Aktuálně

 

09. 10. 2015

Laos: Pastor zavražděn kvůli zvěstování evangelia

 

 
Pokud laoské rodiny aktivně praktikují křesťanství, vystavují se hrozbě pronásledování. (ilustrační foto)

(Christian Examiner, Hlas mučedníků USA)

 

Pastor Singkeaw Wongkongpheng, kterého v minulosti laoské úřady opakovaně vyzývaly, aby přestal šířit evangelium mezi místními lidmi, byl 8. září ubodán ve svém domě. Zprávy hovoří o útočníkovi jako o „panu Wansaiovi“; prohlašoval o sobě, že patří k tajné policii a pracuje jako dozorce ve věznici Pha-Oh. Společně s dalšími čtyřmi muži měl p. Wansai v plánu unést pastora Singkeawa a jeho ženu a potom je někde v ústraní zlikvidovat. (Podobným způsobem, při nesouvisejícím incidentu, přišel před několika lety o život jiný laoský křesťanský vedoucí a jeho manželka.)

 

Když se pastor pokusil svou ženu chránit, útočník ho třikrát bodl do zad. Křesťan následkům zranění podlehl a zanechal po sobě manželku a šest truchlících dětí. Místní spolupracovníci Hlasu mučedníků vesnici velmi dobře znají a v současné době již rodině a členům jejich společenství poskytují pomoc.

 

Pastor Singkeaw založil společenství Na-ang v provincii Luang Prabang v roce 2000, pouhé tři roky poté, co úřady v celé řadě okresů v provincii začaly křesťanům zakazovat obracení místních obyvatel k víře. Navzdory oficiálním výzvám však horlivý pastor nepřestával šířit svou víru v celkem pěti vesnicích a také sloužil potřebným.

 

Čtyřicet let uplynulo od doby, kdy v Laosu převzali moc komunisté a vyhnali ze země zahraniční misionáře. Přestože laoská ústava v současné době garantuje občanům právo přijmout náboženské přesvědčení a následně ho praktikovat, staví mimo zákon všechna náboženství, která úředníci posoudí jako „působící rozkoly“. Podle agentury AsiaNews „pronásledování postihuje zejména protestantské věřící a jsou známy případy, kdy byli vesničané kvůli své víře zadržováni o hladu a duchovní zatýkáni“. Omezování křesťanských aktivit ještě zesílilo v roce 2003. Právě tehdy vyšla nová sada metodických opatření, která měla úředníkům poskytnout vodítko pro rozhodování, které náboženské vyznání a jaké bohoslužby jsou ještě ‚přijatelné‘.

 

Starší zprávy z Laosu naleznete na stránce Laos Country Report.

 

Zatímco se rodina pastora Singkeawa snaží vyrovnat s tragickou ztrátou, modleme se, aby Bůh sytil jejich hladovící duše svou neustálou přítomností a nadpřirozeným způsobem naplňoval veškeré jejich potřeby. Kéž Bůh také povzbuzuje členy společenství Na-ang a požehná jim novým duchovním vedoucím, který bude sloužit jim i celé vesnici s upřímností a láskou. Vyprošujme laoským křesťanům milost, aby dokázali žít celým srdcem pro Boha a následovat jeho vedení, a také aby si v moci postavení uvědomili potřebu poslouchat Boha a zajišťovat těmto křesťanům svobodu k účasti na bohoslužbách a šíření víry. Kéž se veškeré snahy nepřítele o potlačení růstu křesťanství v Laosu obrátí proti němu a naopak poslouží mnohým, aby uslyšeli poselství evangelia a přijali Ježíšovu zachraňující milost.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.