Aktuálně

 

10. 04. 2016

Bangladéš: Hon na konvertity od islámu

 

 
Bangladéš (zdroj: Wikipedie)

(7. dubna 2016, Ruth Kramer / MNN)

 

Bangladéš (MNN) – Celých 28 let trvalo, než se k bangladéšskému Nejvyššímu soudu dostal návrh, který zpochybňoval postavení islámu jako oficiálního náboženství.

 

Projednávání návrhu však bylo prakticky okamžitě zrušeno a soudci se rozhodli zachovat status quo. Ve posledních dnech před termínem soudního přelíčení se začaly množit útoky na křesťany, zejména konvertity od islámu, a hrozilo celkové destabilizování situace.

 

Zástupci menšin již v souvislosti s rozhodnutím soudu vyjádřili své obavy. Podle jejich názoru pouze dodá islamistům odvahu k ještě častějším teroristickým útokům. Jak říká Peter Mazumder z organizace Asian Access, problém pronásledování není ničím novým. Tlak na místní věřící postupně sílí již déle než rok – vše začalo přibližně v době, kdy se v zemi objevily první skupiny muslimských fundamentalistů.

 

Terčem pronásledování jsou zejména aktivní služebníci evangelia. Ústava sice garantuje svobodu náboženského vyznání a v zemi neexistují žádné zákony proti rouhání nebo konverzím, v praxi se však křesťané setkávají se silnými antipatiemi.

 

Nátlak na opuštění křesťanské víry přichází od příbuzných, přátel i sousedů – zejména pokud dotyčný pochází z muslimského prostředí. Vražda pětašedesátiletého Hossaina Alího minulý měsíc silně otřásla celou bangladéšskou křesťanskou komunitou. Extrémisté doslova pořádají hon na takzvané „odpadlíky“ a trestají je za to, že opustili islám a obrátili se ke křesťanství – bez ohledu na to, před jak dlouhou dobou k této události došlo. Mazumder pokračuje: „Zjistili jsme, že si vytvářejí celou řadu seznamů, obsahující informace o tom, kdy který člověk uvěřil. Vycházejí přitom ze sledování křesťanské služby dotyčných osob.“

 

Islámští extrémisté často předstírají zájem a tvrdí, že se chtějí dozvědět více o Ježíšově životě. Lidé, kteří z tohoto důvodu naslouchají evangeliu [extrémisté předstírající zájem] většinou jen identifikují křesťanské pracovníky, zjišťují o nich další údaje a poté [tyto lidí] zabíjejí,“ vysvětluje.

 

A to ještě není všechno. Přestože je z Alího vraždy viněna skupina, která přísahala věrnost IS, „když to představitelé státních orgánů zjistili, odmítli si přiznat, že by to nějak souviselo s Islámským státem. Domnívali se, že se jedná o práci fundamentalistických skupin, které se snaží položit vládu.“

 

V souvislosti s teroristickými útoky v období náboženských svátků „nám policie zajišťuje určitou míru ochrany během bohoslužeb, například když pořádáme nějaké velikonoční nebo vánoční shromáždění,“ pokračuje Mazumder. Přestože jsou za tuto ochranu vděční, „není to nic trvalého“.

 

Tváří v tvář extrémistům, kteří cílí své útoky na bývalé muslimy, chtějí spolupracovníci A2 reagovat kreativně. „Modlíme se, aby nám Bůh dával nápady ke zvěstování evangelia nejrůznějšími způsoby.“ Také musí být stále na pozoru, upozorňuje Mazumder, „zejména v naší kanceláři. Nedávno jsme najali dva příslušníky ochranky, aby se do kanceláře nedostal kdokoli.“

 

Na křesťany je také vyvíjen nenápadný nátlak. „Jeden z mých zaměstnanců konvertoval od islámu před patnácti lety, společně se svými rodiči. Teď vede vlastní přípravné centrum. Problém je v tom, že studenti [zjistili], že se obrátil od islámu a přestali k němu chodit.“ To však nebylo všechno – podle Mazumdera následovaly otevřené výhrůžky. Říkali mu: „‚Obrátil ses od islámu ke křesťanství, čímž jsi nás urazil, a tak se u tebe přestaneme učit. Dávej si pozor, abys nepřišel o život.‘ Modlete se [za tohoto zaměstnance], kterému hrozí bezprostřední nebezpečí.“

 

Za nestabilní situaci v Bangladéši se po celém světě modlí celá řada skupinek Assian Access. Mazumder vysvětluje: „Koordinovaným způsobem spojujeme modlitebníky v různých částech světa, kteří se modlí za společnou věc.“

 

Přimlouvejte se za bangladéšské křesťany, aby navzdory pronásledování směle pokračovali ve zvěstování Krista. Modlete se, aby mnozí další lidé přišli ke Kristu a ve víře vytrvali.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.