Aktuálně

 

09. 10. 2015

Laos: Pastor zavražděn kvůli zvěstování evangelia

 

 
Pokud laoské rodiny aktivně praktikují křesťanství, vystavují se hrozbě pronásledování. (ilustrační foto)

(Christian Examiner, Hlas mučedníků USA)

 

Pastor Singkeaw Wongkongpheng, kterého v minulosti laoské úřady opakovaně vyzývaly, aby přestal šířit evangelium mezi místními lidmi, byl 8. září ubodán ve svém domě. Zprávy hovoří o útočníkovi jako o „panu Wansaiovi“; prohlašoval o sobě, že patří k tajné policii a pracuje jako dozorce ve věznici Pha-Oh. Společně s dalšími čtyřmi muži měl p. Wansai v plánu unést pastora Singkeawa a jeho ženu a potom je někde v ústraní zlikvidovat. (Podobným způsobem, při nesouvisejícím incidentu, přišel před několika lety o život jiný laoský křesťanský vedoucí a jeho manželka.)

 

Když se pastor pokusil svou ženu chránit, útočník ho třikrát bodl do zad. Křesťan následkům zranění podlehl a zanechal po sobě manželku a šest truchlících dětí. Místní spolupracovníci Hlasu mučedníků vesnici velmi dobře znají a v současné době již rodině a členům jejich společenství poskytují pomoc.

 

Pastor Singkeaw založil společenství Na-ang v provincii Luang Prabang v roce 2000, pouhé tři roky poté, co úřady v celé řadě okresů v provincii začaly křesťanům zakazovat obracení místních obyvatel k víře. Navzdory oficiálním výzvám však horlivý pastor nepřestával šířit svou víru v celkem pěti vesnicích a také sloužil potřebným.

 

Čtyřicet let uplynulo od doby, kdy v Laosu převzali moc komunisté a vyhnali ze země zahraniční misionáře. Přestože laoská ústava v současné době garantuje občanům právo přijmout náboženské přesvědčení a následně ho praktikovat, staví mimo zákon všechna náboženství, která úředníci posoudí jako „působící rozkoly“. Podle agentury AsiaNews „pronásledování postihuje zejména protestantské věřící a jsou známy případy, kdy byli vesničané kvůli své víře zadržováni o hladu a duchovní zatýkáni“. Omezování křesťanských aktivit ještě zesílilo v roce 2003. Právě tehdy vyšla nová sada metodických opatření, která měla úředníkům poskytnout vodítko pro rozhodování, které náboženské vyznání a jaké bohoslužby jsou ještě ‚přijatelné‘.

 

Starší zprávy z Laosu naleznete na stránce Laos Country Report.

 

Zatímco se rodina pastora Singkeawa snaží vyrovnat s tragickou ztrátou, modleme se, aby Bůh sytil jejich hladovící duše svou neustálou přítomností a nadpřirozeným způsobem naplňoval veškeré jejich potřeby. Kéž Bůh také povzbuzuje členy společenství Na-ang a požehná jim novým duchovním vedoucím, který bude sloužit jim i celé vesnici s upřímností a láskou. Vyprošujme laoským křesťanům milost, aby dokázali žít celým srdcem pro Boha a následovat jeho vedení, a také aby si v moci postavení uvědomili potřebu poslouchat Boha a zajišťovat těmto křesťanům svobodu k účasti na bohoslužbách a šíření víry. Kéž se veškeré snahy nepřítele o potlačení růstu křesťanství v Laosu obrátí proti němu a naopak poslouží mnohým, aby uslyšeli poselství evangelia a přijali Ježíšovu zachraňující milost.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: Jedním z cílů z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto stránek) je podpora vydávání literatury,
která vypovídá o křesťanských mučednících a o svědcích víry. Nákupem některé z těchto knih (z nakladatelství Stefanos) umožníte vydávání dalších titulů (v papírové i elektronické podobě). Objednávkový formulář naleznete zde.

Bill Higgins: Hus drží klíč Richard Wurmbrand: Kristus na židovské cestě Hans Martin Braun: Let přes hranice Richard Wurmbrand: Od utrpení k triumfu Richard Wurmbrand: Sám s Bohem Ken Anderson: Smělý jako beránek Richard Wurmbrand: V Božím podzemí Darlene Deiblerová-Roseová: Ve stínu vycházejícího slunce Richard Wurmbrand: Vězeňské zdi kdyby promluvily Hermann Hartfeld: Víra navzdory KGB Eric Foley: Z pokolení na pokolení

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.