Aktuálně

 

27. 09. 2016

Severní Korea: Evangelium proniká do nedobytné země

 

 
Fotografie: Open Doors USA

(27. září 2016, Lindsey Koh / MNN)

 

Severní Korea (MNN) – Nová zpráva o týrání a vraždách křesťanů v Severní Koreji se snaží upozornit na kritickou situaci v oblasti pronásledování. Pravda však může být poněkud zamlžena nepotvrzenými informacemi a provokativními, leč smyšlenými příběhy.

 

Článek v Christian Today zmiňuje zprávu vydanou organizací Christian Solidarity Worldwide nazvanou Total Denial: Violations of Freedom of Religion or Belief in North Korea (Naprosté odepření [práv]: Porušování svobody náboženského vyznání a přesvědčení v Severní Koreji), která obsahuje děsivé podrobnosti o tom, jak jsou severokorejští křesťané zabíjeni pro svou víru, včetně zmínky o případu přejetí parním válcem.

 

Emily Fuentesová z Open Doors USA k tomu poznamenává: „Zpráva obsahuje velmi barvité líčení vražd několika křesťanů, oběšených a dokonce přejetých parním válcem. Open Doors nemůže konkrétní případy potvrdit ani vyvrátit, nicméně víme, že co se pronásledování křesťanů týče, je Severní Korea vůbec nejhorší zemí na světě.“

 

Další z našich zdrojů, spolupracovník Hlasu mučedníků, který aktivně pomáhá severokorejské podzemní církvi (jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme) má na zprávu následující pohled:

 

„Vypadá to, že ten mýtus o parním válci nikdy nezanikne – bohužel. Kdykoli se znovu vynoří, pokaždé je doplněn o nějaké další podrobnosti. V žádném případě se však nezakládá na skutečnosti, přestože se ve zprávách objevuje často. Místa i osoby se mění, první verze [těchto ‚zpráv‘] kolovaly mezi lidmi již začátkem 90. let. Příběhy jsou to velmi populární, nejsou však pravdivé, a to hned z několika důvodů. Tak za prvé, v Severní Koreji nejsou žádní pastoři. Za druhé, severokorejští křesťané nepořádají společná shromáždění. A za třetí, severokorejský režim neprovádí veřejné popravy křesťanů, protože dobře ví, že by tím přispěl k dalšímu šíření křesťanství.“

 

Nevylijte s vaničkou i dítě…

 

Tak či onak, Fuentesová upozorňuje, že těžký úděl severokorejských křesťanů je stále velice skutečný.

 

„Již čtrnáct let řadíme Severní Koreu na první místo v žebříčku zemí s nejintenzivnějším pronásledováním křesťanů [v rámci seznamu World Watch List vydávaného Open Doors]. Je tomu tak proto, že zde dochází ke skutečně ohavným násilnostem páchaným na křesťanech. A také proto, že se křesťané stali pro představitele režimu [jedním z hlavních] terčů, neboť náboženství je vnímáno jako přímá konkurence uctívání a bezvýhradné oddanosti dynastii Kimů, které jsou po Severokorejcích vyžadovány.“

 

„Z posledních let můžeme zmínit případ, kdy bylo při jediné příležitosti zavražděno osmdesát [severokorejských křesťanů] jen proto, že vlastnili Bibli. Mnozí další jsou posíláni do pracovních táborů, jejichž hrůzné poměry si nezadají s tábory v nacistickém Německu za 2. světové války. [Severní Korea] je pro křesťany opravdu děsivé místo a k podobným případům skutečně může docházet, přestože tento konkrétní nedokážeme ověřit.“

 

Němci byli šokováni, když se dozvěděli o plynových komorách a nacistických koncentračních táborech. Celý svět byl zděšen, když se objevily záběry masových hrobů obětí režimu Saddáma Husajna. A stejně tak i zprávy, které přicházejí ze Severní Koreje a které jsou ověřené, zprávy o pracovních táborech a o zabíjení křesťanů, jsou naprosto šílené.

 

„Co se týče Severní Koreje, s hlubokou lítostí zjišťujeme, co všechno je vůbec možné, stejně jako v případě Islámského státu. Lidé, kteří mají tak silnou averzi vůči evangeliu, kterou si vylévají podobným způsobem na křesťanech – je hrozné o tom byť jen přemýšlet.“

 

Pozvolné pronikání evangelia

 

Pokud je Severní Korea skutečně tak obrněná vůči pronikání vlivů z okolního světa, jak se evangelium vůbec může dostat k místním lidem?

 

Fuentesová pokračuje: „Kdysi dávno, na začátku 19. století, kdy sem evangelium dorazilo vůbec poprvé, to bylo naprosto izolované království. Kvůli jeho uzavřenosti bylo pro misionáře bylo nesmírně obtížné proniknout dovnitř. Takže odjakživa se jednalo o místo, kam se evangelium dostává jen stěží. Nicméně i v tomto ‚poustevnickém království‘ se nalezli lidé, [kteří] uvěřili v Boha a země vzplála jasným plamenem.“

 

„Dodnes jsou naživu pamětníci, kteří znali Krista ještě v období krátce po korejské válce. Drží se, zachovávají si víru a stále nalézají nové kreativní způsoby šíření evangelia. Někdy si předávají lístky ve vězení, jindy vyprávějí příběhy s biblickými tématy dětem; když vyrostou a rodičům se zdají dostatečně vyzrálé, vysvětlí jim zvěst evangelia. Bůh tyto věci umožňuje a způsobuje, aby podobných případů přibývalo. V posledních letech skutečně došlo k několika úžasným zázrakům, díky kterým se mohlo evangelium šířit i v této uzavřené zemi.“

 

Saul se stává Pavlem

 

Můžeme vám doporučit jednu věc – a je to velmi radikální návrh; modlete se… za pronásledovatele.

 

Podle Fuentesové na těchto přímluvách skutečně záleží. Dostávají se k ní příběhy z ‚terénu‘, dramatické příběhy obrácení lidí, kteří dříve doslova lovili křesťany, ale nakonec sami nalezli Ježíše Krista.

 

„Můžeme vidět, že k těmto případům proměny Saulů na Pavly dochází po celém světě. Dokonce i na místech, kde jsme svědky podobně děsivého pronásledování jako v Severní Koreji, v některých blízkovýchodních nebo středoasijských zemích, případně i v Africe, kde začíná nabírat na síle Islámský stát. Bůh stále jedná a mocnými způsoby nám připomíná důležitost našich modliteb.“

 

Fuentesová se s námi také podělila o jeden příběh: „Nedávno se objevila zpráva o islámském extrémistovi, který měl připravit o hlavu jistého křesťana. Křesťanovi náhle vytanul na mysli verš, že člověku nespadne z hlavy ani jediný vlas, pokud to není Boží vůle. Převyprávěl příslušný oddíl muži, který ho chtěl právě zabít. Extrémista se rozplakal a nedokázal pokračovat. Křesťan se s ním modlil a pronásledovatel nakonec uvěřil.“

 

Vytrvalost v modlitbách

 

Nakonec nám bylo znovu zdůrazněno, abychom nezapomínali před Pána předstupovat s modlitbami za naše severokorejské bratry a sestry v Kristu.

 

„Modleme se za křesťany v Severní Koreji, kteří toho musí tolik vytrpět… křesťané toho zakoušejí tak mnoho, každý den. Nemohou bezstarostně zvěstovat evangelium ani příbuzným doma kvůli obavám, že svou vírou potenciálně ohrožují nejen sami sebe, ale až tři další generace. A tak je životně důležité, abychom pozvedali naše bratry a sestry na modlitbách, den za dnem.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.