Aktuálně

 

08. 10. 2015

Středoafrická republika: Násilné nepokoje v křesťanské čtvrti

 

 
Rev. Nicolas Guerekoyame-Gbangou (fotografie: World Watch Monitor)

(Morning Star News)

 

Známý náboženský vedoucí, který i na mezinárodní scéně proslul aktivitami usilujícími o ukončení konfliktu v SAR, jen těsně vyvázl životem, poté co se na něj pokusili spáchat atentát radikální muslimové. Útočníci při akci v převážně křesťanské čtvrti následně zavraždili jiné dva lidi a zničili nebo rozkradli soukromý majetek.

 

V sobotu 26. září v ranních hodinách se rozlícení muslimové z části hlavního města Banqui (považované za baštu přívrženců hnutí Séléka a místo, kterému by se nemuslimové měli raději vyhýbat) vypravili do křesťanské čtvrti, kde hledali Rev. Nicolase Guerekoyame-Gbangou, prezidenta středoafrické Evangelikální aliance.

 

Rev. Nicolas informoval o tom, co se toho rána odehrálo v jeho domě, který se nachází v areálu kostela společenství Elim. „Útočníci se vyptávali na ‚pastora Nicolase, který se zasazuje o mír…‘“. Když se dozvěděli, že reverend není doma, nařídili rodině, aby objekt vyklidili. „Jeden z útočníků se oháněl nožem a vyhrožoval zabitím staršímu synovi, jeho komplic mu v tom však zabránil,“ hovoří Rev. Nicolas o děsivém incidentu. Útočníci nakonec začali demolovat vybavení a nakonec budovu zapálili, stejně jako další objekty v areálu. Kromě toho několikrát vystřelili na kolemjdoucí. „Než skončili, dva lidi zavraždili,“ uvedl Rev. Nicolas. „Obětem podřízli hrdla – byli to bezdomovci, kteří u nás hledali útočiště.“ Po útoku se rodina církevního vedoucího přestěhovala na blíže neurčené místo.

 

Násilnosti 26. září byly patrně nejhorší, ke kterým v hlavním městě v letošním roce došlo. V časných odpoledních hodinách se radikálové z oddílů Antibalaka začali mstít rebelům ze Séléky a došlo k dalším zraněním a obětem na životech. Podle očitých svědků radikálové [podřezávali] lidi jako dobytek a stříleli po nich z bezprostřední blízkosti. Těla nechávali ležet na ulicích nebo je házeli do studní. Plenili a vypalovali obytné domy a budovy určené k bohoslužbám. Násilnosti pokračovaly do pozdních nočních hodin, navzdory vyhlášenému zákazu vycházení. Exploze a střelba byly slyšet ještě druhý den. Kvůli obavám z násilností prezident Samba-Panza předčasně opustil generální shromáždění OSN a vrátil se do SAR. Podle zprávy OSN při střetech od soboty nejméně 40 lidí přišlo o život a více než 30 000 uprchlo z domova. Prezident také kvůli násilnostem zrušil naplánované říjnové volby.

 

Modleme se, aby Bůh v tomto pro SAR neklidném období posiloval a chránil Rev. Nicolase a jeho rodinu, stejně jako mnohé další křesťany, kteří se v problémy sužované zemi nacházejí v ohrožení. Modlete se, aby Boží Duch spočinul na příbuzných a přátelích, kteří přišli o své blízké při nedávných útocích, aby každého z nich utěšoval, naplňoval pokojem a silou jít dál. Kéž všichni, kdo z oblasti uprchli ve snaze nalézt bezpečnější místo k životu následují nadpřirozené vedení a vzdávají Bohu díky, zatímco naplňuje jejich každodenní potřeby. Modleme se také za to, aby Bůh definitivně ukončil násilnosti, dotkl se srdcí radikálů a přivedl je k pokání a spasení.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.