Aktuálně

 

05. 10. 2015

Čína: Dvojice pastorů ve vězení

 

 
Čao Wej-liang

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 5. října 2015)

 

Dva pastoři byli shledáni vinnými ze „zneužívání [náboženské] sekty k podrývání autority zákona“ a posláni do vězení. Pastoři Čao Wej-liang a Čcheng Chung-pcheng společně s dalšími dvaceti křesťany 25. června 2014 zpívali chvály v areálu továrny na venkově, když se v budově znenadání objevili policisté. V květnu 2015 byli Čao a Čcheng odsouzeni ke čtyřem a třem letům odnětí svobody, v uvedeném pořadí.

 

Více než 50 policistů, uniformovaných i v civilu, vtrhlo do továrny na zpracování dřeva, jejímž majitelem je člen křesťanského společenství. Aniž by se legitimovali, pozatýkali celkem 22 přítomných křesťanů a odvezli je na místní policejní stanici. Mezi zadrženými se nacházela také jedna těhotná žena a několik malých dětí, včetně dvou několikaměsíčních kojenců. Policisté také zabavili hudební nástroje a vybavení.

 

Ve vazbě nedali křesťanům najíst ani napít a všemožně se z nich snažili vynutit doznání, že jsou členy sekty. Dozorci jim nakonec přinesli nějaké občerstvení, když je křesťané upozornili, že by děti mohly zemřít. Nakonec přibližně polovinu zadržených (včetně dětí) propustili, dva pastoři s dalšími deseti křesťany však zůstali ve vazbě.

 

Pastor Čao byl odveden do místnosti, kde mu policista vyhrožoval: „Není tady žádná bezpečnostní kamera. Pokud tě umlátím k smrti, nikdo se o tom nedozví.“

 

Nasadili mu pouta a odvezli ho do hotelu, kde s ním policisté zacházeli skutečně nevybíravým způsobem. Dva dny nejedl a nespal. Nakonec do hotelu dorazil vysoce postavený policejní důstojník a také on pastora surově týral, skočil mu na záda, udeřil ho do obličeje a bil ho pěstmi do hrudníku. Dožadoval se, aby se pastor přiznal k údajným zločinům a k tomu, že je vůdcem sekty.

 

Pastor v reakci na obvinění policistovi vysvětlil svou víru ve skutečného Boha a v Ježíše Krista. Také prohlásil, že nevěří žádným bludům.

 

Zbývajících deset křesťanů bylo propuštěno na kauci v červenci 2014, nicméně oba pastoři byli usvědčeni na základě ustanovení paragrafu 300 čínského trestního řádu, který se týká „vedení a provozování pověrčivých sekt, tajných společností a zhoubných náboženských organizací a souvisejícího podrývání autority zákonů.“ Čao byl obviněn z vedení „sekty“, Čcheng měl v jejím fungování sehrát aktivní úlohu.

 

Právní zástupce pastora Čaa v odvolání uvedl, že křesťané nebyli součástí žádné konkrétní organizace, jejíž agenda by zahrnovala ‚podrývání zákonů‘. Skupina se věnovala nácviku sborového zpěvu v továrně, v jejíž blízkosti se nenacházely žádné obytné domy. Nikoho neobtěžovali a neporušili žádné zákony. „Pokud je zpěv chval zločinem, poté by možná představitelé okrsku Cchao měli nechat pozabíjet všechny skřivany,“ komentoval situaci advokát.

 

Právník také poznamenal, že přestože v Číně oficiálně panuje svoboda náboženského vyznání, tento případ je „jasným příkladem pronásledování křesťanů“.

 

zdroje Hlasu mučedníků, ChinaAid

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.