Další nedávno vztyčený kříž na střeše kostela v Karakoši. (Fotografie: World Watch Monitor)
(World Watch Monitor)
Slzy, modlitby a zpěv doprovázejí návrat kříže – symbolu, který představitelé Islámského státu považují za „nelegální“ – do křesťanských osad na území Ninivské pláně v Iráku. Zprávy o opětovném dobývání osad donedávna okupovaných Islámským státem doprovázejí informace o odhalené zkáze, kterou teroristé napáchali.
Jakmile je situace relativně stabilizována, jsou zpátky do svých vesnic a městeček převáženi místní kněží. Duchovní patřili k vůbec prvním civilistům, kteří se vrátili do křesťanských osad Karemlaš nebo Karakoš – půl hodiny jízdy autem východně od Mosulu – donedávna obsazených oddíly IS.
Otec Thabet, který žil v uprchlickém táboře v Irbílu, s sebou při návratu do Karemlaše přivezl přibližně dvoumetrový kříž.
„Jsem tak šťastný, že jsem to mohl udělat. Usmívám se doslova od ucha k uchu, zatímco mi po tvářích stékají slzy radosti. Tohle je cesta, za kterou jsem se modlil… no, už to budou dva roky,“ říká P. Thabet. Křesťanský vedoucí vystoupal na kopec Barbara Hill nedaleko od zmíněné osady a vztyčil kříž pokrytý květinami na místě, odkud je možné shlédnout celý Karemlaš.
Bojovníci Islámského státu dobyli Ninivskou pláň – včetně druhého největšího iráckého města Mosulu a mnoha křesťanských vesnic v okolí – v roce 2014. Desítky tisíc křesťanských rodin musely opustit své domovy, aby si zachránily holé životy. Bitva o Mosul dosud neskončila, ale významné křesťanské osady v okolí Mosulu, jako Karemlaš a Karakoš, jsou již osvobozené. Očekává se, že bude nějakou dobu trvat, než se rodiny budou moci začít vracet domů do bezprostředního okolí Mosulu. Většina původních obyvatel patrně počká, než bude osvobozen i samotný Mosul a IS z oblasti zcela zmizí.
Vzdejte Bohu chválu za aktuální vývoj událostí, díky kterému se mohou Kristovi následovníci vracet domů. Pokračujte v modlitbách za místní civilisty, zatímco postupně narůstá frustrace bojovníků IS. Modlete se, aby se Mosul a všechny okolní vesnice podařilo co nejdříve osvobodit, aby se mnoho dalších lidí mohlo vrátit bezpečně domů a začít znovu budovat své domovy. Kéž je Ježíšovo jméno vzýváno nad celým Irákem, aby se jeho církev nejen zotavila z následků nelítostného pronásledování, ale také v Pánu vzkvétala, sílila a zůstávala jednotná.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.