Aktuálně

 

22. 08. 2015

Nepál: Nová ústava může znamenat postavení křesťanství mimo zákon

 

 
Modlete se, aby zvěstování evangelia v Nepálu nebylo zakázáno – stále zde žije mnoho duchovně potřebných lidí.

(Hlas mučedníků Austrálie, Religious Liberty Prayer Bulletin, Assist New Service)

 

Nepálští křesťané se obávají, že by navrhované změny místní ústavy, které by měly vstoupit v platnost ještě letos v srpnu (po sedmi letech parlamentních diskusí), mohly v konečném důsledku postavit veškeré křesťanské aktivity mimo zákon. Obavy pramení ze skutečnosti, že návrh, přestože výslovně zmiňuje právo vyznávat a praktikovat náboženství dle vlastního přesvědčení, kriminalizuje evangelizaci a náboženské konverze.

 

V odstavci 31(3) se uvádí, že „jakékoli počínání s úmyslem obrátit druhou osobu od určitého náboženského vyznání k jinému, případně jakékoli jednání nebo chování s úmyslem zpochybnit nebo ohrozit náboženské vyznání druhé osoby (je) trestně postižitelné.“ Křesťané se obávají, že pokud bude návrh schválen, zcela běžné křesťanské aktivity, jako například bohoslužby přístupné veřejnosti, případně akce na podporu sociálně znevýhodněných skupin osob, bude možné vnímat jako evangelizační a tedy nelegální.

 

Nepál byl donedávna posledním hinduistickým královstvím na světě – konkrétně do května 2006, kdy byla vyhlášena sekulární demokratická republika. Hinduističtí nacionalisté však zahájili velmi účinnou propagační kampaň přesvědčující Nepálce, že „sekularismus“ povede k hromadným konverzím a úpadku nepálské kultury. C. B. Gahatradž, zástupce Federace nepálských křesťanů, je přesvědčen, že oficiálně udávaný počet křesťanů v této himálajské zemi je značně podhodnocený a že ve skutečnosti k žádným nedobrovolným konverzím nedochází. „Příslušníci hinduistických skupin mohou být znepokojeni skutečností, že lidé, kteří se dříve jen modlili v soukromí, to nyní dělají otevřeně. Všichni občané však musejí mít možnost svobodně praktikovat náboženství, které si sami svobodně vybrali.“

 

Podle prohlášení Davida Kainee, dalšího angažovaného nepálského křesťana, může mít zavedení nové ústavy potenciálně katastrofální následky: „V zájmu zachování harmonie a prosperity musíme eliminovat síly a projevy náboženského extrémismu v zemi, jinak se Nepál jistě vydá na cestu komunitních politik jako v Perském zálivu a na Blízkém východě, kde denně umírají lidé při nábožensky motivovaných násilnostech. Uzavřeme kapitolu, ve které bylo náboženství spojováno s barvami politických stran a docházelo tak k polarizaci nepálské společnosti, a namísto toho rozsévejme snášenlivost a jednotu.“

 

Více informací o Nepálu naleznete na stránce Nepal Country Report kanadského Hlasu mučedníků.

 

Připojte se k nám v modlitbách za nepálské bratry a sestry, které by mohl tento zákon vážně ohrozit. Naplňme svá srdce touhou, aby Pán zasáhl v jejich prospěch a obdařil v moci postavené moudrostí, zatímco se budou snažit zajistit náboženskou svobodu pro všechny obyvatele. Kéž také obdaří křesťanské osobnosti v této zemi celkovým porozuměním situaci a potřebným vlivem, aby mohli zasáhnout do debaty, přimlouvat se za náboženskou svobodu a bojovat s propagandou hinduistických nacionalistů. Přimlouvejte se za všechny nepálské křesťany – včetně evangelistů, církevních pracovníků a vedoucích. Vyprošujte jim nadpřirozenou moudrost, zatímco kráčí po cestě, která leží před nimi (Žalm 46). Kéž Bůh na této cestě svou církev v Nepálu buduje a vyzbrojuje.

 

Modlitbu související s náměty z tohoto týdne můžete vyvěsit na naši Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.