Aktuálně

 

01. 10. 2015

Západní Afrika: Nárůst násilí namířeného proti křesťanům

 

 

(Release International, World Watch Monitor)

 

Fulští radikálové v sobotu 22. srpna přepadli a zavraždili dva křesťanské bratry, Ushahembu a Sughtera Kumashengeovy. K tragédii došlo na jejich zemědělské usedlosti ve spolkovém státě Taraba. Incident posílil obavy, že se radikálové ze států ve střední Nigérii (Kaduna, Taraba, Benue a Nasarawa) připojují k džihádistům s cílem vyhnat křesťany ze ‚svého‘ území.

 

V letních měsících došlo k zintenzivnění útoků nejen po celé severní Nigérii, ale také v sousedním Kamerunu. Někteří křesťané v postižených oblastech přestali navštěvovat společenství. V sobotu 25. července dvanáctiletá dívka odpálila nálož umístěnou na svém těle uprostřed davu v Maroua v severním Kamerunu. O život přišlo 20 lidí, dalších 79 utrpělo zranění. Následující týden v pátek, 31. července, šest lidí zemřelo a jedenáct dalších utrpělo zranění při explozi nálože na tržišti v nigerijském Maiduguri, městě vnímaném jako centrum nigerijských násilností.

 

Křesťanská společenství v Kamerunu se v současné době potýkají s problémy spojenými s přílivem přibližně 60 000 nigerijských uprchlíků a dalších tisíců uprchlíků domácích. „Počet účastníků bohoslužeb v mnoha společenstvích poklesl,“ dodává Rev. Samuel Heteck, prezident Rady protestantských církví v severním Kamerunu. „Také jsme si nemohli nevšimnout, že se někteří účastníci při bohoslužbách nesoustředí, protože stále sledují, zda se venku neděje něco podezřelého.“

 

Koncem června navštívil Kamerun nigerijský prezident Muhammadu Buhari, aby podpořil společné aktivity vedené proti nechvalně proslulé teroristické skupině Boko Haram. Mluvčí nigerijské armády 2. srpna oznámil, že se jim podařilo vysvobodit 176 osob, z toho 101 dětí, unesených příslušníky Boko Haram v nigerijském spolkovém státě Borno.

 

Více informací o pronásledování v Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

V návaznosti na nedávné útoky prosme Boha, aby uzdravoval všechny zraněné a poskytoval útěchu lidem, kteří truchlí nad ztrátou svých milovaných. Kéž ukončí vlnu násilností v postižených oblastech a uleví lidem spoutaným strachem. Zatímco náboženští a političtí vůdci činí složitá rozhodnutí ve snaze vyřešit krizi ve svých zemích, modlete se, aby je Bůh obdařil moudrostí k přijetí jasné vize, aby všichni obyvatelé mohli žít „tichým a klidným životem v opravdové zbožnosti a vážnosti“ (1. Timoteovi 2,2).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.