Aktuálně

 

11. 04. 2016

Pákistán: Zahájení vojenských operací v Paňdžábu

 

 
Mapa: Wikipedie / CC

(11. dubna 2016, Ruth Kramer / MNN)

 

Pákistán (MNN) – Bombové útoky o letošních Velikonocích byly nejkrvavějším útokem na pákistánské křesťany od sebevražedného atentátu v péšávarském kostele v roce 2013, který si vyžádal více než 80 obětí.

 

Incident znovu upozornil na problém bujícího extrémismu v Paňdžábu, domovské provincii ministerského předsedy Naváze Šarífa. Vláda se rozhodla pro rozsáhlou ofenzivu namířenou proti teroristické skupině s vazbami na Islámský stát. 6. dubna byly vydány rozkazy a zahájeny vojenské operace. Na akci se podílejí civilní i vojenské složky, včetně příslušníků místních pořádkových sil, policistů a specializovaných jednotek pro boj s terorismem.

 

Bruce Allen z organizace Forgotten Missionaries International na úvod poznamenal: „Pokud se v Pákistánu do něčeho zapojí armáda, zdá se, že akce bude mít ‚o něco více zubů‘ než obvykle.“

 

Na vysvětlení svého komentáře dodal: „Mnozí řadoví obyvatelé Pákistánu prohlašují: ‚Ale proč ne. Zaveďme tady právo šaría. IS nezní zas tak špatně. Nastolíme si tady chalífát.‘ Vláda o nic podobného nestojí, v minulosti však nepracovala efektivně. Nikdy ‚nevycenila zuby‘ a nepodnikla praktické kroky směřující ke slibovanému vymýcení radikálů.“

 

„Bratr Nehemjáš“, pákistánský ředitel Forgotten Missionaries International, po zahájení operací varoval, že „Džamát-ul-Ahrár, radikální frakce Talibánu, která se přihlásila k odpovědnosti za velikonoční útok, oznámila další plánované útoky na pákistánské křesťany.“

 

Allen se v rozhovoru zeptal: „Uvedli nějaká konkrétní města nebo místa, jako školy, kostely, parky, nemocnice apod., na které chtějí své útoky zaměřit?“ „Volí si snadné cíle,“ poznamenává Nehemjáš a má přitom na mysli veřejné objekty a prostranství s nedostatečnými bezpečnostními opatřeními.

 

Křesťané tvoří odhadem 1,6 % z 200 milionů obyvatel Pákistánu a dlouhodobě čelí diskriminaci. Současně však prokazují značnou odolnost, zejména v posledních letech. „Mnozí naši spolupracovníci slouží v Láhauru. Snaží se utěšovat truchlící rodiny, pomáhat s organizací pohřbů a sjednocovat širší křesťanskou komunitu, jako by říkali: ‚Potřebujeme se navzájem podporovat. Musíme tyhle věci řešit.‘“

 

Navíc, ve městech jako je Péšávar, kde v minulosti došlo k sebevražedným bombovým útokům na kostely a školy, které připravily o život stovky osob, další stovky lidí nalézají nový život ve vztahu s Ježísem Kristem, dodává Allen. „Mnoha muslimům se nelíbí, co kolem sebe vidí, a jsou otevření k rozhovorům s našimi evangelisty, s lidmi ve společenstvích a spolupracovníky FMI, kteří absolvují různá školení, jak zvěstovat evangelium v rámci vlastní kultury.“

 

Podle informací těchto spolupracovníků je 80 % reakcí na evangelijní zvěst ve formě tištěných a audio Biblí pozitivních. „Lidé, kteří jsou připraveni sdílet evangelium ohleduplným a citlivým způsobem, mají příležitost vydávat jasnou záři na velice temných místech.“ Proto FMI touží ještě lépe vybavit místní spolupracovníky – konkrétně prostřednictvím 1000 tištěných Biblí pro misijní potřeby, které by měly být rozděleny podle následujícího klíče: 600 výtisků do Pákistánu, 300 do Indonésie a 100 do Bangladéše.

 

V Pákistánu, kde je míra gramotnosti velmi nízká, chtějí distribuovat dalších 500 audio CD s Božím slovem. Kromě toho je zapotřebí vyrobit master nahrávku evangelizačního CD v poutavém novém formátu otázek a odpovědí. Toto evangelizační CD v paštúnštině bude obsahovat záznam z debaty, které se zúčastní nejméně tři velmi vzdělaní křesťané se zdravou teologií pocházející z muslimského prostředí.

 

„Otázky jsou vybírány tak, aby se hluboce dotkly duší nevěřících,“ pokračuje Nehemjáš, „seznámily je se zdravým křesťanským učením a poskytly jim potravu na cestu k poznání Pravdy.“ Po dokončení nahrávání mají spolupracovníci FMI v plánu rozdat celý plánovaný náklad 500 kusů CD společně s pasážemi z Bible ve stejném formátu.

 

V oblastech, na které je tato služba zaměřena, stojí tištěné Bible v přepočtu typicky 6 USD (140 Kč) za kus; audio CD přibližně 1,25 USD (30 Kč) za kus + je zapotřebí uhradit náklady na přípravu zmíněné master nahrávky (500 USD / necelých 12 000 Kč). Finanční příspěvky na tyto výdaje je možné zasílat na účet FMI „Tangible resources“ („hmotné zdroje“).

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.