Aktuálně

 

23. 04. 2016

Turecko: Státní orgány zkonfiskovaly šest církevních budov

 

 
Křesťané slaví opětovné vysvěcení kostela sv. Giragose arménské apoštolské církve v roce 2001. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Po deseti měsících konfliktu na neustálými boji sužovaném jihovýchodě Turecka představitelé státních orgánů vyvlastnili celou řadu nemovitostí, zjevně ve snaze znovu vystavět a obnovit historické centrum Diyarbakıru, největšího města v oblasti. Ke zděšení zástupců hrstky křesťanských společenství ve městě – včetně všech pravoslavných, katolických a protestantských skupin – to však také znamená, že ztratí právo nakládat se svými budovami. Na rozdíl od státem financovaných mešit turecké starobylé církevní objekty (některé z nich jsou ještě starší než samotný islám) byly tyto odjakživa spravovány církevními nadacemi. Na základě nového rozhodnutí se místní kostely prakticky stávají majetkem tureckého státu – islámské země s více než 75 miliony obyvatel.

 

Možná nejvíce šokujícím případem je zabavení kostela Panny Marie ve čtvrti Lalabey. Tato 1700 let stará syrsko-pravoslavná katedrála údajně chrání relikvie, které mají pro křesťany mimořádný význam, jako například část kříže nebo kosti apoštola Tomáše. Současný vedoucí společenství oznámil, že aktuálně vyjednává se zástupci státních orgánů v naději, že zabavený majetek bude církvi navrácen.

 

Také představitelé města kritizovali vládu za nedostatečné vysvětlení tohoto kroko (z právního hlediska), neboť by mohl městu přivodit značnou kulturní a společenskou újmu. Představitelé režimu označují rozhodnutí za vyvážené, neboť v rámci opatření jsou podle nich vyvlastňovány také mešity. Mešity však v Turecku byly státním majetkem již dříve a stát financuje jejich výstavbu, údržbu i platy imámů.

 

Další informace o pronásledování v této zemi naleznete na stránce Turkey Country Report.

 

Pozvedejte na modlitbách turecké křesťany, jejichž kostely a modlitebny zabavili lidé, kteří nesdílejí jejich přesvědčení a hodnoty a nectí jejich pravidla. Modlete se, aby Bůh dohlížel nad vyjednáváním církevních představitelů se zástupci státu, aby společně dospěli řešení, které mu vzdá čest a současně bude spravedlivé vůči všem členům zainteresovaných společenství. Kéž křesťané po dobu vyjednávání prožívají Boží pokoj s vědomím, že celá země patří v konečném důsledku jemu, stejně jako všechno na ní. Důležité je nezapomínat ani na skutečnost, že je nikdo nemůže připravit o jejich víru ani o nesmírnou lásku k Bohu.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.