Aktuálně

 

20. 11. 2015

Súdán: Bezdůvodné demolice církevních budov

 

 
Demolice církevních budov bez předchozího upozornění vyvolávají mezi súdánskými křesťany značné obavy. (Fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News, Hlas mučedníků Austrálie)

 

Křesťané v Súdánu čelí další vlně pronásledování, na které se podílejí i oficiální představitelé režimu. Na různých místech se množí případy demolic církevních budov.

 

S největší pravděpodobností islámští extrémisté 16. října zapálili modlitebnu Súdánské luterské církve (Lutheran Church of Sudan) ve městě Al-Kadaríf na východě země; zjevně se jednalo o reakci na evangelizační aktivity místních křesťanů. Církevní vedoucí uvedli, že k útoku došlo krátce po modlitebním setkání, které bylo součástí týdenní evangelizační kampaně, pořádané pravidelně jednou ročně. Modlitebna a přilehlý dům pro hosty lehly popelem.

 

Mezitím v historickém městě Omdurman místní úřady nechaly 21. října zdemolovat další modlitebnu stejné denominace, tentokrát pod záminkou, že se nachází v obchodní čtvrti. Nicméně jak zdůraznili místní křesťanští vedoucí, stejná logika nebyla uplatněna na nedalekou mešitu, která stále stojí a nikdo nemá proti její existenci žádné výhrady. „Zdá se, jako by se vedoucí představitelé v současné době systematicky zaměřovali na křesťanská společenství,“ komentuje situaci jeden církevní vedoucí. „Před demolicí nám neposlali ani žádné oznámení.“ Přestože křesťané podali stížnost na Ministerstvo pro správu a financování (Guidance and Endownment) [náboženských organizací], dosud neobdrželi žádnou odpověď.

 

Od roku 2012 představitelé súdánského režimu obtěžují a vyhošťují zahraniční křesťany a nechávají odstranit církevní budovy se zdůvodněním, že se jedná o majetek obyvatel Jižního Súdánu, který před časem vyhlásil samostatnost. Kromě toho dochází k raziím v křesťanských knihkupectvích a zatýkání Kristových následovníků. Kvůli špatnému zacházení s křesťany a dalším případům porušování lidských práv se Súdán umístil na šestém místě v žebříčku „World Watch List“ organizace Open Doors zahrnujícím 50 zemí, kde křesťané zakoušejí nejintenzivnější pronásledování (ještě loni se Súdán nacházel na 11. místě).

 

Více informací o Súdánu naleznete na stránce Sudan Country Report.

 

Modlete se, aby Bůh povzbuzoval a posiloval členy obou společenství, kteří přišli o modlitebny a další majetek. Vyprošujte jim příležitosti k získání nových prostor, včetně potřebných financí. Navzdory vlně zla v podobě demolic církevních budov v poslední době se modlete, aby z životů Božích dětí v Súdánu vyzařovala láska a dotýkala se mnoha lidí v jejich okolí. Přimlouvejte se také za prezidenta Umara al-Bašíra a jeho spolupracovníky, aby se zasazovali o dodržování náboženské svobody pro všechny obyvatele a aby se i křesťané dočkali uznání a respektu – jako zodpovědní občané, kteří společnost obohacují a přispívají k jejímu rozvoji celou řadou pozitivních způsobů.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.