Aktuálně

 

05. 08. 2016

Egypt: Muslimští sousedé pomáhali uhasit požár kostela

 

 
Egyptský kostel zničený požárem – jeden z mnoha, které se staly terčem radikálních muslimů. (Fotografie: Barnabas Aid)

(Barnabas Aid, Morning Star News)

 

16. července v časných ranních hodinách plameny a kouř zahalily jedinou církevní budovu v egyptské osadě Al-Madamúd, východně od Luxoru. Ještě před příjezdem hasičů se muslimští a křesťanští vesničané společnými silami snažili požár uhasit. Podobný duch vzájemné spolupráce přitom rozhodně není pro Egypt typický; radikálové již v této zemi vypálili mnoho kostelů.

 

Navzdory veškerému úsilí byl však interiér budovy zcela zničen. Druhý den ráno dorazil na místo Safwat Samaán, ředitel lidskoprávní skupiny Nation Without Borders (Národ bez hranic). Členové společenství se shromáždili uvnitř ohořelého torza budovy a z jejich výrazů byl patrný hluboký zármutek. „Lámalo mi srdce, když jsem je viděl. Starce s očima plnýma slz, kvílící ženy,“ uvedl Samaán.

 

Členové společenství se obávají, že místní orgány označí jako příčinu požáru „nešťastnou náhodu“. Nebylo by to poprvé – stejně byl oficiálně klasifikován požár kostela v Luxoru, který vzplál 20. dubna za podivných okolností.

 

Úřady tehdy prohlásily, že příčinou požáru v Luxoru byla buď nepozornost při manipulaci se svíčkami nebo zkrat elektrického vedení. Přitom neexistovaly žádné důkazy o používání svíček a hlídač vypnul hlavní přívod elektřiny do budovy. (Požáry kostelů v Luxoru a okolí mají celou řadu společných znaků a nabízí se vysvětlení, že by pachatelem mohl být sériový žhář.)

 

Zatímco se členové společenství vyrovnávají se ztrátou milovaných objektů používaných k bohoslužbám, modlete se, aby ve svých životech bytostně zakoušeli Boží útěchu, pokoj, posílení a milost. Kéž jejich obtížená srdce povzbudí vědomí, že mohou vzdávat Ježíši chválu kdekoli, a ani ztráta budovy jim v tom nemůže zabránit. Zatímco je Bůh povede při obnově kostelů, modlete se, aby obnovoval také jejich víru, aby mohli vydávat účinné a mocné svědectví lidem ve svém okolí – včetně těch, kdo jsou odpovědní za žhářské útoky.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.