Aktuálně

 

08. 04. 2016

Kazachstán: Razie v několika společenstvích během velikonočních oslav

 

 
Historická ruská katedrála v Almaty. (Fotografie: Flickr / Martin Lopatka [cc])

(Forum 18 News)

 

25. března, kdy členové letničního společenství Nový život v největším kazašském městě Almaty slavili Velký pátek, policisté podnikli celkem pět razií v budovách vlastněných církví a dalších šest v soukromých domech a bytech pastorů a dalších církevních pracovníků. Přestože soud v lednu vydal souhlas s domovními prohlídkami, není zcela zřejmé, proč orgány čekaly se zátahem dva měsíce. Před osmi měsíci bylo zahájeno trestní stíhání místní církve na základě obvinění z rozsáhlého podvodu, které křesťané rezolutně odmítají.

 

„Nejsme žádní podvodníci,“ prohlásil člen společenství z Almaty krátce po zmíněných raziích. „Naopak, pomáháme lidem. Sloužíme tady v Kazachstánu už 26 let.“ Zástupci společenství vyjádřili obavy z rozsáhlého negativního zpravodajství o trestním stíhání v místním i zahraničním (ruskojazyčném) tisku. „Asi si dokážete představit, jaký dopad to má na děti členů společenství (zejména vedoucích) ve škole.“

 

Člen jiného evangelikálního společenství působící na jiném místě v Kazachstánu rovněž vyjádřil své obavy z širšího dopadu zpráv ve sdělovacích prostředcích týkajících se obvinění almatského společenství Nový život. „Dotýká se to všech křesťanů v Kazachstánu,“ poznamenal křesťan v rozhovoru 30. března. „Lidé budou mít strach přijít do kostela nebo si s jakoukoli církví cokoli začít.“

 

Není to poprvé, co policie v Kazachstánu uskutečnila sérii domovních prohlídek a uchýlila se ke značně pochybným obviněním, která byla následně převzata místními sdělovacími prostředky, aniž by křesťané dostali právo se k případům vyjádřit. Místní evangelikální společenství se musejí potýkat s povinnými registracemi, výslechy, výhrůžkami, raziemi v budovách a často také s bezdůvodným trestným stíháním.

 

Další zprávy o náboženském pronásledování v této zemi, včetně krátkých videoreportáží, naleznete na stránce Kazakhstan Country Report.

 

Připojme se k modlitbám za kazašská společenství, která musí řešit problémy související s přísnými restrikcemi a nejrůznějšími formami útisku. Modlete se, aby Bůh místní křesťany povzbuzoval a naplňoval je moudrostí při jednání s úřady, zjednával jim spravedlnost u soudů a obdařoval je silou potřebnou k překonávání zkoušek. Modlete se, aby jim také velice žehnal za jejich věrnost. Kéž si stále připomínají, že tyto pomíjivé pozemské zápasy nejsou ničím ve srovnání se slávou a odměnami, které na ně čekají na věčnosti, když budou vyvyšovat Boží jméno. Kéž do té doby ve svých životech neustále odrážejí jeho světlo, předávají jeho lásku lidem ve svém okolí a žehnají svým pronásledovatelům.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.