Aktuálně

 

30. 07. 2015

Súdán: Ženy potřebují zachránit před bičováním

 

 
Modlete se za ochranu obviněných dívek. (Fotografie: Morning Star News)

(Christian Solidarity Worldwide, Amnesty International)

 

Organizace Christian Solidarity Worldwide nedávno informovala o incidentu, při kterém příslušníci policejní pořádkové jednotky 25. června zadrželi 12 křesťanských studentek v návaznosti na slavnostní shromáždění v baptistické modlitebně El Izba v Chartúmu. Dvě dívky byly po krátkém pobytu ve vazbě propuštěny na svobodu, zbývajících deset bylo sice prozatím propuštěno na kauci, stále jsou však obviněny z „nemravného oblékání“ podle paragrafu 152 súdánského trestního zákona z roku 1991. Pokud budou ženy shledány vinnými, mohou být odsouzeny ke 40 ranám bičem, peněžité pokutě, případně obojímu.

 

Všechny mladé ženy ve věku od 17 do 23 let měly na sobě zcela běžné blůzy a kalhoty nebo sukně. Jedna studentka, devatenáctiletá Fardos Al Toum, se objevila u soudu v podobném oblečení, které soudce opět ohodnotil jako nemravné a na místě dívku odsoudil k peněžité pokutě ve výši 500 súdánských liber (v přepočtu přibližně dva tisíce korun) – pokud by nezaplatila, strávila by měsíc ve vězení. Aktivisté a další příznivci uhradili pokutu za ni. V současné době čeká na zahájení soudu v souvislosti s původním obviněním, společně s ostatními studentkami.

 

Při zatýkání policisté ženy ponižovali a donutili je vysvléct, aby oblečení „prověřili“. Jeden z místních křesťanských vedoucích poznamenal: „Policisté se na dívky zaměřili kvůli jejich víře a rasovému původu.“

 

Špatné zacházení s věřícími je v Súdánu na denním pořádku, jeho obětí se stávají zejména křesťanské ženy (podobně jako Meriam Ibrahim, o které jsme informovali i na našich stránkách). Od odtržení Jižního Súdánu v roce 2011 pronásledování křesťanů ještě zintenzivnilo. „Prezident Umar al-Bašír přislíbil zavedení přísnější verze šaríi (islámského právního řádu), doprovázené oficiálním zavržením všech neislámských kultur a zavedením výhradního postavení arabského jazyka.“

 

Modlete se za neprodlené zrušení obvinění zbývajících deseti mladých křesťanek. Kéž Boží vůle, cesta a pravda naplní srdce, mysli, motivy, rozpoložení a postoje lidí, kteří tyto ženy soudí a dopouští se na nich bezpráví. Modlete se, aby pronásledovaní křesťané v Súdánu přijali povzbuzení z biblických zaslíbení (Přísloví 22,8, 24,23, Abakuk 2,12) a nalezli v nich sílu k překonání každého strachu plynoucího ze stupňujících se požadavků šaríi. Kéž místo toho zakoušejí Boží pokoj a ochranu a kéž jim Duch svatý pomáhá jako „Obhájce“ během nadcházejících soudních přelíčení.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.