Írán: Zhoršování situace v oblasti svobody náboženského vyznání
Íránský prezident Hasan Rúhání (Wikimedia Commons / BotMultichillT)
(Mohabat News, World Tribune)
Navzdory veškerým slibům představitelů režimu na téma dodržování práv místních příslušníků náboženských menšin, sužují zástupce jednotlivých skupin věřících vážné obavy z pronásledování. Vše nasvědčuje tomu, že hlavní podíl na systematické perzekuci křesťanů má samotný islámský režim.
Zpráva Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu (US Commission on International Religious Freedom) naznačuje, že zástupci státních orgánů v Íránu i nadále pořádají razie ve společenstvích, vyhrožují jejich členům a posílají je do vazby. Podle autorů zprávy bylo od roku 2010 v Íránu zadrženo více než již 500 křesťanů.
V posledních týdnech sice bylo několik křesťanských vězňů propuštěno ještě před vypršením trestu, což je bezpochyby velmi povzbudivé, zdroje Hlasu mučedníků však naznačují, že řada dalších věřících byla naopak zadržena, včetně 18 křesťanů, kteří byli nedávno souzeni a nakonec usvědčeni ze zvěstování evangelia, vedení domácích společenství a vystupování proti Íránské islámské republice. Udělené tresty odnětí svobody v součtu činí 24 let.
Pronásledování náboženských menšin íránským režimem je přitom v přímém rozporu se slibem prezidenta Hasana Rúháního chránit náboženskou svobodu, který vyslovil v průběhu předvolební kampaně v roce 2013. Todd Nettleton, mluvčí amerického Hlasu mučedníků, tvrdí, že prezident Rúhání, který vnímá křesťanství jako přímé ohrožení svého režimu, „je stále člověkem, který chce hájit Íránskou islámskou republiku“.
Více informací o pronásledování v této zemi, včetně starších zpráv, naleznete na stránce Iran Country Report.
Najděte si chvíli na modlitby za křesťanské bratry a sestry v Íránu. Kéž přijmou z Božího Ducha zmocnění a naději, kterou máme v Kristu. Modlete se, aby Bůh postavil ochranný val kolem místních křesťanů a příslušníků ostatních náboženských menšin. Pozvedejte na modlitbách také íránský režim a jeho představitele. Proste, aby Bůh ve svém nekonečném milosrdenství pohnul jejich srdce k pokání, aby jej mnozí poznali a zakusili slávu jeho přítomnosti.
Modlitbu za cokoli ze zmíněného můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.