Aktuálně

 

08. 10. 2015

Středoafrická republika: Násilné nepokoje v křesťanské čtvrti

 

 
Rev. Nicolas Guerekoyame-Gbangou (fotografie: World Watch Monitor)

(Morning Star News)

 

Známý náboženský vedoucí, který i na mezinárodní scéně proslul aktivitami usilujícími o ukončení konfliktu v SAR, jen těsně vyvázl životem, poté co se na něj pokusili spáchat atentát radikální muslimové. Útočníci při akci v převážně křesťanské čtvrti následně zavraždili jiné dva lidi a zničili nebo rozkradli soukromý majetek.

 

V sobotu 26. září v ranních hodinách se rozlícení muslimové z části hlavního města Banqui (považované za baštu přívrženců hnutí Séléka a místo, kterému by se nemuslimové měli raději vyhýbat) vypravili do křesťanské čtvrti, kde hledali Rev. Nicolase Guerekoyame-Gbangou, prezidenta středoafrické Evangelikální aliance.

 

Rev. Nicolas informoval o tom, co se toho rána odehrálo v jeho domě, který se nachází v areálu kostela společenství Elim. „Útočníci se vyptávali na ‚pastora Nicolase, který se zasazuje o mír…‘“. Když se dozvěděli, že reverend není doma, nařídili rodině, aby objekt vyklidili. „Jeden z útočníků se oháněl nožem a vyhrožoval zabitím staršímu synovi, jeho komplic mu v tom však zabránil,“ hovoří Rev. Nicolas o děsivém incidentu. Útočníci nakonec začali demolovat vybavení a nakonec budovu zapálili, stejně jako další objekty v areálu. Kromě toho několikrát vystřelili na kolemjdoucí. „Než skončili, dva lidi zavraždili,“ uvedl Rev. Nicolas. „Obětem podřízli hrdla – byli to bezdomovci, kteří u nás hledali útočiště.“ Po útoku se rodina církevního vedoucího přestěhovala na blíže neurčené místo.

 

Násilnosti 26. září byly patrně nejhorší, ke kterým v hlavním městě v letošním roce došlo. V časných odpoledních hodinách se radikálové z oddílů Antibalaka začali mstít rebelům ze Séléky a došlo k dalším zraněním a obětem na životech. Podle očitých svědků radikálové [podřezávali] lidi jako dobytek a stříleli po nich z bezprostřední blízkosti. Těla nechávali ležet na ulicích nebo je házeli do studní. Plenili a vypalovali obytné domy a budovy určené k bohoslužbám. Násilnosti pokračovaly do pozdních nočních hodin, navzdory vyhlášenému zákazu vycházení. Exploze a střelba byly slyšet ještě druhý den. Kvůli obavám z násilností prezident Samba-Panza předčasně opustil generální shromáždění OSN a vrátil se do SAR. Podle zprávy OSN při střetech od soboty nejméně 40 lidí přišlo o život a více než 30 000 uprchlo z domova. Prezident také kvůli násilnostem zrušil naplánované říjnové volby.

 

Modleme se, aby Bůh v tomto pro SAR neklidném období posiloval a chránil Rev. Nicolase a jeho rodinu, stejně jako mnohé další křesťany, kteří se v problémy sužované zemi nacházejí v ohrožení. Modlete se, aby Boží Duch spočinul na příbuzných a přátelích, kteří přišli o své blízké při nedávných útocích, aby každého z nich utěšoval, naplňoval pokojem a silou jít dál. Kéž všichni, kdo z oblasti uprchli ve snaze nalézt bezpečnější místo k životu následují nadpřirozené vedení a vzdávají Bohu díky, zatímco naplňuje jejich každodenní potřeby. Modleme se také za to, aby Bůh definitivně ukončil násilnosti, dotkl se srdcí radikálů a přivedl je k pokání a spasení.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.