Aktuálně

 

12. 03. 2016

Gruzie: Stažení návrhu zákona o „urážení náboženského cítění“

 

 

(Forum 18 News Service, spolupracovník Hlasu mučedníků)

 

Poslanec gruzínského parlamentu Joseb Džašvliani z vládnoucí koalice „Gruzínský sen“ stáhl návrh zákonné úpravy, která měla zavést finanční postihy za nejasně definované „urážky náboženského cítění“. V dopise adresovaném poslaneckým kolegům uvedl, že návrh ještě „potřebuje doladit“.

 

Zamítnutí návrhu doporučila i kancelář ochránce veřejných práv. Důvodem je podle ombudsmana narušování ‚svobody vyjádření‘ a nesplnění obecně platného pravidla, že by měla existovat jednoznačná a předvídatelná vazba mezi konkrétním jednáním a konkrétními právními následky. Ombudsman také poznamenal, že podle Ústavního soudu „nesouhlas s názory, hodnotami a myšlenkami nemůže sloužit jako východisko pro omezování svobody vyjádření“.

 

Zmíněné nedodržování ‚svobody vyjádření‘ naznačuje problémy, se kterými se Gruzínci potýkají již od dob nadvlády Sovětského svazu a tehdejšího přísně protináboženského komunistického režimu. V minulosti byli lidé a skupiny bez vazeb na oficiální Gruzínskou pravoslavnou církev ovládanou sovětskými orgány kvůli svému vyznání a náboženské praxi terčem častých útoků. Nevinní lidé včetně evangelikálů byli napadáni (útoky někdy končily i zraněním), byly ničeny objekty využívané k bohoslužbám (včetně starobylých fresek v interiérech kostelů), náboženská literatura byla konfiskována. Terčem útoků se stávali baptisté, katolíci i letniční. Jen velmi málo pachatelů nakonec stanulo před soudem.

 

Situace v Gruzii slouží jako připomínka pro všechny křesťany – bez ohledu na denominační příslušnost nebo vyznání – aby s velkou vážností plnili nejvyšší Boží přikázání, která jasně zmínil sám Ježíš a jsou zaznamenána v Markově evangeliu 12,30–31: „miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své mysli a z celé své síly“ a „miluj bližního svého jako sám sebe“. Kéž je po celé Gruzii kázáno úplné evangelium, aby místní lidé neznali Boha jen teoreticky, ale osobně zakusili jeho přítomnost a naplnění jeho plánů ve svých životech. Jen tehdy mohou obyvatelé této země s bohatou historií očekávat skutečné požehnání, lásku, pokoj a radost z jednoty a obecenství.

 

Své modlitební prosby nebo poděkování související s pronásledovanou církví můžete zveřejnit na Zdi modliteb za pronásledovanou církev (Persecuted Church Prayer Wall) kanadského Hlasu mučedníků.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.