Aktuálně

 

19. 11. 2016

Irák: Návrat kříže na Ninivskou pláň

 

 
Další nedávno vztyčený kříž na střeše kostela v Karakoši. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Slzy, modlitby a zpěv doprovázejí návrat kříže – symbolu, který představitelé Islámského státu považují za „nelegální“ – do křesťanských osad na území Ninivské pláně v Iráku. Zprávy o opětovném dobývání osad donedávna okupovaných Islámským státem doprovázejí informace o odhalené zkáze, kterou teroristé napáchali.

 

Jakmile je situace relativně stabilizována, jsou zpátky do svých vesnic a městeček převáženi místní kněží. Duchovní patřili k vůbec prvním civilistům, kteří se vrátili do křesťanských osad Karemlaš nebo Karakoš – půl hodiny jízdy autem východně od Mosulu – donedávna obsazených oddíly IS.

 

Otec Thabet, který žil v uprchlickém táboře v Irbílu, s sebou při návratu do Karemlaše přivezl přibližně dvoumetrový kříž.

 

„Jsem tak šťastný, že jsem to mohl udělat. Usmívám se doslova od ucha k uchu, zatímco mi po tvářích stékají slzy radosti. Tohle je cesta, za kterou jsem se modlil… no, už to budou dva roky,“ říká P. Thabet. Křesťanský vedoucí vystoupal na kopec Barbara Hill nedaleko od zmíněné osady a vztyčil kříž pokrytý květinami na místě, odkud je možné shlédnout celý Karemlaš.

 

Bojovníci Islámského státu dobyli Ninivskou pláň – včetně druhého největšího iráckého města Mosulu a mnoha křesťanských vesnic v okolí – v roce 2014. Desítky tisíc křesťanských rodin musely opustit své domovy, aby si zachránily holé životy. Bitva o Mosul dosud neskončila, ale významné křesťanské osady v okolí Mosulu, jako Karemlaš a Karakoš, jsou již osvobozené. Očekává se, že bude nějakou dobu trvat, než se rodiny budou moci začít vracet domů do bezprostředního okolí Mosulu. Většina původních obyvatel patrně počká, než bude osvobozen i samotný Mosul a IS z oblasti zcela zmizí.

 

Vzdejte Bohu chválu za aktuální vývoj událostí, díky kterému se mohou Kristovi následovníci vracet domů. Pokračujte v modlitbách za místní civilisty, zatímco postupně narůstá frustrace bojovníků IS. Modlete se, aby se Mosul a všechny okolní vesnice podařilo co nejdříve osvobodit, aby se mnoho dalších lidí mohlo vrátit bezpečně domů a začít znovu budovat své domovy. Kéž je Ježíšovo jméno vzýváno nad celým Irákem, aby se jeho církev nejen zotavila z následků nelítostného pronásledování, ale také v Pánu vzkvétala, sílila a zůstávala jednotná.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.