Aktuálně

 

22. 08. 2016

Před soudem: Čtyři křesťané v Súdánu

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 22. srpna 2016)

 

Hlas mučedníků je znepokojen situací křesťanských vedoucích zadržovaných v této zemi

 

Hlas mučedníků a další organizace znepokojené zacházením představitelů súdánského islamistického režimu s křesťany bedlivě monitorují případ, v rámci kterého byli loni v prosinci zatčeni tři súdánští křesťanští vedoucí společně s jedním občanem České republiky. Od té doby jsou uvězněni, aniž by proti nim bylo vzneseno jakékoli obvinění. Po více než osmi měsících neoprávněného zadržování se v súdánských sdělovacích prostředcích objevila zpráva, že v neděli 21. srpna bude s těmito křesťany zahájen soud.

 

V čele Súdánu stojí Umar al-Bašír, islamista obviněný Mezinárodním trestním soudem ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidy. Bašír a členové jeho vlády v minulosti neblaze prosluli intenzivním pronásledováním křesťanů. Po rozdělení země na Súdán a Jižní Súdán Bašír přislíbil, že se jeho země stane ještě více islámskou; dokonce přísahal, že nahradí stávající ústavu novým dokumentem, který bude lépe odrážet principy islámského právního řádu šaría.

 

Rev. Hassan Abdelrahim Kodi, Rev. Kwa Šemál a další křesťanský vedoucí jménem Abdelmoneim Abdelmoula jsou v současné době souzeni v súdánském Chartúmu společně s občanem České republiky, Petrem Jaškem. Všichni čtyři muži byli zadrženi loni v prosinci. Podle súdánských zákonů musí být zadržený člověk nejpozději do 45 dní oficiálně obviněn nebo propuštěn na svobodu; v uvedené lhůtě nebyl obviněn ani jeden ze zmíněných čtyř mužů. Jedná se o poslední případ z dlouhé řady incidentů týkajících se pronásledování křesťanů v Súdánu. Loni byli zadrženi dva pastoři z Jižního Súdánu, kteří byli nakonec shledáni vinnými z méně závažných přestoupení zákona, nicméně byli odsouzeni k odnětí svobody v délce odpovídající době strávené do té doby ve vazbě a následně se mohli vrátit do Jižního Súdánu. Před časem si získal mezinárodní pozornost případ Meriam Ibrahim, další súdánské křesťanky, která byla zadržena na základě obvinění z odpadlictví a v súdánském vězení dokonce musela porodit.

 

Zástupci súdánské strany se snaží prezentovat Čecha Petra Jaška jako „filmaře“, který se podílel na spiknutí proti súdánskému režimu. Obvinění, která proti němu vznesli zástupci Státní zpravodajské bezpečnostní služby (National Intelligence Security Services, NISS), jsou nepravdivá. Pan Jašek nikdy nenatočil ani nezveřejnil žádný film, stejně tak ani neučinil žádná politická prohlášení.

 

Hlas mučedníků zná pana Jaška jako dobrosrdečného muže, který nám pomáhá s distribucí humanitární pomoci křesťanům v Súdánu, Nigérii a dalších afrických zemích, kteří nejrůznějšími způsoby trpí, případně zůstali bez domova. Pan Jašek má praktické zkušenosti s provozem zdravotnického zařízení a ty nejlepší předpoklady ke službě trpícím lidem, zejména formou poskytování lékařské péče ve spartánských podmínkách. Práce pana Jaška byla vždy výhradně humanitárního charakteru, v žádném případě se neangažoval politicky.

 

Hlas mučedníků vyzývá křesťany po celém světě k modlitbám za pastory Kodiho, Abdelmoula a Šemála, stejně jako za pana Jaška, a za jejich rodiny. Modlete se společně s námi za vynesení spravedlivého rozsudku a bezodkladné propuštění všech čtyř křesťanů, aby se mohli znovu shledat s rodinami.

 

Zdroj: www.persecution.com

 

TIP na (tištěnou) knihu:

 

Petr Jašek a Rebecca P. Georgeová: Snubní prsten za život

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) můžete podpořit zakoupením některého knižního titulu z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají zprávy ze Súdánu, mohla by vás zaujmout například kniha Snubní prsten za život, kterou si můžete objednat s využitím online formuláře.

 

Poštovné a balné neúčtujeme, zaplatíte pouze cenu samotné knihy – navíc s 5% slevou pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. 192 Kč.

 

Vaše modlitby


Jan M., Šumpersko (05.09.2016 08:40:04)
Pane Ježíši, prosím za pastory Kodiho, Abdelmoula a Šemála, stejně jako za pana Jaška, a za jejich rodiny. Prosím, aby tito služebníci prožili zkušenost apoštola Petra, který byl propuštěn z vězení a shledal se s ostatními (Devče, které mu přišlo otevřít, nevřilo tomu, že je to Petr). Přeji Pane Ježíši, toto prožít pastorům i jejich rodinám. Amen.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.