedna skupina rodin bez domova z osady Buenavista Bahuitz se mohla vrátit domů, podmínky jejich návratu jsou v rozporu s dříve uzavřenými dohodami a opět dochází k porušování svobody vyznání. V dalších osadách se křesťané dočkali jen zcela nepodstatných změn situace, případně vůbec žádných.

 

Prezident mexického Hlasu mučedníků, Luis Herrera, který slouží také jako hlavní koordinátor aktivit různých křesťanských organizací ve spolkovém státě Chiapas a právní zástupce rodin z Mariano Matamoros, se nedávno od místních orgánů dozvěděl o plánech na konfiskaci pozemků patřících křesťanům. Pokud by k tomu skutečně došlo, členové místní křesťanské komunity by skončili jako bezdomovci.

 

Pozvedejte na modlitbách všechny křesťanské rodiny, které jsou v různých částech mexického spolkového státu Chiapas vystaveny pronásledování. Modlete se, aby se nenechali zlomit pokračujícími nespravedlnostmi, výhrůžkami násilím nebo jakoukoli jinou formou zastrašování, ale místo toho přijali sílu a občerstvení od Ducha svatého. Proste, aby Bůh mocně jednal v srdcích vedoucích představitelů spolkového státu, obdařil je moudrostí a milosrdenstvím, aby se sami snažili v podobných situacích zjednávat spravedlnost. Kéž jedná také v srdcích znepřátelených vesnických předáků, zjevuje jim duchovní pravdy a sám sebe způsobem proměňujícím lidské životy, aby si uvědomili pomýlenost svých cest, činili hluboké pokání a došli spásy. (Připomeňme si příběh Saulova dramatického obrácení zaznamenaný ve Skutcích 9,1–22.)

 

Modlitbu za křesťany, kteří se ocitli v uvedených situacích, případně za kterékoli další pronásledované křesťany ve světě můžete zveřejnit na naší Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.