Aktuálně

 

16. 03. 2016

Sýrie: Naděje pro 23 pastorů, kteří zůstali v Sýrii

 

 
Fotografie: Alpha Relief

(16. března 2016, Ruth Kramer / MNN)

 

Sýrie (Global Advance) – [Alpha Relief je součástí organizace Global Advance, specializující se na humanitární pomoc. Autorem následující zprávy je spolupracovník Alpha Relief, který působí přímo na místě v Sýrii.]

 

* * *

 

Mohlo by se zdát, že zprávy týkající se syrské krize už začínají být trochu ohrané. Existují však věci, na které si jako údy těla Kristova nemůžeme dovolit zapomínat.

 

Na území Sýrie stále zůstává uvězněno sedm milionů lidí, kteří přišli o domov kvůli válce a teroristům z Islámského státu. Značnou část z nich tvoří Ježíšovi následovníci. Někteří z nich uprchli do bezpečnější oblasti nedaleko Damašku a v současné době přežívají v malých pronajatých místnostech nebo provizorních přístřešcích. Někteří dokonce prohledávají odpadky ve snaze nalézt něco, co by se dalo použít jako další jídlo.

 

Když místní spolupracovníci Alpha Relief začali navazovat kontakty s pronásledovanými křesťany uvězněnými v Sýrii, často naráželi na společný povzdech: „Připadáme si, jako by na nás církev tam venku zapomněla.“

 

Se sílící krizí svět soustředí svou pozornost na Syřany, kteří ze země uprchli a směruje svou pomoc do uprchlických táborů ve svobodných evropských zemích. Tyto iniciativy jsou velmi důležité, ale je zapotřebí, aby nebyli přehlíženi ani lidé uvěznění doma v Sýrii.

 

Jedním z místních spolupracovníků Alpha Relief je Gabriel. Také on přijal úkol přinášet naději křesťanům bez domova, kteří zůstali v Sýrii. Podařilo se mu získat speciální povolení k cestám do oblasti nedaleko Damašku, kde se místní pastoři zoufale snaží pomáhat více než tisícovce rodin ve svém bezprostředním okolí. Gabriel se přitom opakovaně vystavuje nebezpečí, neboť slouží ve válečné zóně. Každý měsíc podniká cestu ze sousední země, aby uprchlíkům dopravil jídlo, základní potřeby a také ujištění, že církev ve světě na jejich útrapy nezapomněla.

 

Tento týden Gabriel zveřejnil zprávu o své zatím poslední výpravě do Sýrie. Navštívil při ní Maatha, třiapadesátiletého muže, který se již téměř úplně vzdal jakékoli naděje. Se slzami stékajícími po tvářích Maath vyprávěl, jak celá jeho rodina musela uprchnout z domova, když bylo jejich město napadeno. Později se dozvěděli, že jim radikálové ukradli všechno co měli a jejich domy zničili. Aby toho nebylo málo, dva Maathovi synové narukovali do syrské armády, aby bojovali proti Islámskému státu. Zdrcený otec upadl do deprese, viditelně pohubl a nakonec i ztratil sílu bojovat.

 

Gabrielova návštěva však v Maathovi cosi probudila. Když Gabriel seděl u jeho lůžka, držel ho za ruku a modlil se za něj, Maath náhle pocítil záblesk naděje. Poprosil návštěvníka, aby se zase vrátil.

 

Další cesta by se měla uskutečnit jen několik dní před Velikonoci. Tentokrát se Gabriel plánuje zaměřit na síť 23 místních syrských pastorů, kteří každý den slouží rodinám podobným té Maathově. Tito trpící hrdinové víry dávají vše co mohou, i když jsou sami vystaveni stejné chudobě a pronásledování. Pokud ztratí naději oni, mohou padnout i mnozí další, o které se starají.

 

Gabriel potřebuje naši pomoc, konkrétně 23 000 dolarů (1 000 na každého pastora) na zakoupení „velikonočních dárků“ v podobě jídla, základního vybavení a nejnaléhavějších potřeb pro společenství zmíněných pastorů. Jedná se o pozvání a příležitost, jak se stát součástí jedné z nejrozsáhlejších záchranných akcí naší doby. Zvážíte na modlitbách možnost finančně podpořit tuto Gabrielovu velikonoční misi? Společně můžeme pronásledované církvi v Sýrii pomoci poznat, že skutečně neupadla do zapomnění.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.