Aktuálně

 

15. 11. 2016

Súdán: Pokračující proces s českým humanitárním pracovníkem

 

 

(15. listopadu 2016, Julie Bourdon / MNN)

 

Súdán (MNN) – Známé rčení říká, že „žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán“. Na misijním poli mívá tato fráze velmi specifické konotace. Poskytnutí pomoci druhému člověku může znamenat ohrožení vlastního života.

 

Přesně v takové situaci se ocitl Petr Jašek, český humanitární pracovník a misionář. Přibližně před rokem navštívil Súdán, aby pomohl křesťanovi v nouzi. Krátce před opuštěním země byl však zadržen, a společně s ním ještě další tři muži: Rev. Hassan Abdelrahim Kodi, Rev. Kuwa Šemál a Abdelmoneim Abdemoula.

 

O případu průběžně informuje Hlas mučedníků. V jednom z letošních čísel (amerického) bulletinu se uvádí: Hlas mučedníků zná pana Jaška jako dobrosrdečného muže, který nám pomáhá s distribucí humanitární pomoci křesťanům v Súdánu, Nigérii a dalších afrických zemích, kteří nejrůznějšími způsoby trpí, případně zůstali bez domova. Pan Jašek má praktické zkušenosti s provozem zdravotnického zařízení a ty nejlepší předpoklady ke službě trpícím lidem, zejména formou poskytování lékařské péče ve spartánských podmínkách. Práce pana Jaška byla vždy výhradně humanitárního charakteru, v žádném případě se neangažoval politicky.

 

Soudní proces se táhne od srpna. Včera proběhlo již 11. přelíčení. Kontaktovali jsme Todda Nettletona z (amerického) Hlasu mučedníků, abychom získali aktuální informace.

 

„Soud je veden se zmíněným českým humanitárním pracovníkem, dvěma súdánskými pastory a čtvrtým mužem, rovněž Súdáncem. Jsou obviněni prakticky ze všeho kromě ucpaného odpadu ze dřezu. Špionáž, podrývání autority státních orgánů, šíření nepravdivých informací o súdánském režimu a podobné věci. Pokud by byli shledáni vinnými ze všech bodů, skutečně by jim hrozil trest smrti.“

 

Podle Nettletona se zdá, že fáze ve které předkládala své argumenty žalující strana již skončila a v současné době se řeší obhajoba. Zatímco je těžké říci, zda je proces veden spravedlivě, podle informací Hlasu mučedníků je samotné zadržování mužů nelegální. Více o pozadí případu si můžete přečíst zde.

 

„Obvinění jsou zjevně velmi závažná, potenciální tresty velmi vysoké a nemůžeme s jistotou vědět, jak soud rozhodne,“ poznamenal Nettleton.

 

Nicméně jak jsme mohli vidět ve starších případech (v češtině viz zpráva Obvinění dvojice pastorů zrušena! nebo případ Meriam Ibrahim), existuje naděje. Ukázalo se, že v podobných situacích mají velký vliv projevy nesouhlasu vyjadřované mezinárodní komunitou.

 

Podle Nettletona by nejlepší scénář byl takový, aby (podobně jako v uvedených případech) obžalovaní muži byli shledáni vinnými, ale propuštěni na svobodu.

 

Konkrétně jsou obviněni z šíření informací, které vrhají na súdánský režim špatné světlo. Nettleton zmínil ironičnost celé situace – prezident Umar al-Bašír je obviněn Mezinárodním trestním tribunálem z válečných zločinů.

 

Bez ohledu na to však představitele režimu zajímá, co si o nich lidé myslí, i v oblasti zacházení s příslušníky menšin.

 

„Domnívají se, že když hovoříte o pronásledování křesťanů – když hovoříte o tom, že příslušníci menšin jsou představiteli režimu zastrašováni, pronásledováni, zraňováni – vrhá to na režim špatné světlo. Prvek pronásledování křesťanů zde jistě existuje.“

 

Křesťané jsou podle Nettletona [v Súdánu] vnímáni „do určité míry jako hrozba a zcela jistě jako občané druhé kategorie“.

 

Existuje petice za propuštění těchto čtyř mužů, kterou společně s doplňujícími informacemi naleznete na stránkách citizengo.org. Podpis petice vám zabere jenom chvíli, ve výsledku však může pomoci zachránit život.

 

„V minulosti jsme byli svědky propuštění Meriam Ibrahim a dvou jihosúdánských pastorů. Podle mého názoru se jedná o velmi přesvědčivé důkazy, že mezinárodní nátlak přináší výsledky,“ dodává Nettleton.

 

„Představitelé súdánského režimu jsou citliví na to, jak je svět vnímá, a pokud dostanou tisíce dopisů a podpisů lidí s výzvou ve smyslu ‚Podívejte se, tyhle lidi byste neměli soudit‘, skutečně to může mít značný vliv. Zažili jsme to v minulosti a mám naději, že to zažijeme i v tomto případě.“

 

Modlete se za soudní proces, zatímco se schyluje k závěru. Modlete se, aby Bůh pomohl prosadit spravedlnost. Modlete se za soudce, aby rozhodl spravedlivě. Modlete se za advokáty obžalovaných, aby prezentovali své argumenty srozumitelným a přesvědčivým způsobem. A v neposlední řadě, připomíná Nettleton, modlete se i za uvězněné muže, aby ani v tomto období nepřestávali přinášt svědectví evangelia.

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

TIP na (elektronickou) knihu:

 

Petr Jašek a Rebecca Georgeová: Snubní prsten za život

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) můžete podpořit zakoupením některého knižního titulu z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají zprávy ze Súdánu, mohla by vás zaujmout například e-kniha Snubní prsten za život, kterou si můžete objednat s využitím online formuláře.

 

Všechny e-knihy jsou k dispozici ve formátech KF8+Mobi (pro Kindle) a EPUB (pro ostatní čtečky, telefony, tablety a počítače). K objednávce získáte navíc 5% slevu pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. za e-knihu zaplatíte pouhých 122 Kč.

 

Vaše modlitby


Martin B., czech republic (06.12.2016 07:53:55)
Jediný Bože, Svatý Duchu modlím se za to aby byla prosazena spravedlnost. Zapůsob v duších tak aby vypovídali pravdu.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.