Aktuálně

 

14. 01. 2016

Nigérie: Utrpení křesťanů způsobené aktivitami přívrženců Boko Haram

 

 

(BBC, International Christian Concern)

 

V posledních několika týdnech radikálové z islámské teroristické skupiny Boko Haram zavraždili téměř 100 lidí. K násilným incidentům dochází od Maiduguri a okolních osad ve spolkovém státě Borno až po Madagali ve státě Adamawa na severovýchodě země. Během šesti let ozbrojených útoků připravili přívrženci Boko Haram o život více než 15 000 osob. Zaměřují se přitom převážně na křesťany, které zabíjejí, nutí ke konverzi, unášejí a znásilňují.

 

V dubnu 2014 stála tato teroristická skupina v pozadí únosu 276 dívek ze státní školy v Chiboku. Některým se podařilo uprchnout, většina však zůstává v zajetí. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari oznámil, že je připraven s Boko Haram o propuštění zbývajících přibližně 200 školaček vyjednávat. Naneštěstí zpravodajské služby nemají žádné informace o místě pobytu dívek ani o jejich zdravotním stavu.

 

Prezident Buhari nastoupil do úřadu loni v květnu s příslibem, že Boko Haram zlikviduje a dal velení armády ultimátum, podle kterého měla být šest let trvající vzpoura islamistů potlačena konce roku 2015. Od prezidentovy inaugurace přívrženci Boko Haram připravili o život další téměř dva tisíce lidí. Přestože se teroristy podařilo úspěšně vypudit z téměř celé severovýchodní Nigérie, kterou donedávna ovládali, stále podnikají sebevražedné bombové útoky a výpady do sousedních zemí – Kamerunu, Čadu a Nigeru. Armádním oddílům se v uplynulých měsících podařilo osvobodit stovky zajatců Boko Haram, nebyla však mezi nimi ani jedna dívka z Chiboku.

 

Pokračujte v modlitbách za obyvatele Nigérie, kteří útoky Boko Haram přežili, stejně jako za pozůstalé po těch, kteří zemřeli násilnou smrtí. Kéž si truchlící křesťané ve svém utrpení nezoufají, ale místo toho vzhlížejí k Pánu a hledají u něj sílu, útěchu, uzdravení a naději. Modlete se, aby připravil vyjednávání mezi prezidentem Buharim a zástupci Boko Haram, které povede k bezpečnému propuštění zbývajících dívek unesených v Chiboku. Mezitím se přimlouvejte za jejich ochranu – fyzickou, citovou, duševní i duchovní – a také za to, aby Bůh povzbuzoval a posiloval jejich rodiny. Modlete se, aby navzdory nebezpečí a výhrůžkám, kterým jsou křesťané v této zemi vystaveni, zůstávali pevní a rozhodní ve víře a sloužili jako živé svědectví lidem ve svém okolí, kteří dosud nepřijali spasení, včetně příslušníků Boko Haram a jejich sympatizantů.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.