Aktuálně

 

04. 11. 2016

Kazachstán: Hrozící omezení svobody náboženského vyznání místních soudců

 

 

(Forum 18)

 

Soudcům ve středoasijském Kazachstánu hrozí odepření práva na svobodu náboženského vyznání a přesvědčení – pokud bude koncem tohoto měsíce přijat nový etický kodex soudců v podobě, ve které je v současné době navrhován. Soudcům by mohlo hrozit disciplinární řízení, pokud budou hovořit o své víře s dalšími lidmi, pokud budou členy statutárního orgánu náboženské organizace, pokud se zúčastní se náboženské konference (jako soukromé osoby) nebo pokud nějaké náboženské organizaci „poskytnou jakoukoli formu podpory“.

 

Kodex, který by se týkal všech kazašských soudců (přibližně 2660), by mohl být přijat na nejbližším celostátním sjezdu. Podle Madiyara Balkena, soudce Nejvyššího soudu a tajemníka Soudcovské unie, se sjezd uskuteční 24. listopadu v hlavním městě Astaně.

 

Soudce Balken navržené restrikce ospravedlňuje a trvá na tom, že by „soudci neměli být příliš aktivní v náboženských aktivitách“. Mnozí právní specialisté však mají z navrhovaných nových pravidel obavy, mezi nimi také Aina Šormanbajeva, advokátka z Almaty a vedoucí nevládní organizace „Mezinárodní právní iniciativa“.

 

Kazachstán již v současné době porušuje své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv, konkrétně zakazuje scházení k bohoslužbám skupinám bez státní registrace, rozhovory o náboženství bez úředního povolení a také vydávání a distribuci náboženské literatury bez povolení.

 

Připojte se k nám v modlitbách za křesťanské soudce v Kazachstánu. Modlete se, aby opatření ohrožující jejich základní lidská práva – včetně svobodného vyjádření jejich víry – nebyla schválena. Modleme se, aby v průběhu celého rokování soudci získali možnost vysvětlit kolegům své postoje a poukázat na vysoké etické standardy založené na Bibli. Kéž věřícím lidem v této zemi není žádným způsobem bráněno vzdávat chválu svému Stvořiteli ani hovořit o víře s ostatními lidmi.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.