Aktuálně

 

15. 07. 2016

Kolumbie: Nejednotné reakce na dohodu s FARC

 

 
Vlajka FARC-EP (fotografie: Wikimedia Commons / Boris Arenas)

(World Watch Monitor)

 

23. červen se stal významným dnem kolumbijské historie. Po čtyřech letech mírových rozhovorů a více než 50 letech ozbrojeného konfliktu se podařilo uzavřít dvoustrannou dohodu o ukončení bojů mezi představiteli kolumbijského režimu a zástupci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Partyzánská skupina založená v roce 1964 dnes čítá přibližně 15 700 členů.

 

Reakce církve na tuto událost nejsou jednotné. Dlouhodobě utlačovaní křesťané jsou skeptičtí ohledně příslibů pokoje a skutečného smíření mezi vedením země a partyzány. Jistá křesťanská vedoucí, která si nepřála být jmenována, uvedla, že „pronásledování církve bandami kriminálníků, místními kápy a nejrůznějšími povstaleckými skupinami stále sílí“.

 

Vedoucí i řadoví členové církve ve městech reagují na současný vývoj pozitivněji. Přibližně 30 pastorů z různých částí země nicméně vyjádřilo své obavy z požadovaného zapojení do procesu kontroly plnění dohodnutých bodů, které by jim mohlo přivodit další problémy. Křesťanský vedoucí, který kvůli aktivitám FARC přišel o domov, k situaci poznamenal:

 

„U nás na venkově jsme velmi zranitelní a každá informace poskytnutá úřadům může být použita proti nám. Partyzáni budou mít přístup k informacím, ke kterým teď po [oficiálním ukončení] konfliktu navíc dostanou nové pravomoci… Učíme se odpouštět, ne udávat. Budeme se snažit otevřeně přijímat všechny, kdo se rozhodnou s boji skoncovat, a usmiřovat znesvářené strany – stejně, jako jsme to dělali vždycky.“

 

Dohodu o příměří obecně lépe přijímají lidé ve městech, jejichž obyvatelé vyjadřují své nadšení i na ulicích. „Toto je odpověď na modlitby mnoha společenství, probdělé noci a dlouhé roky přímluv – za to, aby v Kolumbii skončila válka,“ říká Rolando, zástupce společenství „Kristus pro město“ v hlavním městě Bogotá.

 

Více informací o Kolumbii a o klíčové roli církve v této zemi naleznete na stránce Colombia Countrz Report.

 

Připojte se k nám v modlitbách za „skutečný pokoj“ v Kolumbii – který se nejprve musí začít šířit v srdcích místních lidí. Kéž tento Boží pokoj naplní celou zemi a kéž jsou zhaceny plány všech, kdo by usilovali o páchání dalších násilností a příkoří. Modlete se za pastory a členy jejich společenství, zejména v historicky problematických oblastech, aby mohli ve svobodě směle zvěstovat Boží Slovo a vzdávat Bohu chválu, aniž by jim kvůli tomu hrozilo pronásledování. Kéž Bůh pokračuje v dobrém díle, které v Kolumbii započal. Modlete se, aby nejen naplňoval pokojem a chránil svůj lid, ale také se dotýkal mnoha dalších Kolumbijců, kteří zoufale potřebují spasení, a přiváděl je ke „Knížeti pokoje“.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.