Aktuálně

 

04. 03. 2016

Irák: Aktuální informace o Myriam, ztělesněné milosti a milosrdenství

 

 
Vyslyšená modlitba: Myriam (vlevo) a Sandra ve školní třídě v Irbílu (fotografie: SAT-7)

(3. prosince 2015, Ruth Kramer / MNN)

 

Irák (SAT-7 / MNN) – Přemýšleli jste někdy nad tím, co se asi stalo s Myriam, dívenkou z populárního internetového videa, ve kterém odpustila Islámskému státu?

 

Krátké shrnutí pro případ, že jste příběh nezaznamenali: přibližně před rokem moderátor televizní stanice SAT-7 KIDS Essam (známý také jako Mr. Know [pan Vím] z pořadu Why Is That? [Proč je tomu tak?]) navštívil Irácký Kurdistán, kde se setkal s desetiletou Myriam a natočil s ní rozhovor.

 

Dívenka tou dobou žila společně s desítkami tisíc uprchlíků ve městě Ankawa severně od Irbílu. Oddíly Islámského státu připravily místní obyvatele o domov, všichni kvůli nim museli uprchnout ze svých osad na Ninivské pláni. Navzdory prožitým traumatům a osobním ztrátám Myriam v rozhovoru prosí Boha, aby Islámskému státu odpustil a moderátorovi na jeho otázku odpovídá: „Neudělala bych jim nic, jen bych poprosila Boha, aby jim odpustil.“

 

Mohli jsme tak na vlastní oči vidět dokonalou ukázku dětské víry a odpuštění – spojení nevinnosti a nenadálé osobní zkušenosti s válkou a pronásledováním. Myriam také v rozhovoru zmínila kamarádku Sandru, kterou měla velice ráda, ale při útěku s rodinou s ní ztratila kontakt. Její prostá víra a postoj milosrdenství vůči skupině teroristů a světu, do kterého ji uvrhli, přinesla naději a útěchu všem syrským uprchlíkům a příslušníkům syrské církve po celém světě.

 

Vraťme se však zpátky do současnosti. „Pan Vím“ znovu navštívil Irbíl, znovu se setkal s Myriam a při té příležitosti zjistil, že dvě její modlitby byly vyslyšeny – Myriam opět chodí do školy a také se šťastně shledala se svou nejlepší kamarádkou Sandrou.

 

(SAT-7 je křesťanská satelitní televizní stanice pokrývající oblast Blízkého východu a severní Afriky. Moderátor zavítal přímo do školy, kterou dívky navštěvují, aby s nimi natočil další rozhovor a zjistil, jak se oběma daří.)

 

Při setkání se moderátor stal očitým svědkem nesmírné Boží lásky a milosrdenství. Navzdory ztrátě domova dívky hovořily o tom, na co myslí momentálně nejvíc: na modlitbu Páně, konkrétně části „jako v nebi, tak i na zemi“ a „chléb náš vezdejší dej nám dnes“. Život se uprchlíkům do značné míry vymkl z rukou. Pouze člověk absolutně odevzdaný Bohu může porozumět a poznat, jak své děti zabezpečuje a stará se o ně.

 

Je až zahanbující vidět, jak někdo v tak útlém věku těmto věcem rozumí. Po prožitém traumatu se Myriam upnula k víře v Boha. Navzdory všem ztrátám nikdy neztratila naději. Na prosbu, aby divákům sdělila ještě něco, Myriam zahrála na kytaru chválu, kterou sama složila. Lyrický text připomíná Davidovy žalmy: „Můj milovaný Ježíš uchvátil mé srdce svou láskou. Chvála buď Bohu. S láskou teď zpívám, chvála buď Bohu…“

 

Přestože teroristické činy páchané oddíly IS i nadále plní titulky mezinárodních sdělovacích prostředků, víra Myriam je nadějí do budoucna. Na dotaz „Co bys vzkázala světovým vůdcům?“ odpověděla „Kráčejte v lásce, se srdcem plným milosrdenství.“ Z úst maličkých, opravdu.

 

Přehled kanálů křesťanské satelitní televizní sítě SAT-7 naleznete zde.

 

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.