Egypt: Pochybnosti kolem úmrtí mladého křesťanského vojáka
Bishoy Kamel (fotografie: World Watch Monitor)
(World Watch Monitor)
Jedenadvacetiletý Bishoy Kamel byl patrně brutálně zavražděn po ostré výměně názorů s jiným vojákem během výkonu 25-měsíční povinné vojenské služby. V oficiální zprávě se však uvádí, že Bishoy „spáchal sebevraždu oběšením“. Rodina závěry zprávy odmítá s poukazem na mnohačetná zranění.
„Na jeho těle jsou patrné známky týrání a extrémního násilí,“ uvádí Bishoyův otec. „Čelo má nateklé. Poraněný nos, pohmožděniny v podpaždí, zranění pravého ucha a pravé tváře, další pohmožděniny na zádech a na břiše. Pokud by se někdo oběsil, poranil by se v podpaždí? Bil by se do zad a do břicha?“
Rodinný právník Hani Ramsis svým klientům doporučil, aby trvali na pitvě. „Něco podobného již známe ze starších případů,“ dodává právník a zmiňuje smrt jiného křesťanského odvedence, Bahaa Silvana, jehož případ armáda rovněž klasifikovala jako sebevraždu. „Nebyly shromážděny žádné důkazy. Žádné otisky prstů, žádné vyšetřování, nikdo neudělal vůbec nic, prostě se ‚vědělo‘, že to byla sebevražda.“
Bishoyova smrt je jedním z pěti podobných případů v poslední době, k prvnímu z nich došlo již téměř před deseti lety. Stojí za povšimnutí, že obětmi byli ve všech případech křesťané. Podezření rodin na náboženskou šikanu nebylo nikdy prošetřeno a případy byly pokaždé uzavřeny jako sebevraždy. (Bishoyova podezřelá smrt byla již třetím případem úmrtí křesťanského vojáka nebo policisty od začátku roku 2015.)
Modlete se za Bishoyovy rodiče a další příbuzné, truchlící nad ztrátou milovaného syna, který by se jinak po ukončení vojenské služby vrátil domů. Kéž zakoušejí útěchu z vědomí, že Bishoy bezpečně spočívá v Ježíšově náruči. Pozvedejme na modlitbách také příslušníky egyptské armády a modleme se, aby vojenští velitelé násilná úmrtí ve svých řadách řádně vyšetřovali. Kéž se Bůh dotýká srdcí všech mužů i žen sloužících v egyptských ozbrojených složkách, aby mezi nimi nedocházelo k žádné zášti, ale dokázali spolu žít v jednotě a harmonii, ke společnému prospěchu.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.