Aktuálně

 

05. 09. 2015

Egypt: Egypťanovi křivě obviněnému z rouhání umožněno odvolání

 

 
Bishoy Kameel Garas (fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Uvězněný křesťan Bishoy Kameel Garas se může 12. září odvolat u egyptského nejvyššího soudu proti obviněním z rouhání.

 

Všechno začalo 28. července 2012, kdy tehdy sedmadvacetiletý křesťan učil angličtinu na základní škole ve městě Tima. Několik Bishoyových přátel se pozastavilo nad komentáři, které údajně zveřejnil na sociální síti a přinutili ho zkontrolovat, co se na jeho facebookovém profilu děje. Poté co odhalil falešný profil, obsahující jeho jméno, fotografii i řadu osobních údajů, vysvětlil situaci na své skutečné facebookové stránce a nahlásil incident internetové policii.

 

Když byl následující den předvolán na policejní stanici (předpokládal, že se jedná o začátek vyšetřování), setkal se s šejchem Mohammedem Safwatem Tammamem, který na něj podal stížnost. Sunnitský duchovní (stoupenec hnutí salafíja) tvrdil, že křesťan urážel na facebooku jeho sestru, tehdejšího prezidenta Mursího (v roce 2013 svrženého egyptskou armádou), a také islám. Přestože hlavní policejní vyšetřovatel přítomný na stanici věřil Bishoyovi, duchovní odmítl obvinění stáhnout. Bishoyovi důvěřoval i přidělený obhájce, který se setkal s obviněným učitelem následující den. Případ byl nicméně pouze odročen, čímž se podařilo uklidnit rozlícený dav srocených muslimských demonstrantů.

 

Přestože dva Bishoyovi přátelé vypátrali autora falešného facebookového profilu a dokonce poskytli policii audiozáznam ze své konfrontace s ním, skutečný pachatel nebyl nikdy vyšetřován. 18. září 2012 soudce Mohammed Abu Saif z přestupkového soudu v Tima odsoudil Bishoye k šesti letům odnětí svobody. Na přelíčení 25. července si Bishoyův advokát vymohl odvolání, když upozornil na skutečnost, že výše trestu odnětí svobody vyměřená jeho klientovi je vyšší než maximální hranice tří let za spáchání přestupku.

 

Místní radikálové během dlouhého procesu Garasovým příbuzným vyhrožovali, došlo i na násilnosti. „Před naším domem se shromáždil početný dav rozlícených fanatických muslimů, kteří nás chtěli vyhnat z města,“ uvedl Bishoyův otec. „Zakročili však proti nim naši muslimští sousedé a další umírnění muslimové. Na krátkou dobu jsme se ukryli u příbuzných, než se situace uklidnila.“ Podle Bishojovy matky vetřelci vyhrožovali mimo jiné únosem jejich tří dcer.

 

Více informací o potížích, kterým čelí naši pronásledovaní bratři a sestry v Egyptě, naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Zatímco můžeme být vděční, že Bishoy dostal možnost odvolání, modleme se, aby tento obviněný křesťan a jeho rodina byli ušetřeni od strachu z výhrůžek a z toho, co by se jim všechno mohlo stát. Kéž během čekání na výsledek odvolání zakoušejí ujištění o neustálé Boží přítomnosti a „pokoji, který převyšuje každé pomyšlení“ (Filipským 4,7). Proste, aby jim Bůh pomohl odpustit lidem, kteří je křivými výpověďmi poškodili, s vědomím, že nakonec zvítězí jeho spravedlnost. Modlete se také za Bishoyova advokáta, aby ho Bůh naplňoval moudrostí a vedl ho celým procesem, který jak doufáme skončí příznivým rozsudkem. Stejně jako Bishoy, kéž i všichni ostatní egyptští bratři a sestry šíří ve svém okolí Kristovo světlo, dokonce i když jsou podobným způsobem nepravdivě obviňováni a hrozí jim uvěznění.

 

Pokud se chcete podělit o svou modlitbu za pronásledované bratry a sestry v Kristu, můžete k tomu využít Zeď modliteb za pronásledovanou církev kanadského Hlasu mučedníků.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.