Aktuálně

 

27. 03. 2016

Vražda čtyř překladatelů Bible na Blízkém východě

 

 
Fotografie: Wycliffe Associates

(22. března 2016, Ruth Kramer / MNN)

 

Blízký východ (WAS / MNN) – Překládat Bibli v převážně muslimské části světa je samo o sobě velmi riskantní. Když k tomu přidáte nevraživost vůči křesťanům pocházejícím z muslimského prostředí, výsledkem bývá značně choulostivá situace a často také velmi výbušná reakce.

 

Přesvědčila se o tom i organizace Wycliffe Associates. Prezident/CEO Bruce Smith nedávno potvrdil úmrtí čtyř místních překladatelů (ve všech případech se jednalo o křesťany první generace) v jedné blízkovýchodní zemi, kterou z bezpečnostních důvodů nejmenujeme. „Radikálové vtrhli do místnosti, kde pracovalo pět mužů. Dva překladatele usmrtili prakticky okamžitě a poté co vystříleli všechny náboje, začali zbývající pracovníky mlátit.“ Dva si lehli na vedoucího překladatelského týmu a tím mu zachránili život. Sami zahynuli, když se snažili odrážet údery dopadajících pušek radikálů.

 

Proč se tato událost neobjevila v mimořádných zprávách? Protože to žádná mimořádná zpráva není. Smith vysvětluje: „Skutečnost je taková, že je to v podstatě ‚normální‘ běh věcí. Křesťané jsou v této části světa napadáni, biti, zabíjeni, vězněni, mučeni, zastrašováni – podobné události jsou na denním pořádku.“ Ve skutečnosti něco takového očekávají – „ale přesto mají tak silnou touhu a cítí závazek zprostředkovat Boží slovo svým bližním, že související riziko považují za přijatelné.“

 

Při útoku vetřelci zničili veškerou kancelářskou techniku, včetně vybavení na nízkoobjemový tisk (Print on Demand, POD). Spálili také všechny knihy a další materiály související s překlady, které v kanceláři našli. Smith k tomu dodává: „Z Boží milosti se kopie rozpracovaných překladů do přibližně 8 jazyků podařilo zachránit. Měli jsme zálohy a práce může pokračovat.“ Asi by vás napadlo, že po podobném brutálním útoku zůstanou ostatní překladatelé otřeseni. Ve skutečnosti je však pravý opak pravdou, pokračuje Smith. „Ještě více než dříve touží vidět, jak se Boží slovo dotýká srdcí lidí, kteří uvízli ve spárech násilí a beznaděje.“

 

Smith si uvědomuje, že řešení nabízená politiky, ekonomy a představiteli jiných náboženských systémů neřeší skutečné potřeby lidí, ani „násilnosti a militantní teroristické akce, ke kterým poslední dobou dochází. [Překladatelé] skutečně vnímají Boží slovo jako jedinou naději.“

 

Jak dál? Modleme se za tyto překladatele. Modleme se i za další služebníky, aby přijali toto povolání a připojili se k překladatelskému dílu. „Pozvedejte tyto bratry a sestry na modlitbách: neustále si připomínejte, že pracují ve velmi náročných podmínkách… Nechte se pohnout také k podpoře hmatatelným způsobem, nejen projevováním soustrasti a obav, ale přispějte na toto dílo a aktivně podpořte strategie, jichž jsou [tito lidé] součástí.“

 

Modlete se za Wycliffe Associates, zatímco se snaží znovu oživit tento překladatelský tým, nahradit zničené vybavení, pomoci rodinám mučedníků a zraněnému vedoucímu.

 

Modlete se také za nalezení nových prostor, kde budou moci ve svobodě a v bezpečí pokračovat v překladech a tisku. Modlete se za bezpečné doručení nových počítačů a tiskového vybavení, které Wycliffe Associates překladatelskému týmu brzy zašlou.

 

Práce pokračuje, nikdo si nemůže dovolit to vzdát. Důvod? „Dny, kdy bylo možné oslovovat lidi žijící na bezpečných místech už jsou z větší části za námi… Přinést Boží slovo zbývajícím národům světa… je výzvou, které čelíme v současné době, výzvou, ke které nás Bůh povolal.“

 

P. S.: Bratr Smith uvedl, že krátce po obdržení zprávy o této události obdržel informaci od jiného týmu, že se jim za posledních několik měsíců podařilo dokončit překlad Nového zákona do dalších čtyř dialektů. Soli Deo Gloria.

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.