Aktuálně

 

17. 09. 2015

Egypt: Uvězněn kvůli Biblím

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 17. září 2015)

 

Egyptský křesťan se po několika týdnech strávených ve vězení vrátil domů k rodině, do města Minjá. Kvůli distribuci Biblí mu však stále hrozí až tři roky odnětí svobody. Podle advokátů by měl být případ zrušen, neboť se jejich klient nedopustil žádného trestného činu.

 

Pětatřicetiletý Medhat Išak byl 7. září propuštěn na kauci po téměř měsíc trvajícím zadržování na základě obvinění z „opovrhování náboženstvím“. Přátelé a příbuzní se obávali, že by mohl být zadržován v podstatě donekonečna.

 

V pátek 7. srpna Medhat rozdával Bible v obchodním domě nedaleko Káhiry, když ho konfrontoval neznámý muslim. Přestože muže ujistil, že mu žádnou Bibli rozhodně nebude nutit, rozlícený muž ho odvedl do kanceláře ochranky a trval na jeho zadržení. Příslušníci ochranky se k Medhatovi chovali hrubě a vyslýchali ho. Nakonec ho předali na policejní stanici ve městě 6. října v provincii Gíza.

 

Druhý den ráno přišli na policejní stanici zástupci útvaru státní bezpečnosti, aby Medhata vyslechli také oni. Postupně odpovídal na kladené otázky a mimo jiné vypověděl, že rozdával Bible ze svého vlastního přesvěčení, že je členem církve a také že zastává názor, že je Bible pravdivá.

 

Původně měl být Medhat zadržován jen čtyři dny na základě obvinění z „oslabování národní jednoty“. Policisté poslali devět zabavených Biblí káhirské Biblické společnosti, aby ověřili jejich původ. Obvinění byla později změněna na „opovrhování náboženstvím“, za které může být člověk odsouzen k šesti měsícům až třem letům odnětí svobody. O tři dny později soudce rozhodl za probíhajícího vyšetřování k prodloužení vazby na 15 dní.

 

Podle Medhatových advokátů by měl být případ zrušen, protože distribuce náboženské literatury není v Egyptě trestná. Opakované pokusy o odvolání však byly zamítnuty. 24. srpna soudce nařídil prodloužení vazby o další dva týdny, aniž by uvedl jakýkoli důvod.

 

7. září byl Medhat propuštěn na kauci. Zaplatil 3500 egyptských liber (přibližně 10 700 korun) a v současné době se již nachází doma s rodinou. Zástupce partnerské organizace Hlasu mučedníků napsal: „Modlíme se za zrušení procesu a také za zdravotní stav a zotavení obviněného muže.“

 

Případ však stále zůstává otevřený a pracovníci Hlasu mučedníků netuší, co bude dál. Prosí o modlitby, aby „[Medhatovi] nic nebránilo naplňovat Boží vůli“.

 

zdroje Hlasu mučedníků

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.