Aktuálně

 

30. 09. 2016

Laos: Komunismus, pronásledování a šíření evangelia

 

 

(14. září 2016, Julie Bourdon / MNN)

 

Laos (MNN) – Zástupci americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (US Commission on International Religious Freedom) nedávno naléhali na prezidenta Obamu, aby během víkendového summitu ASEAN otevřel otázku náboženského pronásledování. Není známo, zda se této problematice skutečně dostalo významnější pozornosti, nicméně USCIRF tímto krokem připomněla jistou velice důležitou skutečnost.

 

Na křesťanech v Laosu spočívá těžké břemeno pronásledování.

 

Podle USCIRF mají představitelé některých náboženských skupin dojem, že se jejich situace zlepšuje, zatímco jiní jsou pro svou víru i nadále všemožně perzekuováni, včetně trestů vycházejích z platné legislativy. Kromě toho se musejí obracet na úřady pro získání souhlasu k důležitým rozhodnutím nebo aktivitám, které podnikají pod hlavičkou náboženského uskupení. Postup státních orgánů proti náboženským skupinám je charakterizován jako ‚systematický‘.

 

Patrick Klein z organizace Vision Beyond Borders navštěvuje Laos již 20 let. Služba v této části světa není podle jeho slov procházkou růžovým sadem.

 

„Je to velmi obtížné, protože to je komunistická země. Většinovým náboženstvím je sice buddhismus, přesto se však jedná o komunistickou zemi. Stále častěji jsme svědky nejrůznějších zátahů.“

 

Klein zmínil také skutečnost, že Laos a Vietnam často hledají inspiraci v Číně. Jakmile Čína „přitáhne otěže“ v oblasti omezování křesťanských aktivit, Laos a Vietnam ji obvykle následují.

 

Summit probíhal v Laosu nedaleko místa, kde byl podle Kleinových informací jistý člověk uvězněn pro svou víru. Státní orgány se snaží odhalit jeho kontakty, prostřednictvím kterých dostával do země Bible.

 

Boj na dvou frontách

 

Bez ohledu na to kde žijete, křesťanství vás bude něco stát. Pokud budete žít jako Ježíš, setkáte se s odporem. V Laosu jsou nástrojem tohoto odporu představitelé režimu a také příslušníci náboženských většin.

 

„Křesťané si musejí dávat velký pozor na to, co komu řeknou,“ vysvětluje Klein. „Když se obrátí ke Kristu, musejí se nějakým způsobem vyrovnat se dvěma faktory – s komunismem, ale také s buddhismem.“

 

„Protože buddhismus je svým způsobem všeobecně přijímané náboženství, jakmile se stanete křesťanem, začnete být vnímán jako určitá hrozba. Lidé si nepřejí, aby někdo buddhismus opustii. A navíc tady máte ještě komunismus, který se rovněž snaží rozhodovat o vašem životě.“

 

Skutečnost je však taková, že žádný režim nemůže dostat pod kontrolu šíření evangelia. Žádná síla na světě nemůže potlačit Boží dílo. Naopak se zdá, že evangelium v prostředí silného pronásledování ještě vzkvétá. A když mají představitelé režimu podobného tomu laoskému pocit, že se jim situace vymyká z rukou, ventilují svou frustraci na křesťanech ještě intenzivněji.

 

„Svědky podobných situací býváme zejména na venkově, kde jsou křesťané skutečně pronásledováni. Policisté je zatýkají a následně zadržují celé dny.“

 

Podle Kleinových informací byli v letošním roce členové dvou týmů Vision Beyond Borders zadrženi s pistolí u hlavy a umístěni do laoských věznic, kde strávili více než dva dny. Klein podotkl, že je velmi neobvyklé, když jsou zadržovaní Američané vězněni společně s místními lidmi.

 

Po propuštění si však křesťané zachovali odvahu, dokonce z této zkušenosti přijali povzbuzení, aby místní církvi pomáhali i nadále.

 

„Bylo pro ně užitečné zažít, čemu laoští křesťané čelí dnes a denně. V místních věznicích navíc nemají žádný přístup k Božímu slovu.“

 

Pronásledování ve vlnách

 

Klein připomněl, že po celém světě pronásledování střídavě sílí a zase slábne. Když začal poprvé jezdit do Laosu, místní poměry byly velmi restriktivní. Časem se atmosféra uvolnila, ale v posledních letech se opět přiostřuje.

 

Nicméně právě v těchto obdobích pronásledování se křesťané musí bezvýhradně spolehnout na Ježíše. A právě v těchto obdobích jim Boží slovo – uložené v paměti i v srdcích – dává sílu jít dál.

 

Pro křesťany, kteří denně čelí podobný zkouškám, bývá podle Kleina typický určitý konkrétní postoj – neustále si uvědomují, že toto místo není jejich skutečným domovem, a díky životu nalezenému v Ježíši je žádná pozemská situace nezlomí.

 

„Tito lidé skutečně trpěli pro svou víru. Skutečně milují Ježíše a skutečně si uvědomují, že je tento život pouze dočasný. A také si uvědomují, že čím více milují Ježíše, tím více je bude tento svět nenávidět. Důkazy mohou vidět přímo před očima.“

 

Klein v tomto poznání spatřuje jistou svobodu. „Čím více umíráte sami sobě, tím snazší je žít pro Ježíše.“

 

Zatímco tedy máme tyto křesťany stále na paměti (jako inspiraci při kráčení po vlastních cestách), prosíme vás o modlitby za ně.

 

„Je důležité, aby se křesťané modlili. Ne za to, aby pronásledování skončilo. Ale za to, aby místní křesťané byli silní, odvážní ve víře a „nevzdávali to“, dokonce ani když se setkají s protivenstvím. Je důležité se modlit, aby využívali každou příležitost ke zvěstování evangelia,“ dodává Klein.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: 15. 10. 2018 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z pokolení na pokolení

 

Příběh severokorejské rodiny, která dokázala udržet při životě poselství evangelia v jednom z nejbrutálnějších protikřesťanských režimů, jaké lidstvo zná, po více než padesát let.

 

V roce 1907 přineslo duchovní probuzení v Pchjongjangu do Koreje ohromný rozmach křesťanství. Americký misionář William Blair tehdy prohlásil, že „nesmírný oceán modliteb se nyní vzdouvá k Božímu trůnu“. O padesát let později se v důsledku krutého pronásledování na severu Koreje tento oceán doslova vypařil; přece však dál přežívalo alespoň několik pramínků. Tato kniha přináší příběh jedné severokorejské rodiny, v níž se předávalo evangelium z generace na generaci ve stínu pracovních táborů, věznění, výslechů a především uprostřed každodenního děsivě ubíjejícího života v Severní Koreji.

 

Elektronická kniha je k dispozici ve formátech Kindle (KF8+Mobi) a EPUB.

 

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.