Aktuálně

 

08. 10. 2016

Egypt: Blížící se „bod zlomu“ kvůli nekončícímu pronásledování

 

 
Flickr / fusion-of-horizons

(Christian Today, The New York Times)

 

Podle zprávy zveřejněné v deníku The New York Times jsou egyptští křesťané žijící v oblastech ovládaných muslimskými radikály neustále terčem násilností a ponižování. Každou chvíli jim hrozí, že jejich domy a další majetek lehnou popelem, případně je někdo přepadne na ulici. Ušetřeny nejsou ani církevní budovy, které vandalové poškozují a znesvěcují nenávistnými nápisy na zdech.

 

New York Times také publikoval údaje získané od koptských křesťanských představitelů, podle kterých se místní věřící v posledních letech stali terčem 37 útoků. Toto číslo nezahrnuje 300 starších incidentů, ke kterým došlo bezprostředně po sesazení bývalého islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. S pokračujícími útoky se biskup Makarios obává, že pronásledování začíná být příliš intenzivní, než aby ho křesťané dokázali zvládnout: „Nacházíme se v bodě zlomu,“ otevřeně přiznává tento církevní vedoucí.

 

Právě kvůli pronásledování, kterému jsou egyptští křesťané dlouhodobě vystaveni, je pro ně obtížné uposlechnout radu koptského patriarchy Tawadrose II., aby se pokud možno vyhýbali protestům. Ještě více deprimující je podle biskupa Makariose skutečnost, že pachatelé takovýchto útoků jsou propouštěni na svobodu. „Každý je nakonec propuštěn. Ani jeden z nich nebyl potrestán, a to [místní] křesťany opravdu znepokojuje.“

 

Další zprávy o pronásledování v Egyptě naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Vyprošujte křesťanům potřebnou sílu a povzbuzení, aby zůstali pevně stát ve víře, tváří v tvář utiskovatelům. Zahrňte do svých modliteb také místní křesťany pocházející z muslimských rodin. Proste, aby jim Bůh zprostředkovával vhodné příležitosti k rozhovorům o Kristově lásce s příbuznými a sousedy. Přimlouvejte se také za celou egyptskou církev. Modlete se, aby Bůh sjednotil srdce svých dětí, přestože patří do různých křesťanských denominací. V neposlední řadě se modlete také za stabilní a důvěryhodnou vládu, která bude jednat v nejlepším zájmu všech obyvatel a zajišťovat spravedlnost a ochranu ilidem, kteří se stávají terčem nejrůznějších útoků.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.