Aktuálně

 

07. 08. 2015

Egypt: Laskavé gesto koptského teenagera skončilo zadržením

 

 
Modlete se, aby evangelium v Egyptě i nadále zapouštělo kořeny. (Fotografie: Flickr / Russell Lee Photography [cc])

(World Watch Monitor)

 

Během ramadánu praktikující muslimové každý den tradičně ukončují půst v době večeře – při západu slunce – pojídáním datlí. S touto zvyklostí je dobře obeznámen i šestnáctiletý koptský křesťan Fawzi Usáma z Alexandrie na severu Egypta. 10. července večer proto vyrazil do ulic a rozdával ovoce lidem, kteří za soumraku pospíchali domů. Do každého igelitového sáčku s datlemi vložil lístek papíru se shrnutím evangelia a odkazem na křesťanskou webovou stránku.

 

Ještě než skončil, jistý dotčený kolemjdoucí Usámu zastavil a odvedl ho na nedalekou policejní stanici. O situaci se dozvěděli chlapcovi dva křesťanští přátelé, kteří okamžitě vyrazili za ním, byli však zadrženi stejně jako jejich kamarád. Druhý den ráno bylo zahájeno vyšetřování Usámových obvinění – chlapci byli nařčeni z „hanobení náboženství a zapojení do moderních metod evangelizace zaměřené na získání muslimů“.

 

Všichni tři mladí Koptové byli propuštěni 12. července na kauci ve výši 10 000 egyptských liber (více než 30 000 korun), vyšetřování stále pokračuje. Podle egyptských zákonů je islám oficiálním náboženstvím a obracení muslimů k jinému náboženství může být posouzeno jako „podněcování k sektářským střetům“. Pokud je někdo usvědčen z opovrhování náboženstvím, může být podle egyptského trestního zákona odsouzen až k pěti letům odnětí svobody.

 

Mladí křesťané v Egyptě rozdávají datle během ramadánu již několik let. Zástupce Koptské evangelikální církve, pastor Refaat Fikri, k incidentu poznamenal: „To, co tito mladí křesťané dělají, když muslimům dodržujícím půst rozdávají na ulicích datle, je jednoznačně pozitivní, a mělo by se v tom pokračovat. Samo o sobě to postačuje k vyjádření lásky, ke které nás Ježíš Kristus vyzývá ve svém učení… Evangelizace neznamená rouhání, jedná se o pouhé pouhé zvěstování Kristova učení. Rouháním by bylo urážení jiných náboženství a vysmívání se jim, k čemuž nás Kristus nevybízí. Žádný skutečný křesťan… nepohrdá ostatními náboženstvími.“

 

Poděkujte Bohu za Usámovu odvahu, se kterou se rozhodl seznamovat lidi ve svém okolí s dobrou zprávou evangelia touto prostou a laskavou formou. Kéž se on ani jeho přátelé neobávají současné situace, ale naopak přijímají sílu a povzbuzení z lásky, podpory a modliteb křesťanů po celém světě. Modlete se, aby se z poselství rozdaného kolemjdoucím na lístečcích stala semínka biblických pravd zasetá do mnoha otevřených srdcí a myslí. Předkládejte Pánu také blížící se vyšetřování a modlete se za příznivý výsledek.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.