Aktuálně

 

01. 07. 2016

Egypt: Reformisté se snaží odstranit z ústavy pasáž týkající se rouhání

 

 

(Release International, Daily News Egypt, Morning Star News)

 

Reformističtí poslanci egyptského parlamentu usilují o odstranění kontroverzní části ústavy týkající se rouhání, ministerstvo spravedlnosti se však snaží jejich snahy všemožně bojkotovat. Příslušná pasáž je často zneužívána proti lidem považovaným za kritiky islámu, a také k pronásledování příslušníků menšin, včetně křesťanů.

 

Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí s pokusy o zrušení těchto ustanovení se zdůvodněním, že tyto brání „šíření rozbrojů a rozdělování společnosti“. Podle reformistů jsou však příslušné pasáže v rozporu se zbytkem ústavy. Kromě toho je text velmi nejasně formulovaný a udělování přísných trestů příliš závislé na individuálním posouzení soudců.

 

Od schválení nové egyptské ústavy v roce 2014 se objevilo mnoho kontroverzních trestních stíhání křesťanů, zatímco extrémisté napadající křesťany za své počínání nijak postihováni nebyli.

 

Letos v červnu se stovky muslimů shromáždily v osadě Qaryat Al Bayda jižně od Alexandrie a zdemolovali majetek patřící křesťanskému společenství vedenému pastorem Karasem Nasrem. Příslušníci bezpečnostních složek se ani nepokusili útok zastavit, místo toho zadrželi šest křesťanů na základě obvinění, že připravovali neschválenou výstavbu modlitebny.

 

V roce 2014 se v médiích objevily dva případy, kdy byly zmíněné pasáže proti rouhání zneužity proti křesťanům. Dimyana Abd al-Nour, sedmadvacetiletá učitelka, byla odsouzena k šesti měsícům odnětí svobody za komentáře, které údajně učinila na hodině dějepisu; devětadvacetiletý Kirollos Shawqi Attalah obdržel šestiletý trest odnětí svobody jen za to, že dal „like“ facebookové stránce pro křesťanské konverity.

 

Další zprávy naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Modlete se za vypuštění pasáže týkající se rouhání z egyptské ústavy. Přimlouvejte se i za vládu egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísí, aby se vydala cestou podpory svobody náboženského vyznání. Pozvedejte na modlitbách všechny, kdo jsou v současné době v Egyptě nespravedlivě uvězněni a vyprošujte jim nadpřirozenou sílu, aby vytrvali až do svého propuštění. Modlete se také za ochranu pastora Karase a členů jeho společenství, zejména těch, kdo byli zadrženi a nepravdivě obviněni.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.