Aktuálně

 

31. 10. 2015

Nigérie: Vysvobození zajatců zadržovaných radikály z Boko Haram

 

 
Prezident Buhari (Fotografie: Flickr / Ministerstvo zahraničí Spojených států)

(International Christian Concern, Associated Press)

 

V průběhu září nigerijské vojenské oddíly vysvobodily nejméně deset unesených žen a dětí zadržovaných radikály z islámského extrémistického hnutí Boko Haram. Armádní mluvčí, plukovník Sani Kukašeka Usman, v prohlášení pro sdělovací prostředky uvedl, že k vysvobození zajatců došlo při likvidaci táborů Boko Haram ve spolkovém státě Borno na severovýchodě země.

 

Během přípravy této zprávy jsme se dozvěděli, že 27. října armáda podnikla další úspěšnou akci, při které bylo osvobozeno více než 300 lidí. Přestože totožnost těchto zajatců není známa, je možné, že se mezi nimi nacházejí i některé unesené křesťanské dívky z Čiboku.

 

Islámská extrémistická skupina původem z Nigérie využila desítky žen a dívek při nedávných sebevražedných bombových útocích v Nigérii i sousedních zemích – Čadu, Kamerunu a Nigeru. Existují obavy, že k těmto útokům násilím přinutili i unesené školačky.

 

Prezident Muhammadu Buhari byl do funkce zvolen letos v březnu a v rámci předvolební kampaně slíbil, že se vypořádá s radikály, kteří za posledních šest let připravili o život přibližně 20 000 lidí. Od jeho nástupu zemřela více než tisícovka dalších. Nejméně dva miliony obyvatel byly vyhnány ze svých domovů, někteří se v zoufalém hledání bezpečného místa k životu vydávají i za hranice.

 

Začátkem letošního roku spojené vojenské jednotky z Čadu a Nigérie vyhnaly extrémisty z přibližně 25 měst obsazených před několika měsíci radikály z Boko Haram, kteří na území části Nigérie vyhlásili islámský chalífát, podporující samozvaný Islámský stát na Blízkém východě. Povstalci se však od té doby do oblasti pravidelně vracejí a podnikají bleskové útoky po kterých okamžitě mizí, někdy páchají i sebevražedné atentáty.

 

Informativní videoreportáže a starší náměty k modlitbám naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Vzdejte Bohu chválu za úspěšnou operaci, při které došlo k vysvobození zajatců zadržovaných skupinou Boko Haram. Modlete se, aby je Bůh uzdravoval na těle, na duši i na duchu,. Modlete se také za prezidenta Buhariho a za každého, kdo se snaží zvítězit nad Boko Haram; proste, aby se podařilo vysvobodit ještě mnoho zajatců. Modlete se také za to, aby Bůh zajatcům a jejich znepokojeným rodinám dodával sílu a povzbuzení. Kéž je i nadále nadpřirozeně zachovává a naplňuje svým dokonalým pokojem.

 

Je zajisté povzbuzující číst podobné náměty ke chvalám, díky horlivým modlitbám Božího lidu! Svou modlitební prosbu nebo poděkování týkající se pronásledovaných bratří a sester ve světě můžete vyvěsit na Zeď modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall) kanadského Hlasu mučedníků.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.