Aktuálně

 

31. 07. 2015

Egypt: Osud unesených křesťanů není znám

 

 
Bakhitova pasová fotografie (fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News)

 

Vypravit se do Libye, aby zde člověk nalezl práci jako námezdní dělník, je velice nebezpečný podnik – doslova „výprava pro šílence“, říká Ezz Tawfik, koptský novinář z Horního Egypta. Nesmírná chudoba však nutí mnohé místní obyvatele – jako jedenadvacetiletého Bakhita Nageha Efranka – k tomu, aby navzdory veškerému nebezpečí riskovali životy v naději, že svým rodinám zajistí obživu. Právě proto se Bakhit vypravil z egyptského Kom Badar do libyjského Tripolisu.

 

Bakhit se vydal na cestu společně se dvěma dalšími křesťany (Adeolou Ibrahimem z Nigérie a Sekyerem Kofi Frimpongem z Ghany) a několika muslimy. Rodina o něm naposledy slyšela 10. července. „Řekl jim… že cestuje se skupinou a že bude v pořádku,“ uvedl Ezz. Zjevně to nebyla pravda, neboť ještě ten den radikálové z IS skupinu zastavili v libyjském Sirte a všechny tři křesťany vzali do zajetí.

 

17. července libyjští spojenci nechvalně proslulé teroristické skupiny zveřejnili důkazy o únosu trojice křesťanů. O situaci unesených mužů se v egyptských sdělovacích prostředcích šíří protichůdné zprávy. Bakhitova koptská rodina se podle vlastních slov upíná k Bohu v naději, že je Bakhit stále naživu. Pokusili se jej kontaktovat telefonicky, mobil však zvedl příslušník IS a oznámil jim, že „odpadlíka“ připravili o hlavu. V dalším telefonátu bylo rodině sděleno, že Bakhit dostal na vybranou – zaplatit výpalné, obrátit se k islámu nebo přijít o život. Nabídli, že zaplatí, ale nikdo jim nesdělil požadovanou částku. O zbývajících dvou křesťanech nejsou k dispozici vůbec žádné informace.

 

Nelidsky brutální akce IS v Libyi zahrnují i únosy a vraždy nevinných křesťanů, jak je patrné ze zveřejněných videí realisticky zachycujících násilné činy. Na jednom radikálové uřezali hlavy 21 mužům – 20 egyptským křesťanům a jednomu člověku z Ghany. Další nahrávka zachycuje hromadnou „popravu“ přibližně 30 etiopských křesťanů, patrně námezdních dělníků.

 

Chudý, nevzdělaný, nezaměstnaný a zasnoubený Bakhit neměl mnoho možností. Odcestovat do Libye, hladovět nebo začít krást? Zvolil si první možnost v naději, že se dostane do relativního bezpečí v Tripolisu.

 

Modlete se za nadpřirozený Boží zásah a vysvobození Bakhita, Adeoly a Sekyere. Proste, aby jejich blízké utěšoval a naplňoval pokojem. Modlete se také za zaopatření rodin trpících chudobou. Vyprošujte státním orgánům moudrost k zaujetí účinného postoje vůči IS a k přípravě strategie na vysvobození unesených mužů. Nezapomínejme také na přímluvy za přívržence teroristické skupiny – aby Kristus proměnil jejich srdce a mohli se stát skutečně ‚radikálními‘ v demonstraci jeho lásky, projevování milosrdenství a smělém zvěstování evangelia!

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.